DOKUMANISTAN

SQL Örnek Adventureworks2016 Database Kurulumu #02

Bu iki programı kurduğumuz zaman artık kendi ortamınızda SQL yüklemiş olduk. Ancak SQL öğrenmek için örnek bir database ve içinde örnek verilerin olması gerekiyor.

Örnek Adventureworks Database dosyasını internetten indirme

Kendiniz de yeni database oluşturup örnek kayıtları oluşturabilirsiniz. Bu yöntem sizi çok oyalar. Onun yerine ama kendi içinde hazır veri olan microsoftûn eğitimler için kurguladığı database’i kullanmak daha iyidir. SQL Eğitim Makale serisinde kullanacağımız AdventureWorks2016 database’ini de microsoft sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

Microsoft bu bilgileri githup’a yükledi. Google’a “Adventureworks database download githup” yazıyoruz. Releases ile başlayan linki açıyoruz.

https://github.com/Microsoft/sql-server-samples/releases

Açılan linkte biraz aşağısına gittiğinizde AdventureWork (OLTP) full database backups başlığına gidiyoruz. Buradaki linklerden herhangi birisini indirebilirsiniz.

Ben AdventureWork2016.bak dosyasını kullanıcam. Veriler arasında fark yok. Sadece en son 2022 dosyası daha güncel veriler var. O kadar.

Üzerine tıklayıp .bak dosyasını bilgisayarımıza indiriyoruz.

 

Adventureworks2016.bak dosyasını SQL Server’a import Etme

İndirdiğiniz AdventureWorks2016.bak dosyasını SQL Server’ın solda “Object Explorer” alanında Databases kısmına Sağ Tuş yapıyoruz ve çıkan menüden “Restore Files and FileGroups” seçiyoruz.

Açılan pencereden From Device seçiyoruz. Ve sağdaki üç nokta seçiyoruz.

Tekrar pencere açılacak. File seçili olduğunda emin olduktan sonra Add seçiyoruz

İnternetten indirdiğimiz Adventureworks2016.bak dosyasını seçiyoruz.

Tavsiyem indirdiğiniz bak dosyasını açılan MSSSQL Kurulu olduğu;
C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL15.SQLEXPRESS\MSSQL\Backup\
klasöre kopyalayıp öyle bak dosyasını seçin. Böylece başka yerde aramak zorunda kalmazsınız. Sonra tekrar lazım olduğunda kendi backup yerinden çağıraabilirsiniz. Bu klasör mevcut database yedeğini aldığınız klasördür.

dosyayı seçip Tamam- Tamam dedikten sonra Bu alanda Restore alanını aktif ediyoruz.

OK dediğimzde

OK dedikten sonra Adventureworks2016 Database aşağıdaki şekilde yüklenmiş olacaktır. İçinde birçok örnek tablo, view ve daha birçok örnek dosya göreceksiniz.

Artık eğitime hazırsınız. Bu seri takip ederek adım adım SQL Server eğimini işliyor olacağız.

Yorum yapın