DOKUMANISTAN

Veriyi Sütuna Çevirme

Engin EYES Sordu

Merhaba

Aşağıda belirttiğim sayılardan yan yana satır yapmak istemekteyim. Kopya ile excelle yapıştırdığım 1.durumda veriler çift haneli çift karakter ve metni sütunlara döndür işlemine uygun gözükmektedir. Metni sütuna çevir işlemi için kararttığımda 2.durumdaki gibi bazı veriler tarih olarak algılanıyor…ama ben 1.durum halindeki gibi kalmasını ve çevirme işlemi sonunda 3.durumda yazdığım gibi 3 farklı sütun gibi olmasını istiyorum. yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

Teşekürler.

Merhaba,
Verileri test ettim. 02.08.97’ye karşılık gelen bir tarih olduğu için malesef otomatik olarak tarih formatına dönüştürüyor. Araştırdım ama tarih formatına dönüştürmeyi pasif edecek bir işlem bulamadım.
Elinizdeki verileri (özellikle tarih formatını andıran) hücrelerdeki verilerin önüne ‘ (Tek tırnak) koymalısınız. Eğer çok satır varsa verinin ham halinden excel’e atarken bir yöntem önerisinde bulunabilirim. Eğer veriler azsa Tek tırnak işlemi yapın. Böylece bu hücrenin metinsel olduğunu belirtmiş oluyoruz.  Sonraki işlemleriniz olan Metni Sütunlara dönüştürme istediğiniz 3. Durum gibi ayırmanı mümkün olacaktır.
Selamlar.

 

Yorum yapın