DOKUMANISTAN

Office Programlarında Kendiniz Kısayol Üretin

Eskiden yapılan bilgisayar programlarında üst kısımda menüler vardı. Şimdi menüler gitti yerine üstte bir şerit ve içinde sekmeler var. İyi de oldu. Neyin nerede olduğunu ezberlemek yerine kategori olarak kolayca bulmamızı sağlıyor. Örneğin Excelde Formüller ve araçları hepsi bir yerde. Sekmelere mouse ile seçmek yerine gelin kısayol kullanarak gidelim. Mouse kullanmak gerçekten sıkıcı ve yavaştır. Kısayol kullanmanın tadını alanlar iyi bilir. Bu makalemizde Office Programlarında nasıl Kendiniz Kısayol üretirsiniz anlatmaya çalışacağım.

Baştan söyleyim bu işlem başta mouse ile seçmeden daha yavaş olacaktır. Araç kullanırken debriyaj, vites nerdeydi diye bakmazsınız  Ama ilk öğrenirken hatırlayın zor gelmişti. İşte bu kısayollarda böyledir. Başta alışma evresi sonra süper hızlı kullanımlar sizi bekliyor.

Office sekmelerinde bir sürü bölümler var. Benim en sık kullandığım yöntemi sizlerle paylaşacağım. Siz de Office progamlarında en çok gittiğiniz sekme ve menüye uyarlayabilirsiniz. Mantığı basit.

Kendiniz Kısayol kullanarak Ekran Çıktısı Alma

Öyle ki aldığım uygulamalı eğitimlerde hem dersi dinleyip hem de Microsoft Word programına notlar alıyorum. Tabi bunu size anlatacağım kısayol tekniği ile hızlı şekilde yapıyorum. Eğer ekran çıktısı alırken kısayol kullanmazsam derse yetişip not almam zor olurdu. Sitemde Unix ile ilgili bölüm dikkatinizi çekmiştir. Bu bölümleri aldığım eğitimlerdeki hızlı ekran çıktısı ve notlar sayesinde size aktarabiliyorum. Şimdi nasıl yapılacağına bakalım.

Ekran Çıktısı Üstte

Öncelikle ekran çıktısı alacağınız program en üst ekranda açık olmalı. Sonra programında üstünde Word ekranı olmalı. Eğer ekranınız müsaitse iki ekran yan yana da olabilir. Amaç ekran çıktısı alacağımızdan Word ve Ekran çıktısı alınacak program görünür olmalı.
Word programında yazarken ekran çıktısı almak istediğinizde Alt tuşuna basıyoruz.

Alt Tuşu

Alt Tuşu ile Office Şeritlerindeki Kısayol

Sekmelerin üzerinde harfler belirecektir. Artık bu noktadan sonra kısayol işlemine başlamış oluyoruz. Mouse veya klavye ile başka bir işlem yaparsak bu süreç iptal olur.
Görülen harflerden hangisini basarsanız üzerinde bulunduğu sekmeye gider. Ekle sekmesine gitmek istediğimizden O harfine basın.
Alt Tuşu ile Office Şerit Ekle Şekmesindeki Kısayol

Artık Ekle sekmesindeyiz. Menülerin üzerinde başka harfler belirdi. Hangi işlem yapılacaksa o menünün harfine bastığımızda ilgili menü açılacaktır. Biz ekran görüntüsünü istiyoruz. Bu sebeple E harfine basıyoruz.

Office Ekran Kırpma

Eğer altında başka bir seçenek olmasaydı direk menü açılırdı. Ancak Ekran Çıktısında bir alt menü daha var. Son olarak A harfine bastığımızda ekran silikleşir ve ekran çıktısı almanızı ister.

Office Ekran Kırpma İşlemi

İşlem Bu kadar.  Aşağıdaki görüldüğü şekilde sizde deneyebilirsiniz.

Office Ekran Çıktı Alma İşlemi

Office Kısayol Kefşini incelediğimizde sırası ile hangi tuşlara basmıştık.

  1. Alt tuşuna sonra
  2. O harfine bastık sonra
  3. E harfine bastık sonra
  4. A harfine bastık sonra

Ekran görüntüsü geliyor. Burada dikkat etmemiz gereken tuşların hiç birine aynı anda basmıyoruz. Sırası ile Office’in belirlediği sıralamada tuşluyoruz.

Office Ekran Kırpmanın Windows Ekran Kırpma aracından Farkı

Windows Ekran Alıntısı Aracı

Windows’un ekran kırpma aracından farklı ise Word’de yazı yazarken bir anda  yukarıdaki adımlarla 4 tuşa ard arda basarak Ekran görüntüsü alabilmek. Eğer Ekran Alıcısı Aracı kullanırsak işlemlerimiz uzayacağından bu yöntemi tercih etmiyorum.

Kısayolla Office Ekran Kırpma Özetle

Word’de ekran çıktısı almak için kullandığım Kısayol “ Alt O E A “ olduğunu söyleyebiliriz. Yalnız burası önemli her Office sürüm farklılıkları veya İngilizce Türkçe olmasına göre bu harfler farklılık göstermektedir. Benim örneğimdeki Microsoft Office 2010 Türkçe’dir.  Her Office sürümü için kendiniz tuşlarını görmelisiniz.

Ben ekran çıktısını çok kullandığım için artık bu tuş sıralamasını ezberledim ve ekran çıktısı alma ihtiyacında bu tuşlara bastığımı bile hatırlamıyorum. Alışınca o kadar hızlı tuşluyorum. Sizde benim gibi Office’in hangi programı olursa olsun sürekli kullandığınız bir araç varsa bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Yorum yapın