Excel Hücresindeki Parantez İçi Metni Ayıkla

Excel hücresindeki parantez içi Metni ayıklamak isterseniz (parantez yerine başka karakterde olabilir) bu makalede bahsedeceğimiz formülleri ve teknikleri kullanabilirsiniz. Bu işlem için PARÇAAL ve MBUL Fonksiyonlarını kullanacağız.

UYGULAMA DOSYASI :Excelde Parantez İçi Metni Ayıkla.xlsx 

FORMÜL

=PARÇAAL(B3;MBUL(“(“;B3)+1;MBUL(“)”;B3)-MBUL(“(“;B3)-1)

=PARÇAAL(Veri;Açılan Parantez Konumu;Kapanan Parantez Konumu)

B3 Hücresinde Dokumanistan (Excel) değeri olduğunu varsayalım.

Formülün İşlem Adımları

Böyle bir formül yazmak için öncelikle parantezlerin konumunu MBUL fonksiyonu ile bulmamız gerekiyor. Sonrasında konumu bir atırıp veya eksiltip tam yerini bulacağız. Sonra PARÇAAL Fonksiyonu ile parantezin içinden değeri alacağız.

=PARÇAAL(B3;MBUL(“(“;B3)+1;MBUL(“)”;B3)-MBUL(“(“;B3)-1)

Dokumanistan (Excel) değerindeki ( değerinin konumunu bulacak. Bu  değerden 14 çıkacak. Ancak Bize parantez değeri değil parantezden bir sonraki değer gerekiyor. Bu sebeple çıkan 14 değerine bir ilave yapıyoruz ve 15 değerini elde ediyoruz.

=PARÇAAL(B3;15;MBUL(“)”;B3)-MBUL(“(“;B3)-1)

MBUL(“)”;B3) formülü ile hücredeki kapanan parantez değerinin konumu öğreniyoruz. Dokumanistan (Excel) değerinde ) parantezi 20 konumundadır.

=PARÇAAL(B3;15;20-MBUL(“(“;B3)-1)

MBUL(“(“;B3) formülü ile yeniden Dokumanistan (Excel) değerdeki ( karakterinin konumunu 14 olarak buluyoruz. Çıkan 20 değeri ile 13 değerini çıkarıyoruz. 6 değerine ulaşıyoruz. Sonra bir eksilteceğimiz -1 değerinden çıkarıyoruz. 5 değerine ulaşıyoruz.

=PARÇAAL(B3;15;5)

=PARÇAAL(“Dokumanistan (Excel)”;15;5) formülü ile 15. konumdan 5 kadar değeri almış olacağız. Yani Excel kelimesini almış oluyoruz.

 

Sonuç

Listedeki diğer değerleri de aşağıdaki şekilde kullanarak kullanabilirsiniz.

Parantez İçi Değer Alma Listesi

 


#PARÇAAL#MBUL #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel hücre içinden değer alma
  • excel cümleden kelime alma
  • excel ortadan karakter alma

Cevap bırakın