DOKUMANISTAN.COM
|| İÇERİK

Excel EBOŞSA Fonksiyonu

EBOŞSA Fonksiyonu
|| İÇERİK

Excel EBOŞSA Fonksiyonu (Excel ISBLANK Function) hücrenin boş olup olmadığını kontrol eder. Eğer boşsa DOĞRU, içinde herhangi bir değer varsa YANLIŞ değeri döndürür.

Excel listenizde aralarda veri girişi yapılmayan hücreler var mı kontrol edebilirsiniz. ile birlikte kullanırsanız da DOĞRU YANLIŞ değeri vermesi yerine sonucu daha anlaşılır göstermiş olacaksınız.

EBOŞSA Fonksiyonu Nerede?

Fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler altındaki BİLGİ grubundadır.
EBOŞSA Fonksiyonu Nerede?

EĞER ve EBOŞSA Fonksiyonlarını Birlikte Kullan

Bu fonksiyon DOĞRU – YANLIŞ değeri ürettiği için boş veya dolu olup olmadığı anlaşılamayabiliyor. Fonksiyonun ürettiği mantıksal DOĞRU-YANLIŞ değerinden faydalanarak istediğimiz açıklamaları yazabiliriz. İsterseniz de sonuca göre açıklama yerine hesaplama işlemleri de yapmanıza olanak sağlarsınız.

Aşağıdaki örneğimizdeki tabloda tarih değeri olan yerlere “” yaparak boş bıraktım. Eğer tarih yoksa “Tarih Yok” yazdırdım. Böylece tarih değeri olmayan alanlar belirgin şekilde göstermiş olacağız.

Boş Hücreleri ile Renklendir

EBOŞSA Fonksiyonunu Koşullu Biçimlendirmede de kullanabiliriz. Hata çok yararlı bir sonuç elde edebilirsiniz.

Elimizde aşağıdaki şekilde iki boyutlu tablo olduğunu düşünün. Bu alandaki boş hücreleri tespit etmek için boş hücreleri renklendirmek ister misiniz.
Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Örnek
Bunun için tablonun tamamını seçiyoruz. Giriş Sekmesinden – Koşullu Biçimlendirme – Yeni Kural – en alttaki Formül Kullan’ı seçiyoruz.  Formül kısmına tablonun aralığını olacak şekilde

= EBOŞŞA (J5:P14)

formülünü yazıyoruz.

Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Formülü
İşlemi onayladıktan sonra aşağıdaki gibi boş hücrelerin renklendiğini göreceksiniz.
Koşullu Biçimlendirme EBOŞSA Sonucu

Kullanım Notları

  • EBOŞSA Fonksiyonu ile hücrede hiçbirşey olmadığı durumda DOĞRU değeri döner. Eğer içinde boşluk dahi olsa YANLIŞ değeri yani dolu olduğunu söyleyecektir.
Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

EBOŞSA Fonksiyon Örnekleri

[pt_view id=”96ee5f7sqn”]


#ISBLANK #EBOŞSA #ISBLANKFunction #EBOŞSAFonksiyonu #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

Mustafa ÇETİN
Mustafa ÇETİN

Yorumlar - Excel EBOŞSA Fonksiyonu için

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.