DOKUMANISTAN

Excel PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi

Bu makalede Excel’deki PivotTable yapısının detay kısmı olan PivotTable Seçeneklerindeki Görüntüle Sekmesi bölümünü inceleyeceğiz.

PivotTable Seçenekleri Görüntüle Sekmesi

Genişlet/daralt düğmelerini göster

( Show expand/collapse buttons )

PivotTable satırlar veya Sütunlarda seviyelendirme yaptığımızda aşağıda görüldüğü gibi Artı ve Eksi düğmeleri belirir. Bu butonları açıp kapatarak raporu daha anlaşılır hale getirebilirsiniz. Bu düğmeler standart olarak PivotTable oluşturduğunuzda gelecektir. PivotTable raporu olduğu anlaşılmasın isterseniz bu düğmeleri kaldırabilirsiniz.

Genişle - Daralt Düğmelerini Göster

Butonları kaldırmak için PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi –  “Genişlet/Daralt düğmelerini göster” kutuğunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Genişle - Daralt Düğmelerini Göster Seçimi

Bu işlemin uzun kısmıdır. PivotTable oluşumunda açılan PivotTable Analizi sekmesindeki en son Göster bölümüde aşağıdaki “+/- Düğmeleri ” butonuna da bastığınızda aynı işlemi görecektir.

Genişle Daralt Düğmelerini Göster Sekmede

Bağlamsal araç ipuçlarını göster

( Show contextual tooltips )

Oluşturduğunuz PivotTable’da mouse ile başlıkların veya verilerin üzerine geldiğinizde aşağıdaki gibi o alana ait özet bilgi içeren kutucuk gelir.

Bağlamsal Araç İpuçlarını Göster

Eğer bu ipuçlarının görüntülenmesini istemiyorsanız PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi – “Bağlamsal araç ipuçlarını göster” kutucuğu kaldırdığınızda gelen ipuçları kaldırılacaktır.

Bağlamsal Araç İpuçlarını Göster Seçimi

Alan başlıklarını ve filtre açılan listelerini görüntüle

( Display field captions and filter and filter drop down )

PivotTable oluşturduğumuz satırlar ve sütunlar için tabloda aşağıda görüldüğü tablo içinde filtrelemek için alanlar oluşur.

Alan Başlıklarını ve Filtre Açılan Listeleri Görüntüle

PivotTable veriyi elde ettikten sonra bu alanlar normal tablo gibi görünmüyor.

Görüntüle Sekmesi - Alan Başlıklarını ve Filtre Açılan Listeleri Görüntüle Seçimi

Sadece başlıkların olduğu Satır ve Sütun Etiketlerini kaldırmak için PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi – “Alan başlıllarını ve filtre açılan listelerini görüntüle” seçimi kaldırılır.

Alan Başlıklarını ve Filtre Açılan Listeleri Görüntüle Sonucu

Tablo yukarıdaki şekilde bu alanlar kaldırılmış olarak görülecektir. Ortalama Yaş alanını kaldıramazsınız ancak yazısını değiştirebilirsiniz. Bunun için alanı seçip istediğiniz başlığı yazmanız yeterli

Klasik PivotTable düzeni (kılavuzda alanları sürüklemenizi sağlar)

( Classic PivotTable layout (enables draggings) )

PivotTable eski tasarımı aşağıdaki şekildeydi. Kolon isimlerini bu alanlara sürükleyerek PivotTable oluşturabiliyorsunuz. Ama yeri sürümlerle birlikte bu yapı kalktı ve PivotTable Alanında işlem yapıyoruz. PivotTable kullanımdaki eski alışkanlıkları olan için bu alanı yeniden aktif edebilirsiniz.

Klasik PivotTable Düzeni

Bunun için PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi – “Klasik PivotTable düzeni (klavuzda alanları sürüklemenizi sağlar)” aktif ediyoruz.

Görüntüle Sekmesi - Klasik PivotTable Düzeni Seçimi

Benim yorumum PivotTable mantığını anlamak için bu alanlara sürüklemek daha anlaşılabilir oluyor. İlk öğrenimlerde bu alanı aktif ederek çalışmanızı tavsiye ederim.

Değerler satırını göster

( Show the Values row )

Değerler Satırını Göster

PivotTable’da değer alanına iki kolon hesaplaması yaptığınızda Sütunlar alanında Değerler alanı oluşur ve Değerler altındaki kolonlar bu grupta kategori edilmiş olur.

Görüntüle Sekmesi - Değerler Satırını Göster Seçimi Kaldırma

Oluşan değerler alanının görüntülenmesini istemiyorsak PivotTable Seçenekleri – Görüntüle Sekmesi – “Değerler satırını göster” seçimi kaldırınız. Aşağıda görüldüğü üzere Değerler yazılı satır kaybolmuş olur. Böylece tablo gibi görüntülenmesini sağlayabilirsiniz.

Değerler Satırını Göster Seçimi Sonucu

Alan Listesi – Field List

PivotTable oluşturduğunuzda Tablo sıralaması nasılsa PivotTable Alanında o şekilde sıralanır.

Alan Listesi

Eğer Tablo Sıralamasına göre sıralamak yerine harf sırasına göre sıralamak isterseniz Seçeneklerden “A’dan Z’ye” seçebilirsiniz. Eski haline Tablonun sıralamasına göre sıralamak için ise “Veri kaynağı sırasına göre sırala” alanı seçerek orjinal PivotTable alanı sıralaması yapmış oluruz

Yorum yapın