X

Excelde Aranan değerleri renklendirme

Koşullu Biçimlendir ile aradığınız değerin renklendirme yapmak ister misiniz. Bu örneğimizde F4 hücresinde girdiğimiz değeri Soyadı alanındaki arayacak ve bulduğu diğer bir ifade ile eşit olan değerlere göre alanlar renklendirecek. Bu işlem için ÖZDEŞ Fonksiyonunu kullanacağız.

Yapacağımız işlem Soyadı alanındaki verileri seçerek Giriş Sekmesinden Koşullu Biçimlendirme  seçerek başlıyoruz.

= ÖZDEŞ (C3;$F$4)

Formülün İşlem Adımları

Bu formülü de formül alanına yerleştireceğiz.

=ÖZDEŞ(C3;$F$4)

Değer girilecek olan F4 hücresi $ işareti ile sabitliyoruz. Böylece formülü Koşullu Biçimlendirmeye yapıştırdığımız zaman bu hücre sabit kalacak.

=ÖZDEŞ(C3;$F$4)

Koşullu Biçimlendirme alanı seçmeden önce Listeyi seçiyoruz ve formülü öyle yapıştırıyoruz. Bu durumda da C3 Soyadındaki listenin ilk satırı. Hücre sabitleme yapmadığımız içinde her hücre de C4, C5 diye hücre ilerleyecek.

Koşullu Biçimlendirme İşlemi

Soyadı Verisinin tamamını seçiyoruz.

Giriş Sekmesinde – Koşullu Biçimlendirme  – Yeni Kural seçiyoruz.

Kural Türünü en alttaki Formül Kullan alanını seçiyoruz.

Formül alanına

= ÖZDEŞ (C3;$F$4)

formülünü yazıyoruz.

Biçim kısmına da istediğiniz görseli yapabilirsiniz.

Renklendirme Sonuç

Böylece aşağıdaki gibi yazdığınız değer eşleştiğinde ilgili alanlar renklenecektir.

Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#ÖZDEŞ #KoşulluBiçimlendirme #hücrevurgula #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

 • excelde hücre değerine göre renklendirme
 • excelde aranan değerleri renklendirme

Gönderinin son düzenlendiği tarih 15 Kasım 2020 14:10

Kategoriler: Formüller
Mustafa ÇETİN: Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.

Yorumları Göster (6)

 • Merhabalar;
  tekbir hücrede 10 15 değer ile oluşturduğum formülde mevcut değerleri sağlar ise hizasındaki hücreyi rengini kendim tayin edebileceğim renk ile renklendirmek istiyorum. Ama şu ana kadar başaramadım. yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar. Koşullu biçimlendirme değil mutlaka hücre içinde formül kullanmak zorundayım.

  • Merhabalar;
   Koşullu Biçimlendirme formül alanına =A1="10 15" şeklinde formül yazarsanız A1 hücresine 10 15 değeri gördüğünüzde istediği rengi verecektir.

 • TELAFİYE KALANLAR TELAFİSİ YAPILANLAR
  Mart Nisan Mayıs Ha TOPLAM Haz Temm Ağust TOPLAM KALAN
  6 8 0 5 19 5 6 8 19 0
  8 0 0 8 16 6 2 8 16 0 6 8 8 4 26 4 0 0 4 22
  4 8 8 4 24 2 0 0 2 22
  Hocam Merhabalar böyle bir tabloda KALAN hanesi 0 olduğunda kendiliğinden renklenmesi için nasıl formül yazmalıyım. Teşekkürler.

  • Merhaba;
   Kalan hanesini seçip Koşullu Biçimlendirme - Formül kullan alanına gelin. Seçilen kolondaki ilk hücre örneğin A1 olsun Formül kısmına =A1=0 şeklinde formül yazın. Hangi renk olması gerektiğine karar verin. Excel seçilen diğer alanlar içinde aynı formülü uygulayacaktır. Bu şekilde 0 değeri gördüğünüzde istenilen renkte gösterecektir.
   Selamlar.

 • slm ,2 hücre düşünün birinde sayı değeri diğerinde + veya - burda + işareti koyduğumda yan hücrenin rakamsal içeriği rengini nasıl değişe bilirim formül olarak