X

Excelde Büyük Harf Girmeye Zorla

Excele veri girerken sadece Büyük Harf girmeye zorlayıp küçük harf girdiği zaman hata vermesini sağlayabiliriz.  Böylece küçük harf ve sayısal değer girildiğinde hata vermesini sağlayacağız. Bu işlem için Veri Doğrulama‘da VE, ÖZDEŞ, BÜYÜKHARF ve EMETİNSE Fonksiyonlarını kullanacağız.

Büyük Harf İçin Formül

alanına geçmeden önce formülü inceleyelim.

=VE(ÖZDEŞ(C4;BÜYÜKHARF(C4));EMETİNSE(C4))

ile iki kontrol yapıyoruz.

=VE(Birinci Kontrol;İkinci Kontrol)

Birinci Kontrol

ÖZDEŞ(C4;BÜYÜKHARF(C4)) formülü ile hedef hücredeki değer ile hedef hücredeki büyük harfli hali aynı mı? sorunu soruyoruz.

İkinci Kontrol

EMETİNSE(C4) formülü ile hedef hücre metinsel değer mi kontrolünü yapıyoruz. Metinsel değilse diğer bir ifade ile sayısal, tarihsel gibi değerse VE fonksiyonu YANLIŞ değeri üretecek. Veri Doğrulama veri girişine izin vermeyecek.

Büyük Harf Formülün İşlem Adımları

=VE(ÖZDEŞ(C4;BÜYÜKHARF(C4));EMETİNSE(C4))

Hedef hücredeki değeri büyük harfli hali ile aynı olup olmadığını ile kontrol ediyoruz. Eğer aynı ise DOĞRU, farklı ise YANLIŞ değeri üretecektir.

=VE(ÖZDEŞ(DOĞRU;EMETİNSE(C4))

Hedef hücrenin metinsel değer olup olmadığını kontrol ediyoruz. Yukardaki örnek gibi Eğer metinsel değerse DOĞRU, sayısal, tarihsel vs. değerse YANLIŞ değeri üretecektir.

=VE(DOĞRU;DOĞRU)

Her iki kontrolde DOĞRU değeri üretirse sonuç DOĞRU, iki değerden herhangi biri YANLIŞ değeri üretirse VE Fonksiyonu YANLIŞ değeri üretecektir.

=DOĞRU

Buna bağlı olarak ta Veri Doğrulama veri girişine DOĞRU çıkarsa izin verecek. YANLIŞ değeri çıkarsa hata mesajı vererek veri girişine izin vermeyecektir.

Formülü Veri Doğrulama İşlemine Entegre Et

Kurguladığımız formülü Veri Doğrulama alanına yerleştirmek için önce hangi hücreleri bu kuralı uygulayacaksak seçiyoruz. Ben örneğimde SOYADI alanı büyük harfle ve Metinsel değer yazılsın istediğimden o alanları seçiyorum.

Veri Sekmesinden – Veri Doğrulama seçiyoruz ve İzin verilen alanı Özel seçip Formül kısmına belirlediğimiz =VE(ÖZDEŞ(C4;BÜYÜKHARF(C4));EMETİNSE(C4)) formülü yapıştırıyoruz.

Onayladıktan sonra artık formülümüz Veri Doğrulamada çalışacaktır.

Büyük Harf İşlemi için Sonuç

Aşağıda görüldüğü gibi Küçük harf veya sayısal değer girildiği zaman hata vermektedir.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#BÜYÜKHARF #EMETİNSE #ÖZDEŞ #VE #Veridoğrulama #büyükharfkontrolü #metinselkontrol #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • Küçük Harf Girmeyi Engellemek
  • excel dinamik veri doğrulama
  • şarta bağlı veri doğrulama
  • şarta bağlı veri doğrulama
  • excel şartlı veri doğrulama

Gönderinin son düzenlendiği tarih 15 Kasım 2020 14:07

Kategoriler: Formüller
Mustafa ÇETİN: Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.

Yorumları Göster (1)