DOKUMANISTAN

Excelde Nokta ve Virgül Hatası

Excel Soruları

Merhabalar ;

Mekanik bir test işlemi sırasında test cihazından aldığım veriler excel dosyasında virgül ile verilmekte. Veriler üzerinde bir formül uygulayamıyorum. Bunun için virgülü noktaya çevirip işlemime devam ediyorum. Fakat burada da mesela “1,687882” olan değerim “1.687.882” oluyor. Halbuki değerim “1.687882” olmalıydı. “1.687.882” olan değeri “1.687882” olarak nasıl değiştirebilirim.

Teşekkür ederim.

 

Excel Cevapları

Virgülleri noktaya çevirdim. Ancak excelde sayıda virgül olduğunda sayısal işlem görür. Eğer nokta yaparsak sayısal olmaktan çıkmaktadır. Mevcut hali ile Ext.1 alanını 2 ile çarpılabiliyor.
Elinizdeki sayısal değerin nasıl şekilde görünmesini istiyorsanız ona göre yardımcı olayım.
Mesela YUVARLA gibi fonksiyonlarla ya da sayıyı 100 veya 1000 gibi değerlerle çarparak anlamlı hale getirebiliriz.

Selamlar.

Gönderdiğiniz Csv Dosyası : AGA06.csv

 

Excel Soruları

Mustafa Bey Merhabalar ;

Cevabınız için teşekkür ediyorum. Gönderdiğiniz dosyada “stress” sütununda 2 nokta hatası hala mevcut.
Ben hatamızı anlatırken şu detayı size vermeyi unutmuşum. Bu verileri grafik haline getirip bilimsel makale yazıyoruz. Makalelerde grafiklerde virgül yerine nokta istendiği için biz de bölgesel ayarlardan excel için virgül yerine nokta değişimi yapıyoruz. Bunun için excel dosyamızda bildiğiniz üzere sayısal işlem yapabiliyoruz. Farklı 2 arkadaşıma mail yoluyla attığım dosyalarda yapılan değişiklikte bu sorun ile karşılaşmadık. Bugün farklı bir office sürümünde kendim deneyeceğim nokta-virgül değişimini. Tahminim office sürümüyle ilgili bu hata. Sonucu tekrardan size mail atarım.

Bu arada bence bana yazdığınız cevabı sitenizde de yazarsanız insanlar bana cevap verdiğinizi bilirler. Çünkü sitede soru üzerinden cevap vereceğinizi söylemiştiniz.

Tekrar ilginiz ve zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Saygılarımla..

 

Excel Cevapları

Zeynal Bey Merhaba;

Ham verinizdeki gerçek değerleri değiştirerek örneğin 20-30 veri sakıncası olmayan verileri bana [email protected] mail adresine gönderirseniz veri üzerinden incelemek isterim.

Genelde karşılaştığım sorun olduğu için çözeceğimi düşünüyorum. Yine bu soru üzerinden cevabını iletirim size.

Selamlar.

 

Excel Soruları

Mustafa Bey Merhabalar;

Cevap verileceğini açıkçası beklemiyordum ama soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim öncelikle. Bundan sonraki çalışmalarınızda da başarılar dilerim.

Dediğiniz yöntemi denedim ama malasef üstesinden gelemedim sorunun. Ama yine de zamanınızı ayırdığınız teşekkür ederim.

Kolay gelsin..

 

Excel Cevapları

Merhaba;

Dediğiniz sorunu bazen ben de yaşıyorum. Bu durumda birkaç yöntemle kurtarıyorum. Verinin ilk hali nerdeyse oradan tüm veriyi seçip notepad’e yapıştırın. Dosya yapısı bozuk olsada sorun değil. Tekrar Excel’e yapıştırdığınızda eski halini alacaktır.

Değiştir seçip (Ctrl + H)  ile . değerlerini değiştirilecek alana hiçbirşey yazmadan listedeki verileri düzeltebilirsiniz.

Sonrasında veriyi olduğu gibi hiçbir ayarını değiştirmeden excel’e geri yapıştırın. Tablo yapısı olduğu gibi geri gelecektir.

Neden Notepad’e yapıştırıyoruz diye sorarsanız. Rakamlarda aralarda nokta virgül vs varsa Excel veriyi Otomatik şekillendirmeye çalışıyor. Bundan kurtulmak için Excel’den bağımsız biçim içermeyen bir alana ihtiyacımız var. Notepad’da u iş için uygun bir yerdir.

Selamlar

Yorum yapın