DOKUMANISTAN

Temel Veri Doğrulama İşlemleri

Bu makalemizde Temel Veri Doğrulama İşlemlerinden bahsedeceğiz. Veri Doğrulama Giriş makalesinin devamı niteliğindedir.

Veri Doğrulamada Metin İşlemleri

Metin Uzunluğunda Kontroller

Hücreye belirlediğiniz karakter sayısı kadar değer girilmesini istediğinizde Metin Uzunluğunu seçilir. Örneğin metin olarak 5 karakterden daha az değer girildiğinde hata versin istiyorsak Metin Uzunluğunu, Büyük ve Eşit seçerek 5 yazarız

Veri Doğrulama Metin Uzunluğu Büyük ya da Eşit

3 karakter uzunluğunda değer girdiğimizde aşağıdaki şekilde hata verecektir.

Metin Uzunluğu ile Sayısal Alan kontrolü Telefon Numarası

Metin uzunluğu işlemini rakamlar içinde kullanabilirsiniz. Örneğin Telefon Numara 10 dijit olarak (başında sıfır olmadan) kontrolü yapmak istersek Metin Uzunluğu Eşit 10 olarak seçmeliyiz.

Veri Doğrulama Metin Uzunluğu Eşit

Metin uzunluğu örneklerini çoğaltabiliriz. İleri Veri Doğrulama seçenekleri konusunda daha detaylı örnekler yapacağımızdan ileri Veri Doğrulama konularına geçmek istemiyorum.

Veri Doğrulamada Sayısal İşlem

İki sayı arası değer girmeye zorlama

Veri Doğrulama İki Sayı Arası

Örnek tablomuzda şirket çalışanları arasında 20 ile 50 yaş aralığı dışında çalışan olmadığından YAŞI alanına 20 ile 50 arasındaki değer girilmesini bu sayı arasından farklı değer girdiğinde hata vermesini sağlayalım.

YAŞI alanının verilerini seçiyoruz.

Veri Doğrulama İki Sayı Arası Yaşı Alanı Seçim

Veri Sekmesinden Veri Doğrulama seçiyoruz. İzin Verilen Alana Tüm Sayı seçiyoruz. Bu seçimden sonra Veri adında bir liste çıkacaktır. Bu listeden de arasında seçiyoruz.

İstediğimiz sayı aralığı olan 20 değerini En Az kısmına, En Fazla alanına da 50 değerini giriyoruz. Seçenekler aşağıdaki gibi olmalı.

Veri Doğrulama İki Sayı Arası Yapılışı

Kuralı test ediyoruz. 20’den küçük değer girdiğimizde hata aldığını

Veri Doğrulama İki Sayı Arası Kontrolü

50’den büyük değer girdiğimizde de hata aldığını görmekteyiz.

Veri Doğrulamada Tarih İşlemleri

Veri Doğrulama İşleminin temelde sayısal bir değer aldığını önceden anlatmıştık. Tarih örnekleri yaparken her zaman işin arkasında sayılar olduğunu düşünürseniz yapacağınız Veri Doğrulama problemi çözmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Aşağıdaki alana Şirket çalışanlarının Doğum Tarihi girmesini isteyelim. Ancak 50 yaşının üstünde bir tarihte girmesine izin vermeyelim.

Veri Doğrulama Tarih İşlemleri Doğum Tarihi Alanı

İşlemi sayısal olarak düşünürsek.

50 yıl dediğimiz kavram (tam birebir olmasa da bunun için biraz daha fazla düşünmek ve tarih fonksiyonları ile yapmak gerek biz basitten gidelim.) 50 x 365 =18.250 gün öncesindeki bir tarihi girdiğinde Veri Doğrulama aktif olsun ve kullanıcıyı uyarsın istiyoruz.

25.10.2018  – 18.250 gibi bir hesaplama yapsam olur mu?

Tarihin temelde bir sayı olduğunu düşünürsek olur. Belirlediğimiz 25.10.2018 ile 18.250 değerlerini bir aralık olarak belirlememiz gerekiyor. Böylelikle belirlediğimiz tarih aralığında değer girerse sorun yok. Ama belirlediğim rakamdan daha eski girerse hata versin.

Sayı Alanını Tarihe Çevirme

Elimizde 2 parametre var. Biri tarih diğeri ise sayı alanı. Sayı alanını da tarihe çevirmeliyiz. Yani 25.10.2018 tarihinden 18.250 gün öncesini bulmamız gerek. Bu işlem çok basit.

Aşağıdaki gibi 25.10.2018’den 18.250’yi çıkaracağız. Tarih ile hesaplama yaptığımız için excel sonucu olarak tarih alanı verecektir.

Excelde Tarih ile Sayı Hesaplama Yapma

Artık yapacağımız 2 parametreyi de bulduk.

Veri Doğrulama Tarih Arasında

22.10.1973 girdiğimde hata vermezken 5.11.1968 değerini girdiğimde hata verdiğini görmüş oluyoruz.

Veri Doğrulama Tarih Arasında Kontrolü

Tarihte Dinamik (Formülle) Veri Doğrulama

Tabi bu örnek manuel oldu. 1 yıl sonra bu formül işimize yaramayacak. Bu işlemi daha dinamik yapmak gerek. Şöyle ki her yeni günde o günden önceki 50 yılı hesaplasın istiyorum. Yukarıdaki örnekten hiçbir farklı yok. Tek farkı bu işlemi formülle yapacağım.

Dinamik yapabilmem için Excel’i her açtığımda bilgisayarın tarihin alacak bir excel fonksiyonu var. BUGÜN() fonksiyonunu kullanacağız.

Şimdi formüllerde iki tarihi nasıl belirleyeceğiz ondan bahsedelim.

Bitiş Tarihi : =BUGÜN() diyoruz.

Başlangıcı dinamik nasıl alacağız. Yine tarihin sayısaldan türediğini hatırlarsak =BUGÜN() fonksiyonundan (365 x 50) çıkaracağız. Excelde bir tarih ile hesapla işlemi yaptığınızda sonucunu tarih veriyordu. O Zaman Başlangıç Tarihi aşağıdaki şekilde olmalı.

Başlangıç Tarihi : =BUGÜN()-(365*50)

Konuyu toparlarsak dinamik iki tarih arası aşağıdaki olmalıdır.

Veri Doğrulama Formül İle Tarih Arasında İşlemi

İşlemi test ettiğimizde önceki örnekteki 5.11.1968 tarihini tekrar denediğimizde 5 yıl öncesini de dinamik tarih kullanarak göstermiş olduk.

Veri Doğrulama Formül İle Tarih Arasında Kontrol

Veri Doğrulamada Saat İşlemleri

Saat işlemi de tarihe benzer. Tarihler sayısal olarak gösterildiğini söylemiştik. Saatlerde 1 sayısının 24’e bölünmüş haliydi.

Elimizde aşağıdaki şekilde bir liste var. Çalışanların işe giriş tarihlerini sadece mesai saatleri 08:00 – 18:00 arasında girişine izin verelim. Onun dışındaki saatleri girdiğinde hata vermesini sağlayalım.

Aslında yukarıda yapacağımız işlemin aynısını yapıyoruz. Tek farkı saat değeri girmek.  İzin Verilen alanı Saat seçiyoruz, Veri alanını da Arasında seçiyoruz.

Veri Doğrulama Saat Arasında İşlemi

İşlem bu kadar. Testini yaptığımızda belirlediğimiz saatlerde girebiliyor. 07:30 yazdığımızda hata verdiğini görebiliyoruz.

Veri Doğrulama Saat Arasında Kontrol

Saat alanında da İhtiyacınıza göre formül kullanarak yapabilirsiniz.

Bu bölüm ile Temel Excel’i burada bitiyorum. Başka konular da var tabi. Ama genel itibariyle bu bölüme kadar geldiyseniz işin mantığını anladığınızı düşünüyorum. Fırsat buldukça bu bölüme devam edeceğim. İleri Excel konuları ile devam edebilirsiniz.

İleri Excel Eğitim İçeriği


#veridoğrulama #DataValidation #ileriVeriDoğrulama #AdvancedDataValidation #metinuzunluğu #Tarih #sayialaniTariheÇevir #BUGÜN #TODAY #tarih #VeriDoğrulamaSaat #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

 • excel veri doğrulama hata uyarısı
 • şarta bağlı veri doğrulama
 • excel dinamik veri doğrulama

“Temel Veri Doğrulama İşlemleri” üzerine 2 yorum

 1. temel excel eğitim yerine geldiğimde planlanan makaler görüyorum bunları ne zaman yayınlamayı düşünüyorsunuz?

  Yanıtla
  • Fatih Bey takip ettiğiniz anlıyorum. İlginize teşekkür ederim. Aynı şekilde İleri Excel bölümünde planladığım makaleler var. Şu anda Metinsel Fonksiyonlara yoğunlaştığım için bu kısımlar kaldı. Takip edildiğini görünce önemli olduğunu gördüm. Metinsel Fonksiyonları bitince hemen bu bölümleri yazmaya başlayım.
   Eğer sorunlarınız olursa yardımcı olabilirim.

   Çok teşekkür ederim.
   Selamlar.

   Yanıtla

Yorum yapın