Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 

12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.

İletişim

Excel EBOŞSA Fonksiyonu

EBOŞSA Fonksiyonu
Table of Contents
|| İÇERİK
|| İÇERİK

Excel EBOŞSA Fonksiyonu (Excel ISBLANK Function) hücrenin boş olup olmadığını kontrol eder. Eğer boşsa DOĞRU, içinde herhangi bir değer varsa YANLIŞ değeri döndürür.

Excel listenizde aralarda veri girişi yapılmayan hücreler var mı kontrol edebilirsiniz. EĞER Fonksiyonu ile birlikte kullanırsanız da DOĞRU YANLIŞ değeri vermesi yerine sonucu daha anlaşılır göstermiş olacaksınız.

EBOŞSA Fonksiyonu Nerede?

Fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler altındaki BİLGİ grubundadır.
EBOŞSA Fonksiyonu Nerede?

EĞER ve EBOŞSA Fonksiyonlarını Birlikte Kullan

Bu fonksiyon DOĞRU – YANLIŞ değeri ürettiği için boş veya dolu olup olmadığı anlaşılamayabiliyor. Fonksiyonun ürettiği mantıksal DOĞRU-YANLIŞ değerinden faydalanarak istediğimiz açıklamaları yazabiliriz. İsterseniz de sonuca göre açıklama yerine hesaplama işlemleri de yapmanıza olanak sağlarsınız.

Aşağıdaki örneğimizdeki tabloda tarih değeri olan yerlere “” yaparak boş bıraktım. Eğer tarih yoksa “Tarih Yok” yazdırdım. Böylece tarih değeri olmayan alanlar belirgin şekilde göstermiş olacağız.

Boş Hücreleri Koşullu Biçimlendirme ile Renklendir

EBOŞSA Fonksiyonunu Koşullu Biçimlendirmede de kullanabiliriz. Hata çok yararlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Elimizde aşağıdaki şekilde iki boyutlu tablo olduğunu düşünün. Bu alandaki boş hücreleri tespit etmek için boş hücreleri renklendirmek ister misiniz.
Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Örnek
Bunun için tablonun tamamını seçiyoruz. Giriş Sekmesinden – Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural – en alttaki Formül Kullan’ı seçiyoruz.  Formül kısmına tablonun aralığını olacak şekilde

= EBOŞŞA (J5:P14)

formülünü yazıyoruz.

Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Formülü
İşlemi onayladıktan sonra aşağıdaki gibi boş hücrelerin renklendiğini göreceksiniz.
Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Sonucu

Kullanım Notları

  • EBOŞSA Fonksiyonu ile hücrede hiçbirşey olmadığı durumda DOĞRU değeri döner. Eğer içinde boşluk dahi olsa YANLIŞ değeri yani dolu olduğunu söyleyecektir.
Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

EBOŞSA Fonksiyon Örnekleri

Hiç yazı bulunamadı.

#ISBLANK #EBOŞSA #ISBLANKFunction #EBOŞSAFonksiyonu #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • eğer boşsa formülü
  • koşullu biçimlendirme hücre boşsa
  • excelde hücreleri boş ise renklendirme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Son Makaleler

Excelde Özel Yapıştır
Mustafa ÇETİN
Özel Yapıştır

Bu makalemizde Özel Yapıştır nedir? Neler yapabilir? Ne işle yarar gibi soruların cevaplarını bulacağız. Hepimizin bildiği gibi özel yapıştır özelliği kopyala yapıştır mantığı ile çalışmaktadır.

Veri Birleştirme - Data Consolide
Mustafa ÇETİN
Excelde Verileri Birleştirme Data Consolide

Örneğin şirketinizdeki 3 ayrı ilin aylara göre Kira, Personel ve Akaryakıt bilgilerini değerlerini istediğinizi varsayalım. Her il çalışanı bilgileri aşağıdaki tablodaki gibi bilgileri iletti. Şimdi

Mustafa ÇETİN
PivotTable Tasarım Önerileri

Sizlere hazırladığımız PivotTable Serisinde irili ufaklı bir dizi tasarım önerileri de sunmak istiyorum. Böylece daha uzman tasarımlar yapabilirsiniz.