$ Dolar İşaretinin Önemi ve Kullanımı

Bildiğiniz gibi excelde satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil etmektedir. Exceldeki grafik veya nesnelerini kullanırken özellikle Mouse ile seçim yaparken örneğin $A$5:$F$19 şeklinde bir adresleme yazar. İki Nokta ve Noktalı Virgül konusunda bahsettiğimiz bilgiye göre A5:F19’un ne demek olduğunu biliyoruz. Ancak aralardaki $ Dolar işareti ne demek olduğunu tahmin ediyoruz ya da kısmen biliyoruz. Bu makale de yapısını ve arada kaçırdığımız bir nokta var mı, bilmeyenler için sağlam bir temel oluşturacak $ Dolar İşaretinin Önemi ve Kullanımı bahsedeceğimiz bir makale yazmaya çalışacağım.

UYGULAMA DOSYASI : $ İŞARETİNİN ÖNEMİ VE KULLANIMI

Excelde Formül Yapıştırma

Excel’de diğer Office programları gibi kopyala yapıştır özelliği ile kopyalanan verinin aynını aktarır. Ancak formül kopyalama işlemi yaparken işlem bilinen bir kopyala yapıştır işlevi olmayacaktır. Çünkü formüllü alandaki kopyalama maksadı içindeki değerler değil işlevini (İçindeki Formülü) kopyalamaktır. Bunun için formülü kopyala yapıştır yaptığımızda ilgili hücrenin kaç hücre kadar ilerlemişse o kadar hücre adreslemesi değişecektir.

Örnek15
Bu konuyu en iyi örneği Döviz Kuru olan tabloda anlatabiliriz. Dolar bazlı bir tablomuzda her gün değişen döviz kurunu tüm bir tabloda kullanmak istiyoruz. Bu değerlerin dolar bazlı fiyatını görmek için tüm verileri değiştirmek zorunda kalacağız. Bunun yerine Tablonun dışında ayrı bir yerde döviz kurunun o anki değerini yazar tüm tablodaki verileri buna göre şekillendiririz. Dolar İşaretinin Önemi ve Kullanımı

Satış fiyatı alanın ilk satırına =C5 (Yazıcı Satış Fiyatı) x C2 ( $ Kur ) yazalım ve aşağıya doğru yapıştıralım.

 

Dolar İşareti Kullanımında Kur İle Satış Fiyatı Hesaplaması Örnek Tablo
Dolar İşareti Kullanımında Kur İle Satış Fiyatı Hesaplamasında Hatalı Yapıştırma Dolar İşareti Kullanımında Formül Etkilenenleri İzle

Hücreyi aşağıya doğru sürüklediğimizde bazı alanlarda #DEĞER! hatası, bazı alanlar sıfıt gibi kararlı olmayan değerler gelecektir. Formülü denetlediğimizde (Formül uyguladığımız alandayken Formüller > Formül Denetleme> Etkileyenleri İzle işaretlerde görüldüğü gibi ilk yapıştırırken C5 Hücresi aşağı doğru kopyaladığımız için C5, C6, C7, C8, C9, C10 şeklinde yapıştırdı, C2 hücresi olan Döviz kuru’da aynı şekilde C3, C4, C5, C6, C7 ilerleyerek yapıştırdı. Ancak biz döviz kuru C3’de sabit kalsın istiyoruz. Bir şekilde formülleri sabit tuttuğumuzda binlerce satırlık tablo olsa tek hamle ile kopyalama işlemini yapmış olacağız.

Hücre Sabitleme

Her iki işlemi de aynı yapabilecek özellik Hücre sabitlemedir. Hücre sabitlemenin exceldeki işareti ise $ şeklindedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi hücreyi kopyalarken satır ve sütun kadar hücre miktarınca ilerliyordu.

Dolar İşareti Kullanımında Kur İle Satış Fiyatı Hesaplaması Örnek Tablo Formül Gösterimi Dolar İşareti Kullanımında Kur İle Satış Fiyatı Hesaplaması Örnek Tablo
Dolar İşareti Kullanımında Formül Etkilenenleri İzle

Dolar kuru sabit kalmalı ki diğer taraftan da rakamlar dinamik olmalı ki en az zamanda işimizi yapabilelim. Bunun için hücre kopyalarken satırları temsil eden rakamın önüne $ işareti koyarız. Böylelikle $ işaretinin sağ tarafındaki değer hücre kopyalarken asla ama asla değişmeyecek. Döviz Kuru yazan hücre C2’den örnek verirsek C$2 şeklide yapacağız ve hücreyi tekrar aşağıya doğru kopyalayacağız. Döviz kuru sabit diğer alanların dinamik olduğunu göreceksiniz.

Aynı şekilde sütun sabitlemek istediğimizde ise $C2 şekilde sütunları temsil eden harfin önüne dolar işareti koyuyoruz.

Formülü yapıştırırken hem satırlarda (1, 2, 3) hem de sütunlarda (A, B, C, D) yapıştırırken ilerlemesini istemiyorsak hem satırın hem de sütunun temsil eden harf ve rakamın önüne $C$2 şeklinde dolar işareti koyarız. Böylece hücre satırdan veya sütundan kopyalasanız bile hiçbir şekilde değişmeyecek hep sabit kalacaktır.
Grafik tablosunda Dolar İşareti Kullanımı

Örneğin; grafik eklerken veriyi seçtiğimizde excel otomatik olarak hücre sabitleme kullanmaktadır. Buda gösteriyor ki excelde sabit olması gereken yerlerde otomatik $ işaretlerini koymaktadır.

İllere göre Nüfus ve km2 Dağılımını Hücre Sabitleme ile yapmak

Uygulama dosyasındaki TABLO NESNESİ sayfasındaki tabloda İllerin Nüfus ve km2’sine göre dağımı görülmektedir. Bunların toplam alana göre yüzdesel gösterimini nasıl yapabiliriz.
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılım tablosu

Hesaplama yapmadan önce KM2 ve NÜFUS alanlarını toplamını aşağıdaki gibi en alt satıra ekliyoruz.  (Toplama yapmanın kısayolu C83 hücresine gelip CTRL + M yaparak tüm sütunun toplamını alabilirsiniz.)
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılımdaki toplam alan

KM2 % (Yüzde) alanını hesaplamak için ilk veri sütunu olan Adana ilinin KM2 % (Yüzde) alanında yani F2 hücresinde gidiyoruz.  =Adana KM2’si / Toplam KM2  bölüyoruz. Formül olarak =C2/C83 şeklinde olmalıdır.
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılımı
Yukarıdaki şeklin 2. adımında bir sayısal değer çıkmaktadır. Bu verinin tipini yüzde olarak değiştirmek için aşağıdaki gibi Giriş Sekmesi – Sayı bölümünden istediğimiz biçimi verebiliriz. Önce aşağıdaki şekilde gösterilen % butonuna basıyoruz. Sayısal değer artık yüzde şeklide %2 olarak görülecektir. Sonra da 2. gösterilen alandan basamaklarını belirliyoruz. İsterseniz bu değeri iki virgül sağa kaydırmak için yani 2% değerini 1,80% şeklinde göstermek için alttaki 2. adımda iki defa tıklıyoruz.
Sayıyı Yüzde Stiline Çevirme

Artık Adana ili için Tüm Türkiye’ye göre oranının 1.80 olduğunu tespit ettik. Bunu tüm alanlara tüm iller adına belirlemek için Toplam Km2 alanını (C83 Hücresi ) Hücre Sabitleme yanı $ koyarak sabitleyeceğiz. Konuyu anladığımıza göre bu çözümü kısayol kullanarak yapalım.

Hücre Sabitlemede F4 Kısayol Tuşu

Adana İlinin Km2 % alanına gelip F2’ye basarak formüllü alanın içine girelim. Daha sonra Yanıp Sönen Cursorı  C83 yazısının herhangi bir yerinde konumlandıralım (Mouse ile seçiniz). Daha sonra F4 tuşuna basınız. İlk F4 bastığımızda $C$83 olarak satır ve sütun sabitler. Tekrar tekrar basarsak farklı kombinasyonlarda işlemi tekrar edecektir. Örneğin ( $C83 C$83 C83 ) gibi sadece satır, sadece sütun veya hiç sabitleme yok şekilde değişecektir.

Örneğimize dönecek olursak hücrede konumlandıktan sonra bir kere F4’e basınız ve satır ve sütunu sabitlediğini görünüz. (Aslında sadece satırı sabitleyeceğiz. Bunun içinde C$83 yapılır. Ancak Satır-Sütun sabitleme’de doğrudur.)
Hücre Sabitleme F4 Tuşu Kombinasyonları

Hücreyi sabitlediğimize göre artık aşağıya doğru kopyalamayı yapabiliriz. Kopyalamadan önce Tipini % olarak değiştirdiğimizden tüm hücrelere formül kopyalama işlemi yaparken aynı zamanda % tipini de yapıştıracaktır.
Dolar İşareti Kullanımında Kur İle Satış Fiyatı Hesaplaması Örnek Tablo Sonucu

Sonuç olarak aşağıdaki gibi bir görünüm elde etmiş olacaksınız.

Verileri teyit etmek için Km2% alanının en altına gelerek yüzdesel değerlerin toplamını alın. Sonuç 100 çıkarsa yapılan işlem doğru yapılmış demektir.
Yüzde Yüz


Hücre sabitleme de bitti. Bu kısım önemliydi. Eğer anladıysanız devam edin. Sorularınız varsa çekinmeyin lütfen. Yorumlarda sorularınızı bekliyorum.

 

10 Yorumlar

Cevap bırakın