DOKUMANISTAN

Hücre Sabitleme ve $ Dolar İşareti Kullanımı

Exceli açtığnızda ilk gördüğünüz satırlar ve sütunlardır. Satırları rakamlar, sütunları ise harfler temsil eder. Exceldeki  $A$5:$F$19 şekilde formüller görürsünüz.  Dolar işaretlerini kaldırdığımızda A5:F19’un ne demek olduğunu İki Nokta ve Noktalı Virgül makalesinde bahsetmiştik.  Peki formüllerin arasındaki $ Dolar İşaretinin ne demek olduğunu bu makalede anlatmaya çalışacağım.

Excelde Formül Yapıştırma Nasıldır?

Normal Kopyala – Yapıştır işlemini biliyorsunuz. Aynı veriyi başka bir alana aktarır. Ancak formül kopyalama işlemi yaparken normal kopyala-yapıştır gibi değildir. Çünkü formüllü kopyalamanın maksadı içindeki değerler değil formülünü kopyalamaktır. Bunun için formülü kopyala yapıştır yaptığımızda kaç hücre kadar ilerlemişse o kadar içindeki formülü anlamlı şekilde değiştirecekir. Şöyle ki;

Örneğin aşağıdaki gibi formül kopyala – yapıştır işlemi yapalım.

Formül Yapıştırma

Gördüğünüz gibi her yapıştırma işleminde kopyaladığımız alandan ne kadar uzaklaşırsak o kadar mantıklı şekilde ne yapacağımızı anlıyormuş gibi formülün değeri anlamlı şekilde değişiyor.Bu sayede binlerce satır veriyi Excel’in bu özelliğini sayesinde tek tıklama ile formülleri anlaşılabilir şekidle yapıştırabiliyoruz. Aksi halde tek tek yapmak zorunda kaldırdık.

 Bu işlemde sonuç yerine formülü görmek için Formüller Sekmesi – Formülleri Göster tuşuna bastım

Bu konuyu en iyi Döviz Kuru ile anlatabiliriz. Örnek listedemde 2000 çalışanım var ve maaşlarını Euro olarak hesaplamak istiyoruz.

Bunu yapmanın uzun yolu ilk satıra gelip =Maaş * Euro Kuru  (E4*D1) yazarız. Formülü aşağıya doğru yapıştırdığımızda yukarda bahsettiğim gibi döviz kuru da aşağıya doğru formüller kopyalanacaktır. Biz excele Maaş alanı akıllı şekilde formül kopyalasın, döviz kuru ise kopyalama yapmaasın yani Formül formül kopyalama işleminde sabit kalsın diye belirtmemiz gerekiyor.

Hücre Sabitleme Hatalı İşlem

İşte formül kopyalarken değişmesini istemediğimiz formüle $ işareti koyarak formül kopyalamada formülün sabit kalmasını sağlıyoruz. Bu işleme Hücre Sabitleme işlemi diyoruz.

Hücre Sabitleme

Hücre Sabitleme demek aslında hücre adresinin aralarına $ işareti koymaktır. $A$1 gibi.

Örneğimden yola çıkarak döviz kuru D1 hücresindeydi. Ben 2000 satır formül kopyalama işlemi yaparken D1 hücresini sabit kalsın istemiyorum. Ama D1 hücresi ile bölme işlemi yaptığım 2000 satırlık hücreler otomatik ilerlesin istiyordum. O zaman formülü

=$D$1*D4 ( $ Döviz Kuru * Maaş Listesi)

Artık böyle bir formülle 2000 satırda kopyalama yapınca Doviz Kuru alanı formülü sabit kalırken $ işareti koymadığımız Maaş alanıda diğer maaşları kapsayacak şekilde formüller otomatik kopyalayacaktır.

$ Dolar İşareti Kullanımı

Örneğimizde $D$1 formülü kullandık ve formül sabit kalacağını söylemiştik. $ Dolar İşaretlerinin yerleşimi nasıl olmalı. Neden bu şekilde yerleştirdik açıklamaya çalışayım.

D1 hücresinden bahsederken D harfi sütunları, 1 rakamı ise satırları temsil etmektedir. İşte konunun püf noktası burası. Formül kopyalarken aşağı-yukarı doğru mu yoksa sağa-sola kopyalama işlemi yapacaksın. Kopyalarken ona göre $ işaretini yerleştirmelisin.

  Neyin sabit kalmasını istiyorsan o alanı temsil eden karakterin önüne $ işareti koyuyoruz. Bu örneğimizde satır kopyalama işlemi yapacağımız için satırı temsil eden rakamın önüne $ işareti koyuyoruz. Yani formülü D$1 şeklinde yazmalıyız.

$D$1 şekilde yaptığımızda formülü hem sağa-sola hem de aşağı-yukarı yapıştırdığınızda asla $D$1  hücre değişmeyecektir. Bu örnekte $D$1  şekilde yazsanız da yanlış olmaz. İşin mantığını anlatmak için bu şekilde izah etmeye çalışıyorum. Özellikle Koşullu Biçimlendirme Tüm Satırı Renklendir makalede yaptığımız örnekte $ dolar işaretinin nereye koyulacağı önem taşıyor.

Hücre Sabitleme İşleminin Aşağıya Doğru gitmesi

$D1 Sütun Sabitleme Formülü
D$1 Satır Sabitleme Formülü
$D$1 Satır ve Sütun Sabitleme Formülü

Grafik tablosunda Dolar İşareti Kullanımı

Örneğin; grafik eklerken veriyi seçtiğimizde excel otomatik olarak hücre sabitleme kullanmaktadır. Buda gösteriyor ki excelde sabit olması gereken yerlerde otomatik $ işaretlerini koymaktadır.

İllerin Nüfus ve Km2 Yüzdesini Bul

Aşağıdaki uygulama dosyasındaki İller sayfasında verilerle sizde deneyebilirsiniz. Tabloda İllerin Nüfus ve Km2’sine göre dağımı görülmektedir. Bunların toplam alana göre yüzdesel gösterimini yapmak istiyorum.
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılım tablosu

Hesaplama yapmadan önce KM2 ve NÜFUS alanlarını toplamını aşağıdaki gibi en alt satıra ekliyoruz.  (Toplama yapmanın kısayolu C83 hücresine gelip CTRL + M yaparak tüm sütunun toplamını alabilirsiniz.)
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılımdaki toplam alan

KM2 % (Yüzde) alanını hesaplamak için ilk veri sütunu olan Adana ilinin KM2 % (Yüzde) alanında yani F2 hücresinde gidiyoruz.  =Adana KM2’si / Toplam KM2  bölüyoruz. Formül olarak =C2/C83 şeklinde olmalıdır.
Dolar İşareti Kullanımında Türkiye km2 ye göre yüzdesel dağılımı

 

Yukarıdaki şeklin 2. adımında bir sayısal değer çıkmaktadır. Bu verinin tipini yüzde olarak değiştirmek için aşağıdaki gibi Giriş Sekmesi – Sayı bölümünden aşağıdaki gibi % butonuna basıyoruz. Sayısal değer artık yüzde şeklini almıştır.  Sonra da 2. gösterilen alandan virgülden sonra kaç basamak göreceğimizi belirliyoruz. İsterseniz bu değeri iki virgül sağa kaydırmak için yani 2% değerini 1,80% şeklinde göstermek için alttaki 2. adımda iki defa tıklıyoruz.
Sayıyı Yüzde Stiline Çevirme

Artık Adana ili için Tüm Türkiye’ye göre oranının 1.80 olduğunu tespit ettik. Bunu tüm alanlara tüm iller adına belirlemek için Toplam Km2 alanını (C83 Hücresi ) Hücre Sabitleme yanı $ koyarak sabitleyeceğiz.

Toplam alanını sabitlerken satır ilerlemesini durdurmak için C$83  yazıyoruz. ($C$83  yazsanızda olur )

Hücre Sabitlemede F4 Kısayol Tuşu

Excel Kısayollar ve İpuçları makalesinde iki türlü F4 kısayoldan bahsetmiştim. Biri Sayfalarda diğeri ise Hücre içerisinde. Hücre sabitlemek istediğinizde satırın önünde mi? Sütun mu? gibi zaman kaybetmenize gerek yok. Formül yazarken sabitlemek istediğiniz alanı seçtiğiniz anda hiçbir tuşa basmadan F4 tuşuna bastığınızda $C$83 olarak hem satırı hem de sütunu sabitleyecek $ İşaretlerini otomatik koyacaktır. Genelde de hücre Sabitleme işleminde Dolar işareti koymak içinde F4 tuşuna basılır.

F4 tuşuna bir kere bastığınızda  $C$83 olarak satır ve sütun sabitler. Tekrar tekrar basarsak farklı aşağıdaki tablodaki kombinasyonlarla değerler değişiecektir. İstediğimiz işlem değerleri yazdıktan sonra formülü tüm satıra rahatlıkla yapıştırabiliriz.

F4 Hücre Sabiteme İşlemi

C83 Hiçbir Hücre Sabit Değil
$D83 Sütun Sabit
C$83 Satır SAbit
$C$83 Satır ve Sütun Sabit

Verileri teyit etmek için Km2% alanının en altına gelerek yüzdesel değerlerin toplamını alın. Sonuç 100 çıkarsa yapılan işlem doğru yapılmış demektir.

Yüzde Yüz

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Hücre Sabitleme exceldeki temel bilmemiz gereken konulardan bir tanesidir. Dolar İşareti kullanarak Hücre sabitlemeyi yukardaki ekli dosyada paylaştım. Bu konuyu öğrenmek istiyorsanız bir kez denemenizi tavsiye ederim. Hücre sabitlemeye bir kez dokunmuş olacaksınız. Böylece bir daha asla unutmazsınız.

Hücre sabitleme de bitti. Bu kısım önemliydi. Eğer anladıysanız devam edin. Sorularınız varsa çekinmeyin lütfen. Yorumlarda sorularınızı bekliyorum.

“Hücre Sabitleme ve $ Dolar İşareti Kullanımı” üzerine 20 yorum

 1. selamlar
  amaç kıs borç alacak takibi
  bir klasörde cari isimleri verilmiş kitaplar bor alacak alt alta yazılmış şekilde en altta toplamı yazan
  birde hesap adında bir kitap cari isimlerin sadece isimleri yazılı yanlarındada kişiye bağlı kitapta yazan toplam rakam
  soru
  sürekli işlemler yapıldığından toplam satırı yer değiştiriyor ve hesaptaki ismin yanında oluşturulan formül boşa düşüyor. toplam g bloğunda diyelim fakat satır sürekli yer değiştiriyor fakat sütun değişmiyor. istiyorumki o ismibn yanında bağlı olan kitapbın stununda en alttaki rakam yazsın. bilmem nlatabildimmi. yani formul satırı takip etmesin stunu etsin ver o stunun en altındaki rakamı alsın
  şimdiden teşekkür ederim

  Yanıtla
  • Merhaba;
   Sürekli altta veri girdiğiniz durumda toplam alanını en üste Tablonun başlık altına koyabilirsiniz. Sonrasında Tablo Nesnesi kullanmanızı tavsiye ederim. Detay için https://dokumanistan.com/temel-excel/tablo-nesnesi-temel-excel-06 link’ten bakabilirsiniz.
   Tablo Nesnesinde formüller sütun bazlıdır. Örnek fprmül =TOPLA(Tablo Adı [[#Tümü];[Sütun Adı]]) şekildedir. Tablonun bir altına veri girdiğinizde tablo nesnesi otomatik genişleyecektir. Böylelikle her kayıt girdiğinizde başlığa yazdığınız toplam güncellenecektir. Genelde belirttiğiniz durum olduğunda ben bu yöntemi kullanıyorum.
   İlginize Teşekkürler.

   Yanıtla
  • Merhaba
   Bölmeleri Dondur kısmında üstten veya soldan iki yönlü verileri dondurma işlemi yapabilirsiniz. Bu araçla belirttiğiniz şekilde dondurma kullanılmaz.
   Ancak işinizi çözebilecek böl işlemi var Bölmeleri Dondur ile aynı yerde (Görünüm Sekmesi – Pencere )
   Bu araçla yatay 2 farklı satır, dikey de iki farklı satırı aynı anda görmenizi sağlar.
   Ama alt alta üç değeri görmek için diğer satırları gizleyerek görebilirsiniz.
   Teşekkürler.

   Yanıtla
 2. Öncelikle güzel döküman için teşekkürler.

  bir sheette yan yana sütünlarda olan verileri diğer shette alt alta sütunlarda işlemek istiyoruz istiyoruz.

  Ama kopyala ve transport yapıştır ile değil. Çünkü alt alta olanlar arasında işlem de yapıyoruz.

  $koysak bile aşağı çektiğimizde olmuyor çünkü sayıları yana değil aşağı büyütüyor excel.

  Bu sorunu nasıl çözeriz var mıdır formülü?

  çok teşekkrüler.

  syg

  Yanıtla
 3. Kenan Bey Merhabalar;
  Sayılar yanyana veya alt alta olsa bile. $ İşareti koyulduğunda hedef hücrenin değişmemesi gerekiyor. Yani hangi yöne sürüklerseniz $ ile setlenmiş hücre değişmemesi lazım.
  [email protected] mail adresine excel’i gönderirseniz inceleyip size bu bölümden dönüş yapayım.
  Selamlar.

  Yanıtla
 4. Sayın Mustafa Bey,

  Sayfanızı ilgi ile okudum ve aradığım birkaç noktanın yanıtını aldım. Öncelikle bunun için teşekkür ederim. Sizden bir ricam olacak, ben firmamda kullanmak üzere bir teklif formatı hazırladım, burada alış fiyatı, kur, kar yüzdesi ve satış fiyatlarım olacak. Döviz kuru hücresini nasıl sabitleyeceğimi sizden öğrendim. Ancak, belli bir hücrede belirtilen kura göre (TL, $ ya da €) işlemler yapmam gerekiyor. Bununla ilgili size hazırladığım dosyayı göndersem yardımcı olur musunuz? İstediğim şu aslında bir hücrede TL, $ ya da € dan hangisi varsa ona göre ilgili hücreden ($ ve € için iki ayrı hücreden) kurun değerini alsın ve bedel ile çarpıp TL’ye çevirsin istiyorum. Ayrıca, kurları hergün TCMB sayfasından takip edip yazmak yerine canlı bir link kullanma şansım var mıdır? Yanıt verebilirseniz çok sevinirim.

  Yanıtla
 5. Hocam yalnıca hücredeki harfi yani “B” harfini sabitlemek mümkün müdür? Hücre numaraları devam edecek ama hücre harfi sabit kalacak. B17 B18 B19 şeklinde gidecek.
  =EĞER(G23=”x”;”1″; EĞER(H23=”x”;”2″; EĞER(I23=”x”;”3″; EĞER(J23=”x”;”4″; EĞER(K23=”x”;”5″;””))))) bu formülde kullanacağım için soruyorum. G harfi sabit kalacak ama G24 G25 G26 şeklinde artış olacak ve kaydırma çubuğunda diğer hücreleri de otomatik doldururken H24 H25 H26 diye gelmesini istiyorum

  Yanıtla
  • Merhabalar; Yoğunluğum vardır. Geç dönüş yaptım. Kusura bakmayın.
   Tabiki B harhi Sütunu temsil eder. Yani $B17 yazarsanız B yani sütun sabit satır yani 17, 18, 19 değerleri kopyalarken otomatik artacaktır.

   G23 yerine de $G23 yazarsanız aşağıdaki gibi kopyalama yaparken G sabit kalır.

   =EĞER($G23=”x”;”1″; EĞER($G24=”x”;”2″; EĞER($G25=”x”;”3″; EĞER($G26=”x”;”4″; EĞER($G27=”x”;”5″;””)))))

   Ancak Son sorunuzu anlamadım. G24 G25 G26 şeklinde artış olacak demişsiniz. otomatik doldururken H24 H25 H26 şeklinde istediğinizi belirtmişsiniz.
   Nasıl ilerlemesini istiyorsanız ona göre bir formül yazmalısınız. G Yerine G24 şekilde bir isteğiniz varsa o zamana $H24 olarak formülü yazmalısınız.
   Selamlar

   Yanıtla
 6. Bir sorum daha olacatı. Bir sayfada 2 adet yan yana tablodan birini sabitlemek mümkün müdür? Birini sayfadan kaydırdıkça diğerinin de dondurulmuş bir şekilde aşağı gelmesini istiyorum. Dondurmak istediğim tablo daha küçük olduğundan üstte kalıyor amacım onun da aşağı gelmesi. Buna satır ve sütundan ziyade belirli hücre gruplarını dondurmak diyebiliriz aslında?

  Yanıtla
  • Merhaba; Evet mümkündür. Bunun için de aşağıdaki gibi tablo aralığını sabitleyebilirsiniz.

   Dondurulmuş olan Tablo =$A$1:$D$8
   Kaydıralacak olan Tablo =A1:D8

   Ama İki tabloda biri dondurulmuş diğer kaydırılması gereken senaryonuzu anlamadığım için sadece bu şekilde bilgi veriyim.

   Yanıtla
 7. puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”) MAAŞ PROGRAMINDA BÖYLE BİRŞEY 12 AYA GETİRDİĞİM ZAMAN ÖDEME ESAS GÜN 16 GÖSTERİYOR ANCAK DİĞER AYLAR 11 AY VEYA 5 AY GETİRDİĞİM,Z puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”) FORMÜLLDE SIKINTI OLMUYOR
  puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”) FORMÜLÜN ANLAMI 12 AYA KADAR DEMEK Mİ

  puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”) kısacası bu ne demek

  Yanıtla
 8. =EĞER(VE(puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”);MİN(AJ7+YUKARIYUVARLA(AK7/2;0)+YUKARIYUVARLA(AL7/3*2;0)-AY7;16);AJ7+YUKARIYUVARLA(AK7/2;0)+YUKARIYUVARLA(AL7/3*2;0)-AY7)
  bu formül maaş praogramındır ancak kasım ayına kadar yaptık ödeme esas günü 30 gösterdi ancak aralık ayı seçtiğimizde ödeme esas günü 16 oluyor

  ama bu formülün macro =EĞER(VE(puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”); – puantajay 12 dene yeri 11 yaptığımızda ödeme esas gün süresi 30 gün oluyor

  benim anladığım =EĞER(VE(puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”); bu formül puantajay 12 diyor 12 ayı kapsamıyor herhalde

  Yanıtla
  • Erhan Bey soru çok uzun olduğu için anlamakta güçlük çektim. Bu cevabım işinizi görmezse https://dokumanistan.com/soru-cevap-bolumu linkten excel dosyası ile iletirseniz yardımcı olmaya çalışıyım.

   EĞER(VE(puantajay=12;$BF$7=”AYLIK”); formüldeki $BF$7 BF7 hücresindeki değeri başka alanlara kopyalarken hep o hücredeki değer gelmesini sağlamak için kullanmışlar.
   Diğer bir ifade ile puantajay 12’ye eşitse BF7’deki değerde de AYLIK yazıyorsa bundan sonra yazan aşağıdaki formül devreye giriyor. Eğer bu iki şarttan herhangi bir tanesi sağlanmazsa mesela puantajay 12 olmazsa veya BF7 hücrede AYLIK değeri yazmazsa aşağıdaki formül çalışmayacak anlamına geliyor.

   MİN(AJ7+YUKARIYUVARLA(AK7/2;0)+YUKARIYUVARLA(AL7/3*2;0)-AY7;16);AJ7+YUKARIYUVARLA(AK7/2;0)+YUKARIYUVARLA(AL7/3*2;0)-AY7

   Yanıtla
 9. Merhaba Mustafa bey,
  Birden fazla hücreyi $ ile sabitlemek mümkün müdür? Hücrelerin içerisini tek tek $ işareti koymak zaman alacak. Seçtiğim alandaki hücrelerin tamamını aynı anda $ ile sabitleyebilirsem işim hızlanacak. Çok teşekkürler, iyi çalışmalar.

  Yanıtla
  • Merhaba, Toplu listelerde formüller aynı olduğunu varsayıyoruz. Bu durumda da ilk satırda formülü değiştirip diğerlerine kopyalama yaparak listedeki tüm formülleri tek tıkla değiştirmiş oluruz.

   Ama siz listedeki her satırdaki formül birbirinden farklı diyorsanız (buna ardışık ilerlemeler dahil etmiyorum) o zaman evet manuel tek tek yapmalısınız.
   Ama genelde her satır veya sütunda formüller ardışık yani 1,2,3,4 veya A,B,C,D gibi ilerlerler. Bunun için de excel formül kopyalama işlemi ile tek tek kopyalamadan tek bir hücreyi değiştirip diğer hücrelere kopyalama olanağı veriyor.

   Yanıtla

Yorum yapın