DOKUMANISTAN.COM

Temel Excel Eğitim İçeriği

Temel Excel - Basic Excel
DOKUMANISTAN > Temel Excel Eğitim İçeriği

Microsoft Sertifikası veren Tüm Eğitim Merkezlerinde Temel Excel eğitimi aldığınızda anlatılan tüm konuları içermektedir. Bu makale serisini takip ettiğinizde Temel seviyede Excel bilgisine sahip olacaksınız.

Excele Giriş ve Tavsiyeler

Excel olmadan bir dünya düşünün. Benim için imkânsız olurdu herhalde. Birçok şirket işlerini yürütmek için Excel’e güvenir. Bu yüzden iş hayatında temel excel becerileri artık zorunlu hale gelmiştir. Bazı işlerde ise Gelişmiş Excel becerileri istenmektedir. Hala Excele Giriş yapmadıysanız Excel Eğitmeni olarak sizleri benimle birlikte Excel’i öğrenmeye davet ediyorum.

Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Konumuz Temel Excel olduğuna göre yine temel’den yazmaya devam ediyoruz. Bu makalede işleyeceğimiz konulara ben excel’in iskeleti diyorum. Eminim herkes bu Satır – Sütun ve Hücre Kavramı konusunda bir şeyler söyleyebilir. Ama madem bu işin temelindeyiz. O zaman Bu konuyu atlamamak gerekiyor. Bilenler şöyle bir göz atması yeterli. Bu eğitimde atladığım eksik bir

İkinokta Üstüste Noktalı Virgül Anlamları

Temel Excel de İkinokta Üstüste Noktalı Virgül konusunu excel menülerden yada mause ile kendi otomatik yaptığı ama bu işte uzmanlaşmaya başladıkça bu işlemlerin ne olduğunun bilinesi gereken temel excel işlemlerinden bahsedeceğim.

Hücre Sabitleme ve $ Dolar İşareti Kullanımı

Exceli açtığnızda ilk gördüğünüz satırlar ve sütunlardır. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Exceldeki  $A$5:$F$19 şekilde formüller görürsünüz.  Dolar işaretlerini kaldırdığımızda A5:F19’un ne demek olduğunu İki Nokta ve Noktalı Virgül makalesinde bahsetmiştik.  Peki formüllerin arasındaki $ Dolar İşaretinin ne demek olduğunu bu makalede anlatmaya çalışacağım.

Fonksiyon Yapısı

Fonksiyonlara geçmeden önce Fonksiyon Yapısı nedir? Nasıl çalışır önce bunu kavramamız gerekiyor. Çünkü kaç tane fonksiyon öğrenirsek öğrenelim fonksiyonların yapısını  yani algoritmasını anlamadığımız zaman sadece öğrendiklerimiz kadar excel biliriz. Onlarda kullanılmadığı zaman bir süre sonra unutulacaktır.

Tablo Nesnesi

Excel’de grafik nasıl bir nesne ise bu makalede bahsedeceğimiz Tablo Nesnesi’de adı üzerinde bir nesnedir. Yani tabloya bir bütün olarak işlem yapmaktasınız. Yapacağınız herşey artık bir hücre için değil tüm tablo için olacaktır.

Sıralama ve Düzeyli Sıralama

Bu bölümde elimizde yüzlerce veya binlerce satırlık veriler üzerinde yaptığımız işe göre anlamlandıracak sıralama ve gruplama işlemlerine gene DOKUMANISTAN tarzı ile en temelden Sıralama ve Düzeyli Sıralama başlığında Sıralama ve Düzeyli Sıralama konusunu anlatmaya çalışacağım.

Özel Liste ve Özel Sıralama

Bu makalede Excel’de Özel liste nedir? Nerelerde kullanılır. Özel Listenin inceliklerinden bahsedeceğiz. Her zamanki gibi elimden geldiğince Özel Liste ve Özel Sıralama başlıkta en temel düzeyden anlatmaya çalışacağım.

Özel Yapıştır

Bu makalemizde Özel Yapıştır nedir? Neler yapabilir? Ne işle yarar gibi soruların cevaplarını bulacağız. Hepimizin bildiği gibi özel yapıştır özelliği kopyala yapıştır mantığı ile çalışmaktadır. Bir veriyi önce kopyala işlemi yapılır. Sonrasında kopyaladığımız (içinde veri ve biçim olan) hücreyi başka bir noktaya yapıştırma işlemidir. Bu tüm bilgisayar ortamında geçerlidir.

Temel Koşullu Biçimlendirme

Verileri görsel olarak incelemek, kritik sorunları belirlemek için Koşullu Biçimlendirme kullanılır. Koşullu biçimlendirme de ilk iki maddesi formülleri içeren koşulları içerir. Kalan 3 madde ise görselliğe hitap eder.

Veri Doğrulama Giriş

Excelde Veri Doğrulama aracı hücrelerde oluşturacağınız kurallara uygun veri girişi yapmanızı sağlar. Eğer belirlediğiniz kurallara uygun değilse hata vermesini sağlayarak istediğiniz kurallara göre veri giriş yapmanızı sağlar.

Temel Veri Doğrulamada Ortak Alanlar

Daha önceki Veri Doğrulama Giriş makalemizde Veri Doğrulama nedir? Veri Doğrulamanın mantığından bahsetmiştik. Bu makalemizde bahsedeceğimiz kavramlarla Temel Veri Doğrulama kurallarını anlatmaya çalışacağım. Anlatacağım yer Ver Doğrulamada Ayarlar sekmesindeki İzin Verilen alan ve hemen altındaki Veri alanı olacaktır.

Temel Veri Doğrulama İşlemleri

Bu makalemizde Temel Veri Doğrulama İşlemlerinden bahsedeceğiz. Veri Doğrulama Giriş makalesinin devamı niteliğindedir. Veri Doğrulamada Metin İşlemleri Metin Uzunluğunda Kontroller Hücreye belirlediğiniz karakter sayısı kadar değer girilmesini istediğinizde Metin Uzunluğunu seçilir. Örneğin metin olarak 5 karakterden daha az değer girildiğinde hata versin istiyorsak Metin Uzunluğunu, Büyük ve Eşit seçerek 5

Özet Tablo – PivotTable Nedir?

Bu bölümde Neden Özet Tablo ( PivotTable ) sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağım. Sonraki makalelerde de Tarih, Sayı, Metin gibi farklı Veri türlerinde Özet tablonun kullanabileceği yöntemleri anlatmayı planlıyorum. Bu örnekleri baz alarak kendi işinize uyarlayabilirsiniz. Örnekleri gördükçe Özet Tablonun ( Pivot Table ) mükemmel sonuçlar verdiğini göreceksiniz. Verilerinizdeki birçok sorunun

Excelde Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi

Bu bölümde verilerinizde normal filtreleme kullanmak yerine Dilimleyici kullanmayı anlatacağım. Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi özellikle PivotTable gibi işlemlerinde özet verilerinizi daha görsel raporlamanızı sağlar. Normal filtreleme işlemi de aynı işi görecektir. Ancak veriler üzerinde bir sunum veya bilgilendirme yapacaksanız görsel yapmanızda yani Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi kullanmanız daha faydalı ve

Excel PivotTable Tasarım Sekmesi

Excelde PivotTable birçok veri işlemini kolay ve hızlı şekilde yapmanızı sağlar. Bu sebeple PivotTable için ayrı seri açıp işledik. Bu bölümde ise PivotTable aktif olduğunda açılan iki sekmesinden PivotTable Tasarım Sekmesini örneklerle anlatmaya çalışacağım.

Excel Hatalarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Ben de dahil excel’de en çok korktuğum formülde hiçbir hata vermeyip gizlice yanlış sonuçlar veren, normal görünen formüllerdir. Formülün doğru sonuç verdiğini zannederiz bir de o verilere göre şirketiniz aksiyon alırsa. Örneğin bütçe hesaplamasını sizin hesapladığınız formüle göre ödeme yaptıklarını düşünün. Ne kadar tehlikeli bir durum değil mi? Benim Excel

Excel Temel Grafik Bilgileri

Bu makalede exceldeki Temel Grafik konusuna değineceğim. Bir sunum yapmak istediğinizde her zaman Grafiklere ihtiyaç hissedilir. Çünkü yazı halinde yazmak yerine verileri görselleştirerek sunmak derdinizi anlatmada daha etkilidir. Bir seri oluşturarak grafikle ilgili tüm detayları anlatmaya çalışacağım. Umarım herkese yararlı bir doküman olur.

Excel Grafik Öğeleri

Bir önceki makalemizde Excel Temel Grafik Bilgilerinden bahsetmiştik. Bu bölümde ise Grafiğin üzerinde gördüğünüz ve ilave edebileceğiniz Grafik Öğeleri konusundan bahsedeceğim.

Planlanan Makaleler

SmartArt
– SmartArt Hiyeraşi Oluşturma
– SmartArt Pramit Oluşturma
Yazdırma
– Yazdırma Başlığını Ayarlamak
– Üstbilgi Altbilgi Oluşturmak
– Yazdırma Alanı
– Satır Sütun Dondurmak
– Çalışma Sayfasını Bölmek
İç İçe Fonksiyon Kullanımı
Dış Veri Al
Yinelenenleri Kaldır
Excel Hücre – Sayfa Şifreleme

Yukarıdaki Temel Excel bölümleri bitirdiyseniz Artık Excel’in Temelini biliyorsunuz demektir. Artık İleri Excel bölümüne geçebilirsiniz.

Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN
Office Eğitmeni