Excel MBUL Fonksiyonu

Bul işlevi ile aynı işi görür. Bul fonksiyonunda Büyük Küçük duyarlılığı vardır. Yani Bul’da büyük harf yazılı ise siz ararken küçük harf kullanırsanız bulamayacaktır. Bunun için MBUL fonksiyonu kullanılması gerekmektedir. Ayrıca MBUL Fonksiyonunda Joker kullanımına da olanak verir.
İngilizce Adı : SEARCH Function

MBUL Fonksiyonu Nerede?

MBUL fonksiyonu METİN fonksiyonları altında kategorize edilir.

Formüller Sekmesinde Metin grubundadır.

MBUL Fonksiyon Formatı

=MBUL(bul_metin; metin; [başlangıç_sayısı] )

=SEARCH(search_text; within_text; [start_num])

MBUL Fonksiyonu Parametreleri

bul_metin – search_text
Verilecek metinde aramak istediğiniz karakter

metin – within_text
Aranacak Metin

 [başlangıç_sayısı] – [start_num]

Verilecek metinde aramanın başlayacağı konum. İsteğe bağlıdır. Belirtilmezse 1 olarak değer alır. Örneğin ANKARA kelimesindeki 2. A harfini aramak istediğinizde konumu 1. A harfini dahil etmeyecek bir konum verilebilir. Örneğin 2 veya 3 değer vereceğimiz alandır.

Kullanım Notları

  • BUL fonksiyonu büyük/ küçük harf duyarlıdır. Eğer büyük/ küçük harf duyarlı bir eşleşme arıyorsanız MBUL Fonksiyonunu kullanın.
  • Konumunu bulacağınız hücrede aynı karakterden iki tane varsa ilk karakterin konumunu döndürür. Örneğin MBUL(“l”;”sille”)  formülünde 4 değeri döner. Bu da ilk l harfindeki konum demektir.
  • Eğer aranan değer boş bir değer “” araması yaparsanız formül ilk karakteri döndürür.
  • MBUL Fonksiyonuna Joker karakterler kullanabilirsiniz. Örneğin “A*A” kriterinde A ile başlayan ve A ile biten herhangi bir değer şeklinde bir kriter verebilirsiniz. Bu değeri taşıyan ANKARA kelimesi çıkacaktır.
  • Joker karakterlerlerinden ? karakteri tek bir karakter ile eşleşir, * karakteri ise herhangi bir karakteri belirleyebilirsiniz.

MBUL Fonksiyon Örnekleri

Seçilen Değere Göre Renklendir

Seçtiğiniz değere göre satır renklendirme

Daha önceki makalede belirlediğiniz kritere göre tüm satırı nasıl renklendirmeyi anlatmıştık. Bu makalede daha kullanışlı tüm satır renklendirme işlemini anlatmaya ...
Daha Fazlasını Oku
Hücredeki Parantez İçi Ayıklama

Excel Hücresindeki Parantez İçi Metni Ayıkla

Excel hücresindeki Parantez İçi Metni Ayıklamak isterseniz (parantez yerine başka karakterde olabilir) bu makalede bahsedeceğimiz formülleri ve teknikleri kullanabilirsiniz. Bu ...
Daha Fazlasını Oku

 


#MBUL#SEARCH #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel içinde geçiyorsa
  • excelde kelime arama formülü
  • excel cümleden kelime alma
  • excel hücre içinden kelime alma

Cevap bırakın