Özel Yapıştır – Temel Excel #09

Merhabalar, Yeni bir temel excel eğitimi ile karşınızdayım. Bu makalemizdeki Özel Yapıştır nedir. Neler yapabilir? Ne işle yarar gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Hepimizin bildiği gibi özel yapıştır özelliği kopyala yapıştır mantığı ile çalışmaktadır. Bir veriyi önce kopyala işlemi yapılır. Sonrasında kopyaladığımız (içinde veri ve biçim olan) hücreyi başka bir noktaya yapıştırma işlemidir. Bu tüm bilgisayar ortamında geçerlidir.

Ancak kopyaladığımız şey’i yapıştırırken koşullara veya şartlara bağlı daha net olarak excel’in bize sunduğu kolaylıklarla yapıştırmayı anlatacağız.

Konumuz excel olduğu için excel’deki Özel Yapıştır’dan bahsedelim.

Şekil-1’de DOKUMANISTAN.COM yazısı kopyalayıp başka bir hücreye gelip sağa tıkladığımızda “Özel Yapıştır” menüsü seçilir.

Ancak bu seçeneği bahsetmeden önce DOKUMANISTAN.COM yazısından bahsetmek istiyorum. Bu hücrede dikkat ederseniz sadece metin bulunmamaktadır. Bu hücrenin içinde hem metnin kendisi hem de zemin rengi, yazı font büyüklüğü ve yazı rengi bulunmaktadır. İşte özel yapıştır işleminde bu bahsettiklerimi birbirinden ayırt ederek yapıştırabilirsiniz.

Şekil- 1: Sağ Tuş Özel Yapıştır

Şekil- 1: Sağ Tuş Özel Yapıştır

Şekil- 2: Yapıştırma Seçenekleri

Şekil- 2: Yapıştırma Seçenekleri

Bunun yanında da Şekil-2’deki bölümde ise Özel Yapıştır’daki seçenekleri hızlı erişim kısmı da bulunmaktadır. Ancak bunları kullanmadan önce bu tuşlar ne işlem yapar bir bakalım.

Özel yapıştır Seçtiğimizde Şekil-3’deki gibi bir ekran gelecektir.

Şekil-3 Özel Yapıştır Ekranı

Şekil-3 Özel Yapıştır Ekranı

En sık Kullanılan Özel Yapıştır İşlevleri

Özel Yapıştır – Tümünü

Aslında düz yapıştırma işlemi yaparken tümünü yapıştır kullanıyoruz. Örneğimizden yola çıkarsak Yazı metni ve Biçimini, zemin rengini yani tamamını yapıştırır.

Özel Yapıştır – Formülleri

Eğer kopyalayacağımız kaynak hücrede formül varsa sadece formülleri kopyalar. Diğerlerini yani verileri ve biçimleri kopyalamaz.

Özel Yapıştır – Değerleri

Kopyalayacağımız yerdeki sadece metni alır. Diğer yazı fontu, zemin rengi gibi tüm özelliklerini kopyalamaz. Bu işleme ben biçimlerinden arındırmak olarak bahsediyorum. Örneğin formülle gösterilen bir veriyi Kopyala- Özel Yapıştır- Değerleri ile formülünden arındırabilirsiniz. Yani ham verisini alırsınız. Aşağıda bu konu hakkında tekrar bahsedeceğim.

Özel Yapıştır – Biçimleri

Bu özellik ise sadece Hücredeki biçimleri alır. Hücrede yazılı olan verileri yapıştırmaz.

Özel Yapıştır – İşlem Topla – Çarp – Böl – Çıkar

Şekil-3’deki gibi kopyala alanındaki değer kopyaladıktan sonra hedef hücrede de (yapıştır alanında) değerler ile hesaplama işlemi yapar. Örneğin (Şekil-4 ve Şekil-5) ilk satırda 17 değerini yapıştırırken 10 ile toplayarak yapıştıracak. Bu işlemi seçmediğimiz zaman yapıştıracağımız yerdeki değerleri siler ve kaynak değeri yapıştırdı.

Şekil-4 Toplayarak Yapıştır

Şekil-4 Toplayarak Yapıştır

 

Şekil-5’de görüldüğü üzere Sonucu yapıştırılan hücredeki değerle toplayarak yaptı.

Şekil-5 Toplayarak yapıştır

Şekil-5 Toplayarak yapıştır

Diğer Çarp, Böl, Çıkar işlemleri de aynı mantıkla çalışmaktadır.

Özel Yapıştır – İşlemi Tersine Çevir

Sıra Excel’de başka hiçbir yöntemle yapılamayacak işleve geldi. İşlemi tersine çevir işlemi çok kullanışlı bir özelliktir. Eğer bu işlevi bilmiyorsanız tek tek uğraşmak zorunda kalırsınız.

İşlemi Tersine Çevir özelliği alt alta yazılmış bir listeniz varsa bu listeyi Şekil-6’deki gibi yatay olarak yapıştırma yapar. Bu işin tam tersi yani yatay olarak yazılı listeniz varsa bunu da alt alta da yapıştırma işlemi yapar.

Şekil-6 - Özel Yapıştır - İşlemi Tersine Çevir

Şekil-6 – Özel Yapıştır – İşlemi Tersine Çevir

 

Şekil-7 - Özel Yapıştır- Tablo ile İşlemi tersine Çevir

Şekil-7 – Özel Yapıştır- Tablo ile İşlemi tersine Çevir

 

İşi biraz daha ileri götürecek olursak elinizdeki bir tablo ise aynı işlemi bunun içinde blok halinde yapacaktır. Tabi yatay yapıştırma da çok anlamlı olmadı. Ama bir gün işinize yarayabilir.

Özel Yapıştır – Bağ Yapıştır

Şekil-8 - Özel Yapıştır - Bağ Yapıştır

Şekil-8 – Özel Yapıştır – Bağ Yapıştır

 

Kopyaladığımız nesneyi bağ olarak yapıştırırsak formülle bağlayarak yapıştırmış oluruz. Yani artık kopyaladığımız yerde bir değişiklik yaptığımızda formülle bağlı olan yapıştırdığımız yerde değişmiş olacak.

Özel Yapıştır İle Pratik Yapılan İşlemler

Özel Yapıştır en çok hangi durumlarda kullanıyorum. Biraz da ondan bahsetmeye çalışacağım.

Özel Yapıştır ile Formüllerden Arındırmak

Yukarda da bahsetmiştim. Ama biraz daha detaylandıracağım. Örneğin Şekil-9’deki tabloda Km2 alanı formüllü şekildedir. Bu hücreleri formülden faydalanarak doldurdum. Ancak bundan sonra o hücrede formüllü hali yerine ham veri olarak ihtiyacım var.

Şekil-9 - Özel Yapıştır Formüllerden Arındırmak 1. Adım

Şekil-9 – Özel Yapıştır Formüllerden Arındırmak 1. Adım

Bu durumda ilgili kolon seçilir. Kopyala aynı yerde iken Özel yapıştır – Değerleri dediğimizde artık Şekil-8’deki gibi formülden arınmış olarak kullanabilirsiniz.

Şekil-10 - Özel Yapıştır Formüllerden Arındırmak 2. Adım

Şekil-10 – Özel Yapıştır Formüllerden Arındırmak 2. Adım

Özel Yapıştır ile Biçimlerinden Arındırma

Elime gelen veriler’de herhangi bir işlem yapmak istediğimde ilk yaptığım işlem verileri biçimlerinden arındırmak olur. Bunun içinde Özel Yapıştır – Değerleri ile yapılır. Örneğin iki tablo arasında düşey ara ile verileri kontrol etmek istiyorum. Ancak bu verileri içindeki biçimlendirmeleri ile birçok kişinin kullandığı bir excel dosyası olabilir.

İlk makalelerimden hatırlarsanız veri tiplerine göre excel sağa ya da sola yaslı gösterir. Ancak kullanılmış verilerde bir sayının önünde ve arkasında boşluk veya göremediğim bir karakter olabilir. Bu da sayısal verilerde hesaplama işlemleri de yanlış sonuçlar doğurur. Biçimlerinden arındığımızda listede böyle bir veri varsa hemen belli olacaktır.

Aslında biçimlerinden arındırmakla ham bir veri ile (hiç kullanılmamış) işlem yapacağınızdan içiniz rahat çözüme doğru gidebilirsiniz.

Nacizane tavsiyem hangi tabloda formül veya karmaşık bir işlem yapacaksanız öncelikle biçimlerinden ayırın ki excel her zaman yaptığı işlerde bu olmuyor deme ihtimali ortadan kalmış olsun.

Bugünkü makaleminde sonuna geldik. Umarım verdiğim bilgiler faydalı olmuştur.

Cevap bırakın