DOKUMANISTAN.COM
|| İÇERİK

DÜŞEYARA Fonksiyonu Temel Bilgisi

|| İÇERİK

Excel kullanımında DÜŞEYARA Fonksiyonu (Vlookup Function ) ayrı bir yeri vardır. Excelde en çok bilinmesi gereken fonksiyonlardan bir tanesidir. DÜŞEYARA Fonksiyonu en çok iki farklı veriyi karşılaştırmak için kullanılır. Bu makalede DÜŞEYARA’nın genel mantığını ve formülü kullanmadan önce yapılması gerekenlerden bahsetmek istiyorum.

DÜŞEYARA Fonksiyonunu en basit yöntemle anlatmak istiyorum. Şöyle ki hepimiz bir lokantaya veya kafeye gittiğinizde size bir menü verilir. Örneğin Çaykur Kafe’de Orta Boy Yeşil Çay içmek istiyorum. Önce En soldan Yeşil Çayı bulursunuz. Gözünüzle sağ tarafına hizalayarak 2. kolondan Orta Boy’un fiyatına bakarsınız. Ona göre karar verirsiniz. DÜŞEYARA tam da bu işlemi yapıyor aslında.DÜŞEYARA Çalışma Mantığı

Kafe Menü Örneği

DÜŞEYARA ile bir değeri aratırsınız. Değeri bulduğunda da o satıra karşılık gelen istediğiniz alanı size göstermesini sağlarsınız. Tıpkı Yeşil Çay arayıp aynı satıra denk gelen ve yukardan da Orta kolonundaki değeri bulmak gibi. 

Sıcak İçecekler Menüsünü bir de excelde Yeşil Çay’ın Orta Boy fiyatını bulalım.

Sıcak İçecekler Excel Menüsü

=DÜŞEYARA(“Yeşil Çay”;B3:E14;3;0)

Yukardaki Formülü yazdığımızda 8 değerini buluyoruz.

DÜŞEYARA Parametreleri

Parametreleri anlatmak içni yine yukardaki örnekten yola çıkarak anlatmaya çalışacağım.

Düşeyara Parametreleri

Aranan Değer

Tabloda aradığınız değeri yazacağınız alandır. Menüden yola çıkarsak Yeşil Çay içeceğiz. Bu sebeple yeşil çay arıyoruz. Ama maksadımız Yeşil Çay bu kafede varsa fiyatı ne kadar. Bu alanda fiyatı değil sadece Yeşil Çay olup olmadığını tespit ediyoruz.

Tablo Dizisi

Kafeye gittiğimizde bize verilen Menüdeki listenin tamamıdır. İçinde birçok sıcak, soğuk içecekler var. Biz listeden Sıcak içecekler arasında karar vereceğimiz için Tablo Dizisinde kasdedilen tüm Sıcak içeceklerin verisidir. İçinde Sıcak İçeceklerin adı, Küçük-Orta-Büyük Boy içeceklerin fiyatı yazıyor.

Tablomuzdan yola çıkarsak B3 ile E14 arasındaki değerlerdir. Yani B3:E14’dür.

DÜŞEYARA Tablo Dizisi

Sütun_indis_sayısı

Yukarda belirlediğimiz tabloda ve Sıcak içecekleri menüsü 4 kolondan oluşuyor. DÜŞEYARA buna indis diyor.  Aslında Kolondur. Türkçeye çevirirken anlaşılır şekilde çevrilmemiş. İlk kolon malumunuz Sıcak İçeceklerin adı idi. 2. Kolonda Küçük Boy içeceklerin fiyatı. 3. Kolonda Orta Boy içeceklerin fiyatı vardır.

 Sorumuzu Tekrar Hatırlayalım: Biz Yeşil Çay’ın Orta Boyunu içecektik.Bu sebeple Yeşil Çayın Orta Boy fiyatını arıyoruz.

DÜŞEYARA Sütun İndis Sayısı

Sütun_indis_sayısı alanına Tablomuzda aradığımızı bulduktan sonra yani verimizde 8. Satır oluyor. Bu alan ile hangi kolondaki verinin getirilmesini istiyoruz onun numarasını yazıyoruz. Bu kısım önemli. Anlaşılmadıysa tekrar okuyun lütfen. DÜŞEYARA’nın en can alıcı kısmı burası.

DÜŞEYARA Bulunan Alan

İndis yani Kolonları saymaya Tablo Dizisinde belirlediğimiz yani B kolonundan 1 ile başlayarak sayarız. Orta İçecek istediğimiz için de D kolonu yani 3 değerini İndis alanına yazıyoruz.

Aralık_bak

Bu alan her zaman 0 değeri yazarız. 0’ın anlamı mantıksal YANLIŞ değeri ile aynı işlevi görür. Pratik ve temiz kod olması açısından bu şekilde yazalım.

Bu alana yazacağımız diğer değer ise 1’dir yani DOĞRU mantıksal değeridir. Ancak bu alanı kullanırsak birebir eşleşen değeri değil en yakın değeri getirir. Ben iş haayatım boyunca hiçbir zaman 1 veya DOĞRU değerinin ihtiyaç hissedildiğini görmedim. Kimyagerseniz bazı ölçüm değerlerlerinin en yakınını aradığınızda kullanılan bir işlevdir. Siz bunu unutun. DÜŞEYARA’da her zaman Aralık_Bak değeri 0 yazılır. Diyebiliriz.

DÜŞEYARA Nerede?

DÜŞEYARA fonksiyonu Arama ve Başvuru Fonksiyon grubundadır.

DÜŞEYARA Nerede?

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.
 
DÜŞEYARA Fonksiyonu Örnekleri
 

DÜŞEYARA Hakkında Bilmeniz gereken 6 Şey

Excel tablosundan eşleşen veya eşleşmeyen verileri almak isterseniz DÜŞEYARA Fonksiyonu çok iyi bir yöntemdir. Bu fonksiyonu bir bakışta bekli analiz edip kullanabilirsiniz. Ancak çıkardığınız verinin

İki Tabloyu DÜŞEYARA ile Birleştirme

Bir önceki makalemizde DÜŞEYARA Fonksiyonunun Temel bilgisini anlatmaya çalıştım. Ancak iş hayatında herkes bilir ki DÜŞEYARA Fonksiyonun en çok işe yaradığı şey iki tabloyu birbiri

DÜŞEYARA Kullanmadan önce Yapılması Gerekenler

DÜŞEYARA Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler

DÜŞEYARA Fonksiyonunu direk kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki kuralları uygulamadan formülü uygularsanız bazı verileriniz istediğiniz doğrultuda eşleşme sağlanamayabilir. Olmaz demiyorum ama veri getirmede riskler oluşabilir. Formül çalıştığı

DÜŞEYARA Fonksiyonu Temel Bilgisi

Excel kullanımında DÜŞEYARA Fonksiyonu (Vlookup Function ) ayrı bir yeri vardır. Excelde en çok bilinmesi gereken fonksiyonlardan bir tanesidir. DÜŞEYARA Fonksiyonu en çok iki farklı

#DÜŞEYARA #VLOOKUP# #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi
Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN

Yorumlar - DÜŞEYARA Fonksiyonu Temel Bilgisi için

4 thoughts on “DÜŞEYARA Fonksiyonu Temel Bilgisi”

 1. yaşar şahaner

  Düşeyara ile ilgili yazılarınızı okudum ve çok faydalandım. Paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Düşeyara formülü ile ilgili bir sorum olacaktı size yardımcı olursanız çok sevinirim. Hazırladığım projede düşeyara formülünü bir hücreye uyguladım alt satırlarda ki hücrelere formülü tekrar tekrar yazmamak için otomatik dolduru kullandım ancak otomatik doldurla tablo dizisinin 1’er 1’er arttırıyor ama benim aramam 5 satırlı parçalar halinde. Örneğin; =DÜŞEYARA(B29;SORULAR!B132:C136;2) bu ilk hücrem bir aşağı sürükleyince “=DÜŞEYARA(B30;SORULAR!B133:C137;2)” şekilde oluyor. Ben bu şekilde otomatik doldurmasını istiyorum”=DÜŞEYARA(B30;SORULAR!B137:H141;2)” çünkü tablo dizisini 5 satır şekilde aratıyorum. İnşallah derdimi anlatabilmişimdir.

  1. Merhaba,
   Anladığım kadarıyla formülü kopyaladığınızda aşağıdaki şekilde ilerliyor.
   =DÜŞEYARA(B29;SORULAR!B132:C136;2)
   =DÜŞEYARA(B30;SORULAR!B133:C137;2)
   buradaki SORULAR!B133:C137 hücreleri SORULAR!$B$133:$C$137 şeklinde hücre sabitleme yaparak sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.

   Ancak siz 5 satır şeklinde arattığınızı iletmişsiniz. ve aşağıdaki şekilde olmasını istiyorsunuz.
   =DÜŞEYARA(B30;SORULAR!B137:H141;2)

   Bu kısmı anlayamadım. yorumlayabilmem biraz veriden bahsedebilir misiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.