DOKUMANISTAN.COM
|| İÇERİK

Excel EFORMÜLSE Fonksiyonu

|| İÇERİK

Bir hücre formül içeriyorsa EFORMÜLSE Fonksiyonu (Excel ISFORMULA Function) DOĞRU değeri döndürür. Eğer formül içermezse YANLIŞ değeri döndürür. Bu formülle hücrede formül olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Ya da ile Formül içeren hücreleri renklendirebilirsiniz.

EFORMÜLSE Nerede?

EFORMÜLSE fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler Altındaki BİLGİ grubundadır.

EFORMÜLSE Fonksiyonu Nerede?

EFORMÜLSE Fonksiyon Parametreleri

EFORMÜLSE Fonksiyon Parametreleri

Başvuru : Formülün kontrol edileceği hücre adresi

Kullanım Notları

  • Eğer Veri Tipi belli olmayan bir hücre seçilirse #DEĞER hatası verir.

EFORMÜLSE Fonksiyon Örnekleri

Örnek-1

EFORMÜLSE Fonksiyonu Örneği-1

Sayısal değerlerin hangisi formül ile üretildiğini EFORMÜLSE fonksiyonu ile görebilirsiniz.

Örnek-2

ile EFORMÜLSE Fonksiyonu birlikte kullanıldığında daha etkili bir sonuç alabiliriz. EFORMÜLSE Değeri sonucu DOĞRU-YANLIŞ değeri üretecek ve bunu EĞER’in mantıksal kısmında kullanırız.

EĞER Fonksiyonu ile Kullanma

= EĞER (EFORMÜLSE(B13);FORMÜLMETNİ(B13);”Formül Yok”)

Eğer EFORMÜLSE fonksiyonu DOĞRU çıkarsa FORMÜLMETNİ ile formülü yazdırıp, YANLIŞ çıkarsa Formül Yok yazsın. Böylece EFORMÜLSE değerinde DOĞRU, YANLIŞ değeri yerine daha anlamlı bir sonuç elde ederiz.

Örnek-3

EFORMÜLSE işlevini Koşullu Biçimlendirme ile birleştirdiğimizde hücre içinde formül varsa renklensin değilse renklenmesin şeklinde de kullanabiliriz. Aşağıdaki değerlerde Toplam Alanlarında formüllü, değerler içindede de birkaç tane formülle işlem yaptım.

Koşullu Biçimlendirme ile Kullanma - Veriler

Bu alanları renklendirerek tespit edelim.  C2:E8 arasını seçiyoruz. Giriş – Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural – En alttaki Formül Kullan seçiyoruz. ve aşağıdaki formülü yazıyoruz.

= EFORMÜLSE (C2)

Koşullu Biçimlendirmede EFORMÜLSE Fonksiyonu Yazma

Sadece C2’yi seçiyoruz. Daha önce C2:E8 seçtiğimiz için Koşullu Biçimlendirme Tamam dediğimizde tüm değerlere uygulayacaktır. Formül çalıştığında biçimi seçiyoruz. Ben Sarı renk yaptım.

sonucu aşağıdaki gibi sarı renkte görülecektir. Yukarıda bahsettiğim gibi değerlerin aralarına birkaç formül eklemiştim. Bunları da EFORMÜLSE ile görebilirsiniz.

Koşullu Biçimlendirmede EFORMÜLSE Fonksiyonu Örneği Sonucu

Örnek Makaleler

[pt_view id=”732f3de75b”]

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#ISFORMULA #EFORMÜLSE #ISFORMULAFunction #EFORMÜLSEFonksiyonu #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN

Yorumlar - Excel EFORMÜLSE Fonksiyonu için

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.