X

Excel BİRLEŞTİR Fonksiyonu

İki ayrı hücredeki değerleri tek bir hücrede birleştirmek için BİRLEŞTİR Fonksiyonunu (CONCATENATE Function) kullanabilirsiniz. Örneğin bir hücrede DOKU diğer hücrede MANIS bir diğer hücrede de TAN varsa BİRLEŞTİR fonksiyonu ile DOKUMANISTAN sonucuna ulaşırsınız. BİRLEŞTİR Fonksiyonu Office 2019 ile birlikte adı ARALIKBİRLEŞTİR olarak değiştirilmiştir. Ancak yine de BİRLEŞTİR Fonksiyonu kullanılabilir.

BİRLEŞTİR (ARALIKBİRLEŞTİR) Fonksiyonu Nerede?

BİRLEŞTİR (ARALIKBİRLEŞTİR) fonksiyonu METİN fonksiyonları altında kategorize edilir.

Formüller Sekmesinde Metin grubundadır.

BİRLEŞTİR (ARALIKBİRLEŞTİR) Fonksiyon Formatı

= BİRLEŞTİR ( metin1; metin2; … )
= CONCATENATE ( text1; text2;… )

BİRLEŞTİR (ARALIKBİRLEŞTİR) Fonksiyonu Parametreleri

Metin – Text
Fonksiyonda kullanacağınız metin

[Karakter_sayısı] – [num_chars]

Belirlediğiniz metninin sol tarafından kaç karakter alacağımızı belirtilen alandır. Eğer boş bırakırsak 1 değerini alır.

Kullanım Notları

  • Excel’de birleştirmek için alternatif & işaretini de kullanabilirsiniz. Örneğin DOKUMAN ile ISTAN birleştirmek için aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz

[php]=”DOKUMAN”&”ISTAN”[/php]

  • Excel 2007 ve üstü sürümlerde 255 farklı metni birleştirebilirsiniz. Excel 2003’te ise sadece 30 farklı metin birleştirebilirdiniz.
  • BİRLEŞTİR Office 2019 ile birlikte ARALIKBİRLEŞTİR olarak değiştirildi. Ancak yine de BİRLEŞTİR fonksiyonu çalışmaktadır.

BİRLEŞTİR (ARALIKBİRLEŞTİR) Fonksiyon Örnekleri

Hiç yazı bulunamadı.

#BİRLEŞTİR #CONCATENATE #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excelde hücre birleştirme boşluk bırakma
  • excelde veri kaybetmeden hücre birleştirme
  • excelde iki sütunu birleştirme ingilizce
  • excelde iki satırı tek satır yapma

Gönderinin son düzenlendiği tarih 15 Kasım 2020 14:29

Kategoriler: Fonksiyon
Mustafa ÇETİN: Merhaba, Ben Mustafa ÇETİN. Amacım Office Uygulamaları özellikle Excel’de daha hızlı çalışmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizlerle paylaşmak. 12 Yıldır Microsoft Office Eğitim ve Danışmanlığı yapıyorum.