DOKUMANISTAN

Kelimenin Harflerini Karıştırarak yazmak

AhiEvran sordu

Excel Soruları

Merhabalar; Excel’de her hangi bir hücrede yada A1 hücresine Türkiye yazdıktan sonra hemen yan hücreye harfleri karıştırarak yazmasını istiyorum, “etyüirk” gibi, bu mümkün mü acaba.? Teşekkür ederim.

 

Excel Cevapları

Merhaba;

Excelde cümleleri tersten yazmak makalesindeki örnekten yola çıkabiliriz. Ancak verdiğim örnekte sayıları {10;9;8;7;6;5;4;3;2;1} şekilde manuel yazmıştım.

Bu sayıları rastgele ve her bir sayıdan yalnızca bir defa sayı üretmek gerekiyor. Bunun için hücrelere alt alta hücrelere =RASTGELEARADA(1;10) formülü aynısını yazın.

Bu sayılar 1 ile 10 arasında rastgele sayı üretecektir. Ancak görüldüğü gibi mükerrer üretecek. Yukarıda 1, 7 rakamları çift görünüyor.

RastgeleAra Fonksiyonu

Bu sorunu çözmek için ise RANK.EŞİT ve EĞERSAY Fonksiyonlarını kullanacağız.  Bu iki formülle ürettiğimiz Rastgele sayıları mükerrer olmasını engelleyeceğiz.

RANK.EŞİT Fonksiyonu Kullanımı

Yukarıda görüldüğü şekilde yan hücresine aşağıdaki formülü yazın. Böylelikle Rastgele 1 ile 10 arasındaki sayıları mükerrer yazımından kurtulmuş olduk.

=RANK.EŞİT(B3;$B$3:$B$12)+EĞERSAY($B$3:B3;B3)-1

Not : Bu formülü aldığım kaynak : How to Use the RANDBETWEEN Function with No Duplicates  Sitesidir.

Şimdide Excelde cümleleri tersten yazmak makaledeki formüle uyarlamaya geldi.

Rastgele Harf Birleşimi Formülü

 

1 ile 10 arasında tek kayıt üretilen sayı aralığını formülümüze {10;9;8;7;6;5;4;3;2;1} yerine C3:C12  yazıyoruz.

=METİNBİRLEŞTİR(“”;1;PARÇAAL(B14;C3:C12;1))

Artık istediğiniz gibi Türkiye kelimesinden eküyirT şeklinde değerler çıkacaktır. Kelimenin Harfinden Rastgele Yaz.xlsx Excel dosyasında yapılmış halini görebilirsiniz.

Yorum yapın