Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 

12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.

İletişim

PivotTable Oluşturmadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Kural

Table of Contents
|| İÇERİK
|| İÇERİK

PivotTable serisinde birçok konuya değindik ama PivotTable Oluşturmadan Önce Bilinmesi Gereken 5 Kural konusunu atladık. Uzun uzun yazdım ama bir defa okursanız aklınızda kalacaktır.

PivotTable oluşturmadan önce veriyi kontrol etmelisiniz. İlk bakacağınız ise veride satır veya sütunda boşluk olup olmadığına bakmalısınız. Eğer satıra veya sütunda boşluk olursa PivotTable sadece dolu alanlara kadar veriyi alacaktır.1. Kaynak Veriden boş Hücre, Sütun veya Satır Olmamalı

Bilinmesi Gereken PivotTable Kaynak Veri Boş Satır Problemi

2. Veriler içinde boş hücre var mı? Kontrol Edin!.

Verilerde boş hücre olursa PivotTable’da saydırma, toplama gibi PivotTable asıl yeteneği olan işlevleri yanlış yapacaktır. Eğer kontrol etmezsek işlemi doğru yaptığını zannederiz. Bilinmesi Gereken işlem hata da vermediğinden PivotTable’dan yanlış sonuçlar alacağınız için çok tehlikeli bir durumdur.

Diğer bir durum ise sayısal alanda boş hücre olursa o hücre metin olarak algılayacak ve Toplama işlemi yapamayacaksınız. Sadece o alanı sayma işlemi uygulayabileceksiniz. Neden Sayısal alanım toplama işlemi yapmıyor diye sorunuz olursa kaynak veriniz de boş hücre var mı ona bakınız.

Bilinmesi Gereken Veriler içinde boş hücre var mı? Kontrol Edin

3. Kaynak Tabloda kolonların veri tipleri aynı mı kontrol edin

Bir tablo hangi ver tipi ile başladıysa o veri tipi ile devam etmeli. Aksi halde tablo olma amacı taşımamış olur. Örneğin Tarihsel bir alanda yanlışlıkla metne dönüşmüş tarih gibi veriler olmamasına dikkat edilmeli. Bu sebeple veriler biçimlerinden arındırıldığında bazı davranışlar sergiler. Sayı ve Tarih Sağa yaslı, Metin sola yaslıdır. Buradan veri tiplerini ayırt edebilirsiniz. Bu konu ile ilgili

Bilinmesi Gereken Kaynak Tablonuzdaki kolonların veri tipleri aynı mı kontrol edin

Bu konunun daha detayı için Excel Hatalarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler makalesine bakabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken PivotTable'da Kaynak Veri Tiplerinin Devamlılığı Kuralı

Eğer veri kaynağında veri tipleri aynı olmazsa PivotTable’da sayısal gruplama, Tarihsel gruplama gibi işlemleri yapamayacaktır.

4. Veri Kaynağını Tablo Nesnesi kullanın

PivotTable geçmeden önce Veri kaynağınızı Tablo Nesnesine dönüştürün. Kaynak verinize yeni bir kayıt satırda kayıt veya bir sütun eklediğinizde tablo otomatik genişleyecektir. Eğer tablo nesnesi olmazsa  tablonuzda bir genişleme olduğunda PivotTable kaynağını yeniden belirlemeniz gerekir.  Tablo Nesnesi ile ilgili Tablo Nesnesi makalemize göz atabilirsiniz.

Veri Kaynağını Tablo Nesnesi kullanın

5. Veri Kaynağında Toplam Alanlarını varsa Kaldırın

Veri Kaynağında Toplam Alanlarını varsa Kaldırın

Ver kaynağınızın en altında Toplam alanı varsa, Sağında toplam alanı veya veya Alttoplam gibi aralarda toplama işlemi varsa silmelisiniz. PivotTable zaten verileri toplama işi yapmak üzere tasarlanmıştır.

Eğer bu veriler kalırsa toplam alanları da veriye dahil olup verileri iki katına çıkacaktır. Eğer Tablo Nesnesi kullanırsanız Toplam alanı olmayacaktır.

Bu makaleler de İlginizi Çekebilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

PivotTabke Seçenekleri - Düzen ve Biçim
Mustafa ÇETİN
Excel PivotTable Seçenekleri – Düzen ve Biçim

PivotTable hazırladınız ve istediğiniz verilere ulaştığınızda PivotTable’ı ekstra düzenlemek isteyebilirsiniz. PivotTable Tasarım sekmesinden bu ayarları yapabilirsiniz. Ancak bu alanın yetmediği durumda PivotTable Seçenekleri alanındaki Düzen

Mustafa ÇETİN
Excel TÜR Fonksiyonu

Excel temel yapısını oluşturan veri tipleri vardır. Exceldeki tüm işler bu veri tiplerine göre kurgulanmış veya tasarlanmıştır. Birçok yazımda da veri tiplerin önemine yer vermiştim. Excel

Centos Kurulumu
Mustafa ÇETİN
Linux Centos Detaylı Kurulumu

Linux Centos Kurulumunun en hızlı yöntemle basitçe kurulabilir. Ancak biz detaylarına inerek kurulum yapacağız. Böylelikle detaylardaki incelikleri de analiz edebileceğiz.