Kategori: Temel Excel

Microsoft Sertifikası veren Tüm Eğitim Merkezlerinde Temel Excel eğitimi aldığınızda anlatılan tüm konuları içermektedir. Bu makale serisini takip ettiğinizde Temel seviyede Excel bilgisine sahip olacaksınız.

İÇERİK

Temel Excel Giriş
İki Nokta Üstüste ve Noktalı Virgül
$ (Dolar) İşaretinin Önemi ve Kullanımu
Satır Sütun ve Hücre Kavramı
Fonksiyon Yapısı
Tablo Nesnesi
Sıralama ve Düzeyli Sıralama
Özel Liste ve Özel Sıralama
Özel Yapıştır
Koşullu Biçimlendirme

PLANANLANAN MAKALELER

Grafik Oluşturmak
SmartArt
– SmartArt Hiyeraşi Oluşturma
– SmartArt Pramit Oluşturma
Yazdırma
– Yazdırma Başlığını Ayarlamak
– Üstbilgi Altbilgi Oluşturmak
– Yazdırma Alanı
– Satır Sütun Dondurmak
– Çalışma Sayfasını Bölmek
İç İçe Fonksiyon Kullanımı
Dış Veri Al
Yinelenenleri Kaldır
Excel Hücre – Sayfa Şifreleme

Temel Veri Doğrulama İşlemleri

Veri Doğrulamada Metin İşlemleri Metin Uzunluğunda Kontroller Hücreye belirlediğiniz karakter sayısı kadar değer girilmesini istediğinizde Metin Uzunluğunu seçilir. Örneğin metin olarak 5 karakterden daha az değer girildiğinde hata versin istiyorsak Metin Uzunluğunu, Büyük ve Eşit seçerek 5 yazarız

Temel Veri Doğrulamada Ortak Alanlar

Daha önceki Veri Doğrulama Giriş makalemizde Veri Doğrulama nedir? Veri Doğrulamanın mantığından bahsetmiştik. Bu makalemizde bahsedeceğimiz kavramlarla temel Veri Doğrulama kurallarını anlatmaya çalışacağım. Anlatacağım yer Ver Doğrulamada Ayarlar sekmesindeki İzin Verilen alan ve hemen altındaki Veri alanı olacaktır.

Veri Doğrulama Giriş

Excelde Veri Doğrulama aracı hücrelerde oluşturacağınız kurallara uygun veri girişi yapmanızı sağlar. Eğer belirlediğiniz kurallara uygun değilse hata verdirerek istikrarlı veri girişi yapılmasını sağlarsınız. Bu makalemizde Veri Doğrulama hakkında temel bilgileri anlatmaya çalışacağım.