DOKUMANISTAN

E Tablo Nedir?

HİLMİ ÖKÇÜN sordu

Excel Soruları

e tablo hakkında eğitim düşünüyor musunuz? e tablonun excelden farkı nedir?

 

Excel Cevapları

Merhabalar;

e-tablo’dan kastınız Google Sheet ve Office 365 uygulamaları sanırım. Adından da söylediğiniz gibi internet bulutu üzerinde olan Excel dosyaları anlamına geliyor.

 

Kullandığınız Excel dosyalarını internet üzerinden istediğiniz zaman erişmek çok büyük bir rahatlık. Hatta telefonunuzdan tabletinizden bir de üstüne üstelik güncellemeleri telefon üzerinden yapabilmek çok büyük sahatlık.

 

Ancak e-Tablo dediğiniz işlemi Microsoft’un Office 365 sürümü ile yapabiliyorsunuz. Ancak lisanslı bir ürün. Dosyalarını One Drive’da tutup. Telefona kurduğunuz excel uygulaması ile açıp güncelleyebiliyorsunuz. Ancak uygulama çok ağır ve halen geliştirilmesi gerekiyor. Kullandım çok memnun kalmadım.

 

Bir de ücretsiz olan Google Sheets olan Google’un ürünü var. Verileri Google Drive’da tutup telefonda ve diğer platformlarda açıp güncelleyebilirsiniz. Google Sheets kullandım. Çok daha hızlı ve stabil çalışıyor. PivotTable işleminde eksikliklerini gördüm.

Eğer detaylı kullanımlarım olmasa tüm verilerimi Google Sheets’e taşıyabilirdim. Acak Excel’in yeni sürümü ile getirdiği kolaylıkları görünce Lokal Bilgisayarımda Excel ile Bulut üzerinde basit verilerle kullanacaksamda Google Sheets kullanıyorum.

 

Bu firmalar arasında bir yarış. Teknoloji geliştikçe hızlı ve her platformdan erişilen güncellenen uygulamalar olacaktır.

Google Sheets bir süre kullanıp tecrübe edindikten sonra içerik hazırlamayı düşünüyorum. Ama bu süreç biraz daha uzun sürecek.

Bu konuda sormak istediğiniz başkaca konular olursa bana sorabilirsiniz.

İlginize teşekkür ederim.

Yorum yapın