Tablo Nesnesi – Temel Excel #06

Tıpkı Excel’de grafik nasıl bir nesne ise bu makalede bahsedeceğimiz Tablo Nesnesi’de adı üzerinde bir nesnedir. Yani bir bütün hareket eder. Yapacağınız herşey artık bir hücre için değil tüm tablo için olacaktır.

Excel’de Tablo Nesnesi – Hazır Tablo

Bu eğitim dizisinde birçok konudan bahsedeceğiz. Her bir işlemde hücreler arasındaki değerlerden bahsedeceğiz. Ancak excel Tablo Nesnesi şeklinde olan yani ayrı veri tiplerinin alt alta olduğu ve yan yana dizilmiş veri bütünü yani Şekil-1’deki gibi bir tablonuz varsa Tablo Nesnesinden faydalanarak her hücreye tek tek yapmak yerine tablodaki sütunlar arası işlem yapmanızı sağlayacak.

İl km2 Nüfus Dağılım Tablosu

Tablo nesnesine dönüştürmek için önce tablonuzun içindeki herhangi bir hücresi seçilir durumda olacağız yani tabloda konumlanacağız. Sonra Ekle sekmesinden (Nesne Ekleme işlemi yapıyoruz.) Tablo alanını seçiyoruz.
Örneğin Nüfusun yüzdesel dağılımını bulacaksak sadece bir hücrede formülü yazmamız yeterli olacaktır. Diğer aynı sütunlara otomatik yapacaktır.

Tablo içinde Herhangi bir hücrede konumlanarak Tablo Nesnesi Oluşturabilirsiniz

 

Tablo nesnesine tıkladıktan sonra bir seçenek gelir. Tabloda üst başlık olup olmadığını sorar eğer varsa ilgili kutucuk seçilir. Tablo yeriniz nere kısmı da ( Anlamı için
İKİ NOKTA ÜST ÜSTE VE NOKTALI VİRGÜL
ve
$ İŞARETİNİN ÖNEMİ VE KULLANIMI
konularını inceleyiniz) tablonun satırda ve sütunda nereye kadar ilerlediğini belirlemektedir.

Tablo Nesnesindeki Tablo Oluştur

Tamam dedikten sonra nasıl bir excel hücresinin adresi varsa tablo nesnesini de bir bütün olarak algılayacaktır. OFFİCE GENEL 3.ŞERİT-OFFİCE DÜĞMESİ anlattığımız gibi excel tablo nesnesinin içinde konumlandığımızda sonuna yeni bir sekme belirecektir.

Tablo Nesnesi Oluştuğunda Eklenen Tasarım Sekmesi

Tablo nesnesinin faydalanabileceğimiz tüm özelliklerini tablo nesnesinin içinde olduğumuzda belirecek Tasarım sekmesinden yapacağız.

Tablo Nesnesinin Özellikleri

Özeliklerine geçmeden önce Şekil-8’de görülen bariz farklılık her satırın farklı renkte göstermesi ilk gördüğümüz kolaylık.
Normalde tablodaki alt satırlara doğru gittiğimizde başlıklar kaybolur. ilk bakışta gördüğümüz diğer bir kolaylık ise tabloya aşağıda indikçe Şekil-9’daki gibi başlıklar sütun adlarının yerine geçmektedir. Çok uzun tablolarda başlıkları kaybedip geri yukarı çıkıp bu verinin başlığı diye hepimizin başına gelmiştir. Bu işlerin çözümünü excel bu yöntemle çözmüştür.

Tablo Nesnesi Oluştuğunda Tablo Başlığı Sütun Başlığında Belirir

 

İlk göze çarpan özelliklerini anlattıktan sonra menüden neler var özetleyebilirsek;

 

Tablo Nesnesi Sekmesinde Neler Var

Tablo Adı

Nasıl bir hücrenin adresi varsa B3 gibi bu tablo nesnesinin de ismi Tablo1 şekildedir. Bu ismi değiştirebiliriz. Tablonun bir ismi olması bize ne avantaj sağlar diyecek olursanız herhangi bir hücre veya başka sayfada ilgili tablonun tamamıyla ilgili bir işlem yapmak istediğimizde tablonun tamamını seçmek yerine Bu tablonun ismini verebiliriz.
Örneğin DÜŞEYARA fonksiyonu bizden bir tablo dizisi ister. Bu noktada tablonun tümünü seçmek yerine Tablo1 yazmak yeterli olacaktır. Şekil-11’de görüldüğü gibi tablo dizisi alanına geldiğimizde Otomatik olarka Tablo1 nesnesini görecektir.

Tablo Nesnesinin Formül Yazarken Kolaylığı Tablo Adı Yazmak

 

Aralığa Dönüştür

Tablo Nesnesi her işlemlerini tüm tabloyu ilgilendirecek şekilde düşünür ve yapar. Ancak bazen bu durumdan kurtulmak yani tablo nesnesi öğesini iptal etmek gerekebilir“ Aralığa Dönüştür “ tabloyu nesne halini iptal eder ancak nesnenin biçimi olduğu gibi kalır. Özellikle formül işlerinde tabloya özel formüller ( Şekil-8 ) oluşturduğundan formülleri ham hali ile görmek istediğimde kullanıyorum. Tablo Nesnesindeki formüllerde her satıra ayrı adres vermemektedir.

Tablo Nesnesi Formul Yazarken Toplu İşlem Yapma Kolaylığı

Tablo Nesnesinin iptal olduğunu anlamak için Tablo Nesnesi için oluşan Tasarım Sekmesi artık tablonun içine girdiğimizde görünmeyecektir.

Tablo Stili Seçenekleri

Tablo Nesnesi Tablo Stili

Üst Bilgi Satırı

Şekil-13’da görüldüğü gibi seçili olarak gelir. Bu tablonun ilk satırı yani Tablo Nesnesindeki Başlık alanı gelip gelmemesi ile ilgili alandır. Kaldırdığımda başlık alanı gidecektir.

Toplam Satırı

Tablonun bittiği yerde yani en alt kısmında Şekil-10 Toplam adı ile bir alan açılır. Genelde sayısal verilerin Toplamları, Sayıların adedi yani saymayı, Sayıların Ortalaması vb. hesaplama işlemleri Combobox ile herhangi bir formül yazmadan işlemleri doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Tablo Nesnesi Toplam Satırı alanındaki Yapılabilen İşlemler

 

Şeritli Satırlar

Tablo nesnesi eklediğimizde seçili gelir. Her satırın gözle takip edecek şekilde farklı renk tonlarında görünmesini sağlamaktadır.

İlk Sütun

Tablonun ilk sütununu daha koyu bir fontta göstererek ön plana çıkmasını sağlar.

Son Sütun

Tablonun Son sütununu daha koyu bir fontta göstererek ön plana çıkmasını sağlar.

Şeritli Sütunlar

Şeritli satırların tersi her sütunu tıpkı satırlardaki renk tonları ile göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken Şeritli Satırlar ile Şeritli Sütunlar ikisi bir seçilmemeli aksi takdirde ortaya anlamlı bir görüntü çıkmıyor.

Tablo Stilleri

Tablo Nesnesi Tablo Stilleri

 

Tablo Stilleri adından da anlaşılacağı gibi tablonun renk font gibi görünümdeki tipini değiştirmektedir. Bu alan ile tablonuzu ne kadar rahat okunacaksa ya da sunum yapılacaksa ona göre seçim yapılmalıdır.

Sonuç

Şekil-10’da gördüğünüz diğer butonlar Pivot Table, Yinelenenleri Kaldır daha sonraki konularımızda detaylıca anlatılacaktır.
 TEMEL EXCEL 6.TABLO NESNESİ.xlsx

Cevap bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.