Yorumlar

 

Yorum – 27.09.2018

Feyza Aygen

Merhaba, excel özellikle ileri excele dair derli toplu ve ücretsiz döküman bulmak zor hazırladığınız site ve makaleler için çok teşekkür ederim. Çok faydalı oluyor.

 

Yorum – 25.09.2018

Mikail BULUT

Merhaba,
Konuları çok güzel anlatmışsınız teşekkürlerimi iletmek istedim.
Diğer konuları da 4 gözle bekliyorum.
İyi çalışmalar.

Sorular

Soru – 28.04.2016

35050 eyalet-ve-AMERİKA EYALETLERİ.csv

Merhaba Mustafa Bey…

Ben Tarık KARAMOLLA, dün site üzerinden size yazmıştım takıldığım bir konu hakkında…
Cevabınız çok açıklayıcı olmuş gerçekten fakat birçok kombinasyon denememe rağmen olumlu bir netice alamadım hala… Dediğiniz gibi yabancı kaynaklı makaleden okuduğum için bizim fonksiyon sistemimizle uyuşmadığı için formullerdeki hatalardan kaynaklandığı kanaatindeyim ben de…
Makalenin ingilizce ve türkçe olan linkini ve de üzerinde çalıştığım excel dosyasını da ekleyerek size göndermek istiyorum müsadeniz olursa…
Engin bilgilerinizi esirgemeyip benimle paylaştığınız için size müteşekkirim Mustafa Bey…
Sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum….

Cevap

35050 eyalet-ve-AMERİKA EYALETLERİ.xlsx

Tarık Hocam Merhaba;

Excel listesini alıp sorunuzu tekrar okuduğumda bana göre istenilen şeyde problem var. Şöyle ki;
B sütunundaki Amerikan eylaetlerinin adı A sütunundaki 35000 Eyalet içerisinde herhangi bir şekilde geçiyor mu, geçiyorsa bulup renklendirme yapmak istiyorum
şeklinde sormuşsunuz. İstediğiniz şey çok basit ama DÜŞEYARA ile karşılaştırma yapılabilir. Ancak Koşullu Biçimlendirme’de renklendirme birebir karşılıklarını değil genel bir görsellik katacak.
Çünkü Mobile değeri Örneğin A sütununda da B sütununda da var. O renklendirdik. Listedeki  başka bir değer de Belfast b kolonunda var. Bu değerlerin hangileri o değere eşit olduğunu koşullu biçimlendirme de göremeyebiliriz. Sadece Örtüşen değerlerin tek bir renk olmasını sağlayabiliriz. Elinizdeki listede 22 değer çıkıyor. Bu noktada gözle takip edilebilir ancak çok sayıda değer çıktığında başka bir işleve de ihtiyaç duyarsınız.
Gene de sorunuzdan anladığım kadarıyla hem DÜŞEYARA ile hem de Koşullu Biçimlendirme ile renklendirerek ekte ilettiğim dosyada değerleri gösterdim.
  • Tam sonuç elde edeceğiniz işlem de kontrol ettiğimde A ve B Kolonunda
= DÜŞEYARA(B2;liste;1;0)
  • formülü ile eşleşen 21 değer çıktı. Listesi ekte.
  • Sizin istediğiniz şekilde eşleşen değerleri renklendirmek için ise yine DÜŞEYARA formülünden çıkan sonucu mantıksal değere çevirip o formülü Koşullu Biçimlendirme’de formül bölümüne yapıştırarak renklendirebilirsiniz. Bunun için normal bir hücrede eğer eşleşme yoksa sonucun 0 varsa 1 değeri üretmesini sağladım.
=EĞER(DÜŞEYARA(B2;liste;1;0)=”#YOK”;0;1)
  • B kolonundaki alanı seçerek Koşullu Biçimlendirme -> Yeni Kural -> Biçimlendirecek hücreleri belirtmek için Formül Kullan seçiyoruz.
  • Formül kısmına =EĞER(DÜŞEYARA(B2;liste;1;0)=”#YOK”;0;1)  formülü aynen yapıştırıyoruz.
  • Eşleşen 22 değeri bu seferde renkli olarak görmüş olacaksınız.
Umarım bu şekilde işinizi görecektir.
Tam anlaşılmayan bir durum varsa tekrar yazabilirsiniz.
Selamlar.