X

Excelde Kelime Arama Yapmak

Exceldeki hücre içerisindeki cümlede bir Kelime Arama yapmak isterseniz temel olarak BUL veya MBUL fonksiyonu ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak sonucu daha anlaşılabilir yapmak için ilave birkaç formül ekleyebiliriz.

Elimizde aşağıdaki gibi cümlenin içinde geçen dökümanistan kelimesini aramak istiyoruz. Dikkat ettiyseniz alttaki hücrede dökümanistan kelimesindeki n harfini özellikle kaldırdım. Böylece kelime olarak dökümanistan BUL fonksiyonu ile arattığımda eksik olan değeri bulmamasını sağlayacağız.


Bu işlemi biraz daha anlamlı hale getirmek için ESAYIYSA ve EĞER Fonksiyonlarını kullanacağız.

= EĞER (ESAYIYSA( BUL ( “dökümanistan” ; B15 ) ) ; “Kelime Var” ; “Kelime Yok” )

Kelime Arama Formülünün İşlem Adımları

1. Adım =EĞER(ESAYIYSA(BUL(“dökümanistan”;B15));”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

ile hücredeki cümlede dökümanistan kelimesini arattığımda aradığım kelimedeki ilk harfin konumunu verir. Eğer o kelime yoksa #DEĞER hatası verir.

Formülümüzün temelini de bu oluşturacak. Ancak bu sonuç ile anlamlı bir sonuç elde edemeyiz. Sonuç olarak sayı veya #DEĞER hatası verecektir.

2. Adım =EĞER(ESAYIYSA(8);”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

İki değeri karşılaştırmak için kullanacağım. Bu sebepl de çıkan 8 ve #DEĞER sonuçlarını mantıksal DOĞRU veya YANLIŞ değerine dönüştürmeliyim. Bu sebeple hücreye sayı olup olmadığını sormak için ESAYIYSA formülünü kullanıyoruz. Sonuç olarak DOĞRU veya YANLIŞ değeri üretecek.

3. Adım =EĞER(DOĞRU;”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

Son adımda da Eğer DOĞRU çıkarsa yani sayı ise diğer bir ifade ile cümlenin içinde kelime varsa Kelime Var, #DEĞER hatası verirse diğer bir ifade ile aradığımız kelime yoksa Kelime Yok sonucunu üretecektir.

4. Kelime Var

Kelime Arama Sonuç

İki alternatifli formülün sonucu aşağıdaki şekilde olacaktır.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#BUL #ESAYIYSA #EĞER #metinselfonksiyon #kelimeara #textFunction  #excelFunction #excelFormul  #advancedExcel #ileriExcel  #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel içinde geçiyorsa
  • excelde kelime arama formülü
  • excel cümleden kelime alma
  • excel cümle içinde kelime bulma

Gönderinin son düzenlendiği tarih 15 Kasım 2020 14:17

Kategoriler: Formüller
Mustafa ÇETİN: Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.