DOKUMANISTAN

Dosya yolundan Mp3 Dosya Adını Ayırma

Mehmet KARAKAŞ sordu

Excel Soruları

Merhabalar;

Bir sorum olacaktı;

A2 hücresinde; C:\deneme\alt\yeni\lazım\şimdi\Zeki Müren.mp3 dosya yolu yazıyor. (çok uzun da olabilir 255 karakter fazlası) ben sadece “Zeki Müren.mp3” ismini bir sütuna almak istiyorum. Yaklaşık 50.000 satır olduğu için de excel temel fonksiyonlarını kullanamıyorum, ama formüllerle de bir türlü yapamadım. bu işlem formüllerle yapılabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

 

Excel Cevapları

Merhabalar;

Dosyalar tek klasördeyse formülle yapabiliriz.

Eğer farklı klasörlerde ise yeni \ karakteri dosya yolunda farklı sayılarda ise veride kararlılık olmadığı içni başka yöntem ile yapıcaz.

Eğer Tek Klasörde ise Formül

C:\deneme\alt\yeni\lazım\şimdi\ yolun kaç karakter olduğunu öğreniyoruz. Bunun içinde bu ismi bir hüreye yapıştırıp =UZUNLUK Fonksiyonunu kullanabiliriz. 31 Karakter olduğunu öğreniyorum. Zeki Müren.mp3’ü bulacağımız için bir fazlası 32 değerini öğreniyoruz.

Aşağdıaki formülle dosya isimlerini alabilirsiniz. en sonda yazdığım 100 değeri ile yüksek 1000’de yazabilirsiniz. Buradaki amaç verilerin en fazla kaç karakter ise o karakter kadar yazmaktı. Yüksek rakam yazmak ta aynı işi görür. Ama normal yolu UZUNLUK Fonksiyonu kullanmaktı. Gerek yok.

=PARÇAAL(A1;32;100)

 

Dosya Uzantılarını Temizleme İşlemi Parçaal Fonksiyonu

 

Dosya Yolları Farklı Klasörde ise Hızlı Doldurma Kullanın

Eğer  veriler farklı klasörde ise yani / değerlerinin adetleri birbirinden farklı ise o zaman Hızı Doldurma aracı ile mp3 dosyalarını alabiliriz.

Dosya Uzantısı Örnek Verisi

Bunun için excel dosyasının başka kolonlarında benzer veriler olmaması gerekiyor. Garanti olması için tek kolonda bu veriler olursa daha iyi donuç verir.

Yukardaki örnekteki veriden anlattığımda A2 hücresinin içindeki Zeki Müren1.mp3 ismini (Dosya yolunu almadan) B2 hücresine yapıştırın.

Dosya Path temizleme işlemi

B2 hücresindeyken Giriş Sekmesi – Düzenleme Bölümünden  – Doldur – Hızlı Doldurma seçiyoruz.

Hızlı Doldurma Özelliği Kullanımı

 

Aşağıdaki gibi formül yazmadan hızlı bir şekilde onbinlerce veriyi ayırabiliriniz.

Dosya Path Temizleme En hızlı Yolu Hızlı Doldurma İşlemi

 

Hızlı Doldurma yöntemini bilince formül çok uzun gelecektir. Ancak Hızlı doldurma tabloda varsa diğer verileren etikelenerek başka sonuçlar verebilir. Onun için sadece işlem yapacağınız veri olursa çok sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz.

Selamlar.

Yorum yapın