DOKUMANISTAN.COM
|| İÇERİK

Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır

Excel Satır Sonlarını Kaldır
|| İÇERİK

Excel’de bir hücre içinde alt tuşuna basıp Enter ‘a bastığımızda hücrende alt Satıra geçer. Böyle hücreler gördünüz mü? Bazen hücredeki alt alta yazılmış hücrelerden kurtulmak istersiniz. Her satır sonunda görülmeyen bir Enter karakteri vardır. Amacımız satır sonu karakterlerini kaldırmaya çalışacağız. Böylelikle hücrede alt alta olan durumda kalkmış olacak.

Bunun için iki yöntem vardır.

Satır Sonu için birinci yöntem

Birinci yöntemde TEMİZ Fonksiyonunu kullanacağız. Bu fonksiyon ekranda görülmeyen ASCII karakterlerini temizlemek üzere tasarlanmıştır.

= TEMİZ (B4)Excel Satır Sonu Temiz Fonksiyonu
TEMİZ Fonksiyonu ile Enter karakterini silmiş olusunuz. Ancak yukarıda görüldüğü gibi iki satırdaki değerler yapışık gelir. Değerler arasında kararlı bir veri olmadığı için (Boşluk vs.) değerleri birbirinden ayırmak için manuel işlem yapmak zorundayız. Biz bu yöntemi değil ikinci yöntemi kullanacağız.

Satır Sonu için ikinci yöntem – Doğru yöntem

Yukarıda değerler yapışık halde gelmişti. Biz işlem yapacaksak her satır yerine arasına bir karakter koyalım. Bu örneğimde virgül koyacağım. Siz hangi değeri isterseniz virgül yerine koyabilirsiniz. Bu işlem için YERİNEKOY ve DAMGA Fonksiyonunu kullanacağız.

= YERİNEKOY (B4;DAMGA(10);”, “)


Formülün İşlem Adımları

=YERİNEKOY(B4;DAMGA(10);”, “)

DAMGA fonksiyonu ile Enter karakterinin hangi ASCII Kod’a karşılık geldiğini biliyor olmalıyız. 10 ASCII Kod olduğunu bu linkten görebilirsiniz.

=YERİNEKOY(B4;Enter;“, “)

ile de Hücredeki Enter karakteri yerine , ve yanında boşluk karakteri kullandım.

=Filtreleme, Düşeyara, Özet Tablo

Böylece Enter CHAR(10) karakteri yerine virgül ile değiştirmiş olduk.

Sonuç

Eklediğimiz dosyada görüldüğü gibi 3 farklı değerlerde sadece Enter yapılan karakterlerin yerine virgül ile değiştirdiğimizi görmüş olduk.
Excel Satr Sonu Listesi

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#YERİNEKOY #DAMGA #TEMİZ #HÜCRE #ENTERKarakteriSilme #metinselfonksiyon #kelimeara #textFunction  #excelFunction #excelFormul  #advancedExcel #ileriExcel  #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel enter karakteri silme
  • excel alt enter silme
  • excel alt enter iptal etme
  • excel enter karakteri
Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN

Yorumlar - Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır için

2 thoughts on “Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır”

  1. hocam selamlar excelde bir hücreyi kopyalıyorum ve o hücredeki metni dosya ismi olarak yapıştırdığımda geçersiz karakter kullanılamaz diyor hücre içinde sadece rakam ve harf var ama sonuna gizli bir karakter ekliyor mouse ile seçmeye çalıştığımda seçemiyorum ama ok tuşları ile sağ sol yaptığımda orda duruyor 🙂 her seferinde silmem çok uzun sürer yüzlerce var yardımcı olurmusun acaba.

    1. Merhaba; Dosya ismi olarak yapıştırmaktan bahsetmişsiniz. Bu kısmı anlamadım. Birde sorunu anlamam için veriyi görmem lazım. Veri girişinde veya bir sistemden aldığınız gibi durumlarda böyle sorunlar olabiliyor. O karakterleri formüllerle bulup silmek gerekiyor. İsterseniz örnek 10-15 satırlık veri ile [email protected] mail adresine dosyayı gönderirseniz yardımcı olayım. Selamlar

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.