DOKUMANISTAN

Yenileme Listesi Sıralama

Tolga Gürein sordu

Excel Soruları

Merhaba,

Sigorta sektöründeyim. Yenileme döneminde 3000-4000 satırlı listelerle çalışıyoruz. Yenilenecek poliçelerin sıralamasında yaşadığım sorunu aşağıda anlatmaya çalışacağım. Yardımlarınızı rica ederim.

A sütununda poliçelerin vadesi bulunuyor.

B sütununda müşterilerin adları var.

Önce vadeye, sonra müşteri adına göre sıralayabiliyorum. Ancak bazı müşterilerin hem ayın 1’inde hem de 10’unda poliçesi olabiliyor. Dolayısıyla tarihe göre sıralarsam müşterinin sonraki poliçesi ilkinden kopuyor, ada göre sıralarsam da bu sefer müşterinin poliçelerini alt alta görüyorum ama tarihler çok karışıyor.

Yapmak istediğim; bir müşterinin en erken poliçesi başta diğerleri altta olsun (yani her müşteri kendi içinde tarih sıralı). Ancak bir müşterinin sıralaması bitince ayın 2’si 3’ü aynı şekilde devam etsin.

01.01.2021 Mustafa Sandal

10.01.2021 Mustafa Sandal

02.01.2021 Fatih Erkoç

14.01.2021 Fatih Erkoç

Bold belirttiklerim müşterilerin ilk poliçesi olacak, sonra o müşterinin diğer poliçeleri sıralanacak. Ayın 1’i bittiğinde aynı işlem 2’si, 3’ü diye sürecek. Umarım anlatabilmişimdir.

 

Excel Cevapları

 

Merhabalar, Eğer doğru anladıysam  bu işlemi Düzeyli sıralama işlemi ile yapabilirsiniz.

Aşağıdaki örnekde tarifinize göre benzer tablo oluşturdum. Veri Sekmesinden – Düzeyli Sıralama seçiyorum.

  1. Düzeyde Müşteri Adı
  2. Düzeyde Poliçe Vadesi

seçiyorum.

Aşağıda görüldüğü gibi Önce müşteri adları kendi aralarında sıralanıyor, bu sıralama bitince 2. düzey sıralama öncesi sıralamayı bozmadan kendi isimler arasında eskiden yeniye doğru sıralamasını yapabiliiyor.

 

 

Bu makaleden detaylarına bakabilirsiniz.

 

 

Yorum yapın