DOKUMANISTAN.COM

ÖzetTablo – PivotTable Öğreniyoruz

Özet Tablo Pivot Table Serisi
DOKUMANISTAN > ÖzetTablo – PivotTable Öğreniyoruz

 ÖzetTablo (PivotTable) Serisine Hoş Geldiniz. Bu Seride Temel’den İleriye Özet Tablo Makalelerini göreceksiniz. Aşağıdaki başlıklardan Özet Tablo ile ilgili tüm içeriklere erişebilirsiniz. 

Özet Tablo – PivotTable Nedir?

Bu bölümde Neden Özet Tablo ( PivotTable ) sorusunun cevabını anlatmaya çalışacağım. Sonraki makalelerde de Tarih, Sayı, Metin gibi farklı Veri türlerinde Özet tablonun kullanabileceği yöntemleri anlatmayı planlıyorum. Bu örnekleri baz alarak kendi işinize uyarlayabilirsiniz. Örnekleri gördükçe Özet Tablonun ( Pivot Table ) mükemmel sonuçlar verdiğini göreceksiniz. Verilerinizdeki birçok sorunun cevabını özettablo ( Pivot Table ) ile alabilecekseniz. Hadi şimdi bu kadar çok övdüğüm özet tabloyu anlatmaya geçelim. Uygulama için aşağıdaki örnek verileri içeren aşağıdaki excel dosyasını indirebilirsiniz.

Özet Tabloda Verilerin Yüzdesel Gösterimi

Özet Tablolarda verileri sayısal verilerin toplamlarını görürsünüz. Bu bölümde ise Verileri sayısal değil Yüzdesel Gösterimi nasıl yapacağımızı anlatacağız. Önceki makalemizde Özet Tablo’nın Temel Mantığını anlatan Özet Tablo Nedir? yazımızı okuyabilirsiniz. Verilerimiz aşağıdaki şekildedir. Aşağıda  aynı verilerle siz de deneyin.

Özet Tablo PivotTable Gruplama İşlemleri

Özet Tabloda Satır ve Sütunlarda Gruplama yapılabileceğini biliyor musunuz! PivotTable Gruplama İşlemi ile gereğin fazla verileri kendi arasında kategori edebilirsiniz. Bu makalede verileri nasıl gruplandıracağımızı göreceğiz.  Gruplandırma metinsel, sayısal ve tarihsel olarak 3 ayrı başlıkta inceleyeceğiz. Gruplandırma da yaşanan problemlere de deyinip örneklerle daha iyi anlaşılabilmesini sağlamaya çalışacağım.

PivotTable Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme

Oluşturduğunuz Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme (PivotTable Conditional Formatting) nasıl yapacağınızı anlatacağım. Normal Koşullu Biçimlendirme işlemini Özet Tabloda da uygulayabilirsiniz. Ancak Özet Tablo verilere göre genişleyip daraldığı için Koşullu Biçimlendirme işleminiz doğru çalışmaz. Bundan dolayı bilmemiz gereken birkaç kurallar var. Bu kuralları size aktarmaya çalışacağım.

Excelde Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi

Bu bölümde verilerinizde normal filtreleme kullanmak yerine Dilimleyici kullanmayı anlatacağım. Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi özellikle PivotTable gibi işlemlerinde özet verilerinizi daha görsel raporlamanızı sağlar. Normal filtreleme işlemi de aynı işi görecektir. Ancak veriler üzerinde bir sunum veya bilgilendirme yapacaksanız görsel yapmanızda yani Dilimleyici ve Zaman Çizelgesi kullanmanız daha faydalı ve etkin olacaktır.

Excel PivotTable Alanlar, Öğeler ve Kümeler

Oluşturacağınız PivotTable verileri şekillendirmek ham verilerden yeni veriler türetmek isterseniz Hesaplanmış Alanlar, Öğeler, Kümeler alanını kullanırız. Bazen tablonuzda istediğiniz değerler olmaz. Örneğin Tarih verisi var ama sadece Ay değerini almak istiyoruz. İşte bunun gibi tablonuzdan hesaplama ile yeni veriler kullanmak isterseniz Hesaplanmış Alanlar, Öğeler, Kümeler alanını kullananırız. Bu makalede bu menüdeki araçlardan bahsedeceğiz.

Tablodaki Eksik Verileri Formülle Doldur

Elinizde bir tablo geldi. Tablodaki kolonlardan bir tanesi Hücre Birleştir ile satırlar birleştirilerek değerler yazılmış. Bu kolonda filtreleme yaparsanız yanlış sonuç alırsınız. Çünkü değer tek bir hücrededir diğer hücrelere genişletilmiştir. Yani birleştirilen hücreler boş demektir. Böyle hazırlanmış tablolar Tablo yapısına uygun değildir. Bu tablo ile hiçbir formül tüm tablo için yapamazsınız, özet tablo, grafik vs. aklınıza tabloda toplu ne işlem yapılacaksa bu tabloda yapamazsınız. Size böyle bir veri geldiğinde nasıl doğru tablo yapısına dönüştüreceğiz anlatmaya çalışacağım.

Excel PivotTable Analizi Sekmesi

PivotTable ile ilgili seri makale yazmak istedim. Her konuya da değinmeye çalışacağım. Ama PivotTable oluştuğunda iki yeni sekme belirmektedir. Bunlardan biri de PivotTable Analizi Sekmesi. Bu makalede bu sekmedeki butonların ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağım.

PivotTable Tasarım Önerileri

Sizlere hazırladığımız PivotTable Serisinde irili ufaklı bir dizi tasarım önerileri de sunmak istiyorum. Böylece daha uzman tasarımlar yapabilirsiniz.

Excel PivotTable Tasarım Sekmesi

Excelde PivotTable birçok veri işlemini kolay ve hızlı şekilde yapmanızı sağlar. Bu sebeple PivotTable için ayrı seri açıp işledik. Bu bölümde ise PivotTable aktif olduğunda açılan iki sekmesinden PivotTable Tasarım Sekmesini örneklerle anlatmaya çalışacağım.

Excel PivotTable Seçenekleri – Düzen ve Biçim

PivotTable hazırladınız ve istediğiniz verilere ulaştığınızda PivotTable’ı ekstra düzenlemek isteyebilirsiniz. PivotTable Tasarım sekmesinden bu ayarları yapabilirsiniz. Ancak bu alanın yetmediği durumda PivotTable Seçenekleri alanındaki Düzen ve Biçim alanını kullanabilirsiniz. Bu makalede Düzen ve Biçim alanlarını ne işe yaradığına bakacağız.

PivotTable Veri Gösterim İpuçları

PivotTable Serisinde bu makalede PivotTable Verilerinde neler yapabiliriz inceleyeceğiz. PivotTable’da verilerin sadece toplanması veya saymasından ibaret değildir. Veriler üzerinde de yapılabilecek çok güzel ve işinize yarayacak işlemler vardır. PivotTable Verilerin üzerinde sağ tuş yapıp Değer Gösterimini incelemenizi tavsiye ederim. Bu makalede Veri Gösterim İpuçları ile ilgili konulardan bahsedeceğim.

Excel PivotTable Seçenekleri Tüm Detayı

PivotTable’da çalışırken veri üzerinde sağ tuşa bastığınızda PivotTable Seçenekleri  diye bir alan yer almaktadır. Madem bu seride PivotTable hakkında herşeyi değineceğiz. Bu menüyü tüm detayını atlamadan geçmeyeceğiz. Bu makalede PivotTable Seçenekleri menüsündeki ayarlardan bahsedeceğim.

Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN
Office Eğitmeni