DOKUMANISTAN

Hakkımda

Mustafa ÇETİN

Mustafa ÇETİN

Microsoft Office Eğitmeni

Deneyim: 15 Yıl

Email: [email protected]

Ben Mustafa ÇETİN, DOKUMANISTAN sitesine Hoşgeldiniz.

İş hayatında olan herkes bilir ki ne iş yaparsak yapalım Excel ve diğer Office Uygulamaları vazgeçilmez araçlardır.  Ancak bu araçları kullanmayı bilmezsek günlerce aylarca bitmeyen işler yaparsınız. Diğer bir ifade ile Excel’in kölesi olursunuz.

Yaptığınız iş yarım saatten fazla sürüyorsa

Verdiğim Office Eğitimlerine ilk başlarken söylediğim bir şey vardır. Yaptığımız iş yarım saatten fazla sürüyorsa o işi bırakın ve işi daha kısa nasıl yaparım diye araştırın.

Hep bu yöntemi uygularsanız göreceksiniz ki yaptığınız angarya işler azalmaya başlayacak, daha kaliteli ve garanti işler yapmaya başlayacaksınız. Artık Office size hizmet etmeye başlayacak. Bunu gerçekten hissedeceksiniz. Dağ gibi işler, akşam mesailere kalmalar artık son bulacak.

Neden biliyor musunuz? Office tüm dünyada kullanılıyor. Sizin uğraştığınız işle dünyanın başka bir coğrafyasındaki kişinin sorunu inanın birbirine benziyor. Ben durumu şuna benzetiyorum;

Ömrünüzde başınıza ilk defa bir hastalık gelse, doktora gittiğinizde size ilaç verir, kullanırsınız hastalığınız geçer. Çünkü o hastalığın tedavisi için ilaçları vardır. Sadece sizin ilk defa başınıza geldiği için bilmiyorsunuz. Doktora gittiniz öğrendiniz. Artık aynı hastalık tekrar gelse ne yapacağınızı biliyorsunuz.  (Tabi bazen de öyle verilerle karşılaşırsınız ki bu da tedavisi, ilacı olmayan hastalıklara benzer.)

İş hayatında Listelerde uğraşmak, Raporlardaki sorun çözmek de buna benziyor. Bir sürü kolay yöntem varken farkında olmadığımızdan yaptığımız işi kabusa çeviriyoruz.

15 yıldır Office Eğitimi ve Danışmanlığı yapıyorum. Her eğitim sonunda katılımcılara sorularınız olursa bana yazın, size yardımcı olayım derim. Beni tanıyanlar bilir. Üşenmeden öğretmeye çalışırım. Bir süre sonra gördüm ki gelen sorular hep birbirine benziyor. DüşeyAra, Özet Tablo vs. iş hayatında bu ikisini iyi bilseniz bile çok ilerdesiniz demektir.

Eğer tavsiyelerime kulak verirseniz Excel Grusu olmak hiç o kadar da zor değil.

Angarya iş yapmakla uğraşmayın lütfen. Kendinizi bu kadar harab etmeyin. Sizin yerinize işleri Office Uygulamaları halletsin. Sadece nasıl kullanacağını bilin. Emrinizi doğru verin keyfinize bakın.

Site İçerikleri

Yerli – Yabancı Excel ağırıklı siteleri inceledim, artılarını bir kenara not ettim. Üzerine kendime göre yöntemler geliştirerek faydalı içerikler oluşturmaya çalışıyorum. İnanıyorum ki Türkiye’de Excel konusunda faydalı bir kütüphane olması için hep motivasyonumu yüksek tutuyorum.

Bu yola çıkarken ilk hedefim Excel’i hiç bilmeyenleri korkunç gibi görünen exceli sevdirmek için Temel Excel bölümünü oluşturdum. Anlatırken dikkat ettiyseniz hiç bilmeyenlerin anlayabileceği bir dil kullanmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Sonra İleri Excel, Fonksiyonlar ve Formül Örnekleri ile devam halen ediyorum.

Verdiğim Eğitimler

  • Temel Excel Eğitimi
  • İleri Excel Eğitimi
  • Expert Excel Eğitimi
  • Power Point Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi
  • Temelden İleriye Access (No VBA) Eğitimi
  • Temel SQL Eğitimi
  • C# Web Programlama Eğitimi
  • Algoritma Eğitimi