Etiket: Metin Fonksiyonları

Bu bölümle birlikte Fonksiyonlara giriş yapmış oluyoruz. İlk olarak ta Metinsel fonksiyonu işleyeceğiz. Anlatacağımız Metin fonksiyonlarının tamamında sadece metinsel yani abcd gibi harflere değil sayısal numaralarda da kullanabilirsiniz. Örneğin 10 karakterli telefon numarası gibi işlemlerde Metinsel fonksiyonları rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Excel KIRP Fonksiyonu

(The Excel TRIM Text Function) Bir kelimenin başında ve sonunda boşluklar varsa veya iki kelime arası birden fazla boşluk varsa silmek için bu fonksiyon kullanılır. Örneğin ” Dokumanistan Excel  Sitesi ” tırnak içindeki metininin başında ve sonunda boşluklar ve ortasında da birden fazla boşluk var. KIRP fonksiyonu ile “Dokumanistan Excel …

Excel YİNELE Fonksiyonu

(The Excel REPT Text Function) Belirlediğiniz kelimeyi kaç kez tekrar aynı hücrede yazılmasını istediğinizde kullanılır. Örneğin DOKUMANISTAN kelimesini 2 defa yan yana yazmak isteniyorsa YİNELE fonksiyonu DOKUMANISTANDOKUMANISTAN sonucunu verir.

Excel SAYIYAÇEVİR Fonksiyonu

(The Excel VALUE Text Function) Normalde hücreye sayısal değer girerseniz excel onu otomatik sayıya çevirir. Ancak önceden metin olarak biçimlenmiş bir sayı hücresini bu formülle sayıya çevirebilirsiniz. Ya da tarih veya saat tipinde bir hücreyi sayıya çevirmek istediğinizde o değerin sayısal karşılığını verir. SAYIYAÇEVİR tarih, ve Saat değerlerini de sayısal …

Excel UZUNLUK Fonksiyonu

(The Excel LEN Text Function) Hedef hücredeki karakterlerin kaç karakter uzunluğunda olduğunu sayısal olarak verir. Örneğin DOKUMANISTAN kelimesi için UZUNLUK fonksiyonunu kullandığınızda 12 rakamını verir. 250 TL, %26 şeklinde biçimlendirilmiş hücrelerde sadece 250 veya 26 değerinin uzunluğunu verir. Biçimle gelen karakterleri saymaz.