Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Konumuz Temel Excel olduğuna göre yine temel’den yazmaya devam ediyoruz. Bu makalede işleyeceğimiz konulara ben excel’in iskeleti diyorum. Eminim herkes bu Satır – Sütun ve Hücre Kavramı konusunda bir şeyler söyleyebilir. Ama madem bu işin temelindeyiz. O zaman Bu konuyu atlamamak gerekiyor. Bilenler şöyle bir göz atması yeterli. Bu eğitimde atladığım eksik bir şey kalmasın diyorsanız buyurun makaleme.

Temel Excel’in ilk Makalesinde bir defter örneği ile ana yapıdan bahsetmiştik. Şimdi boş Excel defterinin sadece bir sayfasında neler var ona göz atacağız.

Boş Defterin Sayfası

Boş defterin içerisinde kare kare kutucuklar ve üst ve sol köşelerinde de rakam ve harfler yer alıyor. Bunlar nedir dersek; Excel sayfası üst kısımda satırları temsil eden harfler, sol kısmında da sütunlar temsil eden sayılar yer almaktadır.

Excel Satırlar Harf İle, Sütunlar Rakamlar ile Temsil Edilir

Yukarıda görüldüğü üzere Sütunlar harflerle, Satırlar ise rakamlarla temsil edilir.

Peki sayfanın içinde ne kadar satır vardır?
Excel 2003’de 65536 satır varken Excel 2007’den sonra 1.048.576 satıra çıktı.

Peki kaç sütun vardır?
Excel 2003’de 256 adet varken Excel 2007’den sonra 16.384 sütuna çıktı.
Nihai olarak satır ve sütunların kesiştiği noktaya ise Hücre denir.

Peki bir excel sayfasında kaç tane hücre vardır dersek
1.048.576 x 16.384 = 17.179.869.184 adet hücre vardır. Çok yüksek bir rakam.

 

Excel Hücresinin İçinde Neler Var

Gelin şimdi de bu kadar çok olan Hücrenin içinde neler var birde ona bakalım.

Hücre

Yukarıdaki Satır ve sütun kesişmesindeki dikdörtgen kutucuğu detaylı inceleyecek olursak. Hücreler sihirli bir kutucuk gibidir. Bunu bir örnekle ifade etmek gerekirse bir kab düşünün içine çorba döktüğünüzde otomatik çorba kapına dönüşüyor, içine çay koyarsanız çay bardağı oluyor, su koyarsanız su bardağı, içine et koyarsanız tavaya dönüşüyor. 🙂 Hücrede aynı şekildedir. İçine ne yazarsanız o hali alır. Satır – Sütun ve Hücre Kavramı

Peki hücrelerin içine koyacağımız derken nelerden bahsediyoruz.
Exceldeki hücrelere yazı yazmaya başlarsanız o hücre kendini METIN tipine alır. Bundan sonra o hücredeki veriyi silseniz de yeni bir talimat vermediğiniz sürece metindir. Eğer içine sayı yazarsanız artık hesaplama yapabileceğiniz kabiliyette artık o hücre sayısal bir hücredir. İstediğiniz gibi o hücredeki sayı ile hesaplama yapabilirsiniz.

Hücre Hangi Şekilleri Alır

Metin ve sayının dışında başka nasıl bir şekle bürünebilir. Bunları şöyle sıralayacak olursa Giriş Sekmesinden aşağıdaki şekilde görebiliriz.

 • Genel
 • Sayı
 • Para Birimi
 • Finansal
 • Kısa Tarih
 • Uzun Tarih
 • Saat
 • Yüzde
 • Kesir
 • Bilimsel
 • Metin
 • Vs…

Yani bu sihirli hücre kutucuğuna yukarıdaki maddelerden de daha fazlası da var, ne koyarsak o şekli alacaktır. Örneğin tarih yazdık. Artık o hücrede tarih hesaplaması yapabiliriz. Bu bahsettiklerimiz sadece hücrenin içine elle gireceğimiz tipler ile ilgili. Bu sihirli hücre, formül veya fonksiyon tipi ile de kendini farklı tiplere de dönüştürebiliyor.   Fonksiyonlarla bir soru sorarsın doğru olduğunda ya da yanlış olduğunda hücre o değeri alır ve değerin tipine bürünür.

Bu bahsettiğim sadece veri tipleri ile ilgiliydi. İlaveten veri tiplerini renklendirebilir, boyutunu değiştirebiliriz. Hatta Koşullu Biçimlendirme marifeti ile hücrenin değeri DOKUMANISTAN olursa büyük font olsun ve kırmızı olsun diyeceğiz.

Hücre İçinde Neleri Barındırıyor

Tüm bu işlemi işte bahsettiğimiz sihirli kutucuk Hücre içerisinde olmaktadır. Şekil olarak görmek istersek aşağıdaki hiyerarşi çıkmaktadır.

Excel Hücredeki Veri Tipleri ve Biçimler Hiyerarşisi

 

Bir Sayfadaki Hücre Sayısı

Bir sayfada  17.179.869.184 kadar hücre ve bu sayfalardan 3.200 tane kapasiteye sahip bir program duruyor karşınızda. İçine birçok veri yazabiliriz. Ya da o tekbir hücrenin içinde olan fonksiyonlar, koşullu biçimler, Veri Doğrulama gibi birçok marifetinden de faydalanabiliriz.

Hücrede ilk bakışta veri tipini nasıl anlarız!

Veri tipleri ilk bakışta anlarız diye başlık attım ancak bu temiz, hiç kullanılmamış bir hücre için geçerlidir. Eğer daha önceden kullanılmış bir veri ise her zaman şüpheyle bakmak gerek.

Bu durumda veri gireceğiniz alanı önce Giriş Sekmesinden Düzenleme bölümündeki Temizle (silgi şekilde ikonu vardır) kullanılır. Eğer hücrenin içinde veri varsa “Biçimlerini Temizle” yapılmalı, eğer veri yoksa “ Tümünü Temizle “ alanı seçilerek önceden müdahale edilebilme şüphesinden kurtulmuş oluruz. Satır

Excel Veri Tipini Temizlemek için Biçimlerini Temizle

Artık bu yönetimi bildiğimize göre Temiz hücre veya temizlenmiş hücrelerde ilk bakışta anlayabilmek için girilen hücrenin sağa mı sola mı yaslı olduğuna bakacağız. Yalnız bu yöntem temel iki veri tipi olan sayı ve metin için geçerlidir. Ancak diğer veri tipleri de bu tiplerden türediği için örneğin yüzde tipi sayısal tiptir. Tarih tipi temelde sayısal tiptir. Bu tiplerde sağa ya da sola yazlı olarak karşımıza çıkacaktır.
Eğer hücrenin soluna yaslı bir veri görürseniz sayısal bir rakam dahi olsa o metinsel bir tiptir. (tekrar söylemekte yarar var. Temiz veya temizlenmiş bir veri ise)

Excel Sola Yaslı ise Metin Tipindedir

Eğer hücrenin sağına yaslı ise de bu sayısal bir veri tiptir.

Excel Sola Yaslı ise Metin Tipindedir

Tarih ve Veri Tipi Temelde sayıdır. Fakat!..

Aşağıda görüldüğü gibi tarih, yüzde ve para birimi veri tipleri de sağa yaslıdır. Para birimi ve yüzde zaten sayısal dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Evet doğru burada dikkati çekmek istediğim Tarih veri tipiydi. Tarih sanki başka veri tipi gibi bilinen yanlış bir algı var. Başta bende de öyle düşünmüştüm. Hatta o kadar oldu ki tarihi biçimlerinden temizlediğimde (Giriş Sekmesi > Düzenleme > Temizle > Biçimleri Temizle) tarih rakamlara dönüştü ve ben o tarihleri tek tek yazmıştım. 🙁 Eminin birçoğunuz da karşılaşmışsınızdır.

Excel Tarih Veri Tipi Sayısal’dan Türemiştir

Bunun sebebi ise Excel her tarihi bir sayıya bağlamıştır. Örneğin bir tarih yazıp biçimlerinden arındırırsak tarihin eşleştiği sayıyı aşağıda göreceksiniz.

Excel Her tarih sayısal Karşılığı

24.02.2016 tarihine eşleşen sayı 42424 görünüyor. Peki bu iş ne zamandan başladı. Mesela 1 rakamı neye tekabül ediyor diyecek olursak boş bir hücreye 1 yazıp bu hücrenin tipini Tarih’e dönüştürelim.

Excel 1 rakamının 01.01.1900 temsil etmesi

Excel kendince bir miad belirlemiş ve 1 rakamını 01.01.1900 ile eşleştirmiş. Excel’in sanki bu yöntemle bir tembellik etmiş gibi düşünebiliriz. Ancak Tarihin sayısal kökeni olması bize birçok avantaj getirmektedir. Örneğin bugünden sonraki 5. günü hesaplamak istersek sayı ile sayıyı toplayacağımız bir avantaj elde etmiş oluruz.

Tarihlerde Hesapla yapmak


Temel bilgiler yavaş yavaş oturuyor. Binanın temeli sağlam olacak. Doğru yolda ilerliyorsunuz.  Sabrınıza azminize Hayranım 🙂

 

4 Yorumlar

Cevap bırakın