DOKUMANISTAN

Excelde Kelime Arama Yapmak

Exceldeki hücre içerisindeki cümlede bir Kelime Arama yapmak isterseniz temel olarak BUL veya MBUL fonksiyonu ile bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak sonucu daha anlaşılabilir yapmak için ilave birkaç formül ekleyebiliriz.

Elimizde aşağıdaki gibi cümlenin içinde geçen dökümanistan kelimesini aramak istiyoruz. Dikkat ettiyseniz alttaki hücrede dökümanistan kelimesindeki n harfini özellikle kaldırdım. Böylece kelime olarak dökümanistan BUL fonksiyonu ile arattığımda eksik olan değeri bulmamasını sağlayacağız.

Excel Cümledeki kelime arama
Bu işlemi biraz daha anlamlı hale getirmek için ESAYIYSA ve EĞER Fonksiyonlarını kullanacağız.

= EĞER (ESAYIYSA( BUL ( “dökümanistan” ; B15 ) ) ; “Kelime Var” ; “Kelime Yok” )

 

Kelime Arama Formülünün İşlem Adımları

1. Adım =EĞER(ESAYIYSA(BUL(“dökümanistan”;B15));”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

BUL fonksiyonu ile hücredeki cümlede dökümanistan kelimesini arattığımda aradığım kelimedeki ilk harfin konumunu verir. Eğer o kelime yoksa #DEĞER hatası verir.
Excel Cümledeki kelime arama İlk Adım
Formülümüzün temelini de bu oluşturacak. Ancak bu sonuç ile anlamlı bir sonuç elde edemeyiz. Sonuç olarak sayı veya #DEĞER hatası verecektir.

2. Adım =EĞER(ESAYIYSA(8);”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

İki değeri karşılaştırmak için EĞER fonksiyonu kullanacağım. Bu sebepl de çıkan 8 ve #DEĞER sonuçlarını mantıksal DOĞRU veya YANLIŞ değerine dönüştürmeliyim. Bu sebeple hücreye sayı olup olmadığını sormak için ESAYIYSA formülünü kullanıyoruz. Sonuç olarak DOĞRU veya YANLIŞ değeri üretecek.

3. Adım =EĞER(DOĞRU;”Kelime Var”;”Kelime Yok”)

Son adımda da Eğer DOĞRU çıkarsa yani sayı ise diğer bir ifade ile cümlenin içinde kelime varsa Kelime Var, #DEĞER hatası verirse diğer bir ifade ile aradığımız kelime yoksa Kelime Yok sonucunu üretecektir.

4. Kelime Var

Kelime Arama Sonuç

İki alternatifli formülün sonucu aşağıdaki şekilde olacaktır.
Excel Cümledeki kelime arama Sonuç

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#BUL #ESAYIYSA #EĞER #metinselfonksiyon #kelimeara #textFunction  #excelFunction #excelFormul  #advancedExcel #ileriExcel  #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel içinde geçiyorsa
  • excelde kelime arama formülü
  • excel cümleden kelime alma
  • excel cümle içinde kelime bulma

Yorum yapın