Tablo Nesnesi

Excel’de grafik nasıl bir nesne ise bu makalede bahsedeceğimiz Tablo Nesnesi’de adı üzerinde bir nesnedir. Yani tabloya bir bütün olarak işlem yapmaktasınız. Yapacağınız herşey artık bir hücre için değil tüm tablo için olacaktır.

Excel’de Tablo Nesnesi – Hazır Tablo

Aşağıdaki gibi başlıkları olan bir tablonuz varsa Tablo Nesnesinden faydalanarak her hücreye tek tek işlem yapmak yerine tablodaki sütunlar arası işlem yaparak daha kolay şeklide tablonuzu yönetebilirsiniz.

İl km2 Nüfus Dağılım Tablosu

Tablo nesnesine dönüştürmek için önce tablonuzun içindeki herhangi bir hücresi (iki veya daha fazla hücre seçili olmasın) seçilir. Ekle sekmesinden (Nesne Ekleme işlemi yapıyoruz.) Tablo alanını seçiyoruz. İşlem bu kadar. Artık excelde ayrı ayrı hücreler bir bütün olarak hareket edecektir.

Örneğin Nüfusun yüzdesel dağılımını bulacaksak sadece bir hücrede formülü yazmamız yeterli olacaktır. Diğer aynı sütunlara otomatik olarak uygulayacaktır.

Tablo içinde Herhangi bir hücrede konumlanarak Tablo Nesnesi Oluşturabilirsiniz

Tablo nesnesine tıkladıktan sonra bir seçenek gelir. Tabloda Tablom üstbilgi satırı içeriyor seçeneği ile üst başlık olup olmadığını sorar eğer varsa ilgili kutucuk seçilir. Tablo verileriniz Nerede? kısmıda tablonun satırda ve sütunda nereye kadar ilerlediğini işaretleyeceksiniz.

Tablo Nesnesindeki Tablo Oluştur

AYRICA BAKINIZ!…
İKİ NOKTA ÜST ÜSTE VE NOKTALI VİRGÜL  ve $ İŞARETİNİN ÖNEMİ VE KULLANIMI  konularını da inceleyebilirsiniz.

Tamam dedikten sonra nasıl bir excel hücresinin adresi varsa tablo nesnesini de bir bütün olarak algılayacaktır. Artık tablo nesnesinin içerisindeki herhangi bir hücreye geldiğiniz anda Görünüm sekmesinin hemen yanında Tablo Nesnesinin ayarlarını göreceğimiz Tasarım sekmesi belirecektir.

Tablo Nesnesi Oluştuğunda Eklenen Tasarım Sekmesi

Tablo Nesnesinin Özellikleri

Özeliklerine geçmeden önce yukarıdaki tabloda görülen bariz farlılık dikkatinizi çekmiştir. Her satırın farklı renkte göstermesi ilk gördüğümüz kolaylıklardan bir tanesidir.
Diğer bir kolaylıkta; normalde tablodaki alt satırlara doğru gittiğimizde başlıklar kaybolur. Tablo Nesnesinde aşağıda doğru indikçe aşağıdaki gibi başlıklar hep sabit kalmaktadır. Bu işlemi normalde Görünüm – Bölmeleri Dondur kısmından yapardık. Tablo Nesnesi ile bu özellikte hazır olarak geliyor.

Tablo Nesnesi Oluştuğunda Tablo Başlığı Sütun Başlığında Belirir

İlk göze çarpan özelliklerini anlattıktan sonra menüde neler var anlatmaya başlayalım;

Tablo Nesnesi Sekmesinde Neler Var

Tablo Adı

Nasıl bir hücrenin adresi varsa B3 gibi bu tablo nesnesinin de ismi yukarıdaki şekildedir. Bu ismi değiştirebiliriz. Tablonun bir ismi olması bize ne avantaj sağlar diyecek olursanız herhangi bir hücre veya başka sayfada ilgili tablonun tamamıyla ilgili bir işlem yapmak istediğimizde tablonun tamamını seçmek yerine Bu tablonun ismini verebiliriz.
Örneğin DÜŞEYARA fonksiyonu bizden bir tablo dizisi ister. Bu noktada tablonun tümünü seçmek yerine Tablo1 yazmak yeterli olacaktır. Şekil-11’de görüldüğü gibi tablo dizisi alanına geldiğimizde Otomatik olarak Tablo1 nesnesini görecektir.

Tablo Nesnesinin Formül Yazarken Kolaylığı Tablo Adı Yazmak

Aralığa Dönüştür

Tablo Nesnesi her işlemlerini tüm tabloyu ilgilendirecek şekilde düşünür ve yapar. Ancak bazen bu durumdan kurtulmak yani tablo nesnesi öğesini iptal etmek gerekebilir“ Aralığa Dönüştür “ tabloyu nesne halini iptal eder ancak nesnenin biçimi olduğu gibi kalır. Özellikle formül işlerinde tabloya özel formüller oluşturduğundan formülleri ham hali ile görmek istediğimde kullanıyorum. Tablo Nesnesindeki formüllerde her satıra ayrı adres vermemektedir.

Tablo Nesnesi Formul Yazarken Toplu İşlem Yapma Kolaylığı

Tablo Nesnesinin iptal olduğunu anlamak için Tablo Nesnesi için oluşan Tasarım Sekmesi artık tablonun içine girdiğimizde görünmeyecektir.

Tablo Stili Seçenekleri

Tablo Nesnesi Tablo Stili

Üst Bilgi Satırı

Şekil-13’da görüldüğü gibi seçili olarak gelir. Bu tablonun ilk satırı yani Tablo Nesnesindeki Başlık alanı gelip gelmemesi ile ilgili alandır. Kaldırdığımda başlık alanı gidecektir.

Toplam Satırı

Tablonun bittiği yerde yani en alt kısmında Şekil-10 Toplam adı ile bir alan açılır. Genelde sayısal verilerin Toplamları, Sayıların adedi yani saymayı, Sayıların Ortalaması vb. hesaplama işlemleri Combobox ile herhangi bir formül yazmadan işlemleri doğru bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır.

Tablo Nesnesi Toplam Satırı alanındaki Yapılabilen İşlemler

Şeritli Satırlar

Tablo nesnesi eklediğimizde seçili gelir. Her satırın gözle takip edecek şekilde farklı renk tonlarında görünmesini sağlamaktadır.

İlk Sütun

Tablonun ilk sütununu daha koyu bir fontta göstererek ön plana çıkmasını sağlar.

Son Sütun

Tablonun Son sütununu daha koyu bir fontta göstererek ön plana çıkmasını sağlar.

Şeritli Sütunlar

Şeritli satırların tersi her sütunu tıpkı satırlardaki renk tonları ile göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken Şeritli Satırlar ile Şeritli Sütunlar ikisi bir seçilmemeli aksi takdirde ortaya anlamlı bir görüntü çıkmıyor.

Tablo Stilleri

Tablo Nesnesi Tablo Stilleri

Tablo Stilleri adından da anlaşılacağı gibi tablonun renk font gibi görünümdeki tipini değiştirmektedir. Bu alan ile tablonuzu ne kadar rahat okunacaksa ya da sunum yapılacaksa ona göre seçim yapılmalıdır.

Sonuç

Yukarıdaki şekilde gördüğünüz diğer butonlar PivotTable, Yinelenenleri Kaldır daha sonraki konularımızda detaylıca anlatılacaktır.

 


Bir sonraki bölümden Excel’in temelini öğrenmeye devam edin.

Cevap bırakın