DOKUMANISTAN

Excel Sayfa Adını Al

Excelde aktif olan Sayfa Adını formülle hücreye yazdırmak ister misiniz. Örneğin sayfanın adını alarak excelde kontroller yapabilirsiniz. Bu makalemizde en temel şekilde Excel Sayfasının adı nasıl alınır öğreneceğiz.

Excel Sayfa Adı

Excelde sayfa adını öğrenebilmek için HÜCRE fonksiyonundan yararlanacağız. HÜCRE Fonksiyonunun parametreleri ile excel dosyasının bilgisayardaki tam yerini göstermektedir. En sonda da Aktif Sayfa adı görülmektedir. Çıkan değerden de PARÇAAL ve BUL Fonksiyonları ile sayfa adını almaya çalışacağız.

Sayfa Adını HÜCRE Formül Sonucu

Hücre Fonksiyonu

=HÜCRE(“dosyaadı”;A1)

 

formülünü yazdığımızda

C:\Excel Örnek\[Yalnızca sayfa adını al.xlsx]DENEME SAYFA ADI

 

şekilde bir çıktı üretir.  yazdığımız A1 hücresinin bu noktada bir işlevi yok. Sadece hedef bir hücre göstermemiz gerekiyor.

BUL Fonksiyonu ile ortak karakter konum Numarasını öğrenme

Amacımız DENEME SAYFA ADI kelimesini almak. Bunu almak için bu formülün ürettiği belirgin ve bir tane olan karakteri arıyorum. Sayfa Adının hemen önünde ] karakteri benim işimi görecektir. ] karakterin konumu BUL fonksiyonu ile bulmalıyım.

=BUL(“]”;B2) formül ile ] karakterin konumunu öğreniyorum. 45 değerini buluyorum.

BUL Fonksiyonu ile Konumu

PARÇAAL Fonksiyonu ile Uzun Metinden Sayfa Adını Alma

Elimde uzun text ve ] karakterinin konumu var. PARÇAAL Fonksiyonu ile ] karakterinden sonraki değeri yani sayfada yzan adı alabilirim.

Formülü =PARÇAAL(“C:\Excel Örnek\[Yalnızca sayfa adını al.xlsx]DENEME SAYFA ADI”;45;100)

şekilde yazıyorum. (tabi dinamik olarak) sonunda 100 ise formül dahada karmaşık olmasın diye bu şekilde yazdım.

PARÇAAL Fonksiyonu ile Değerleri Alma

Ancak ] karakteri 45. konumda fakat sonuç ]DENEME SAYFA ADI şekilde çıkıyor. Yani bizim ] karakteri de silmemiz gerekiyor.

Şöyle düşünelim. DENEME diye başlayan sayfa isminin D harfi kaçıncı konum acaba. ] 45 olduğuna göre D harfide 46’dır. O zaman BUL Fonksiyonundan çıkan 45 değerine 1 eklersem 46 değerini elde etmiş olurum.

PARÇAAL Fonksiyonuna bir İlave Et

Formülün Derlenmiş Hali

Sayfa adına ulaşmış oldum. Formülü parça parça yazmıştım. Tüm formülü tek hücrede yazacak olursak;

=PARÇAAL(HÜCRE(“dosyaadı”;A1);BUL(“]”;HÜCRE(“dosyaadı”;A1))+1;100)

şeklinde yazmalıyız.

Excel Sayfa Adını Alma Formülü

Alternatif SAĞDAN Fonksiyonu İle…

Bu işlevi PARÇAAL yerine SAĞDAN Fonksiyonunu kullanarak ta yapabilirsiniz. Bunun Formülü ise aşağıdaki şekilde olacaktır. SAĞDAN değeri almak için Metnin Uzunluğunu alıp ] karakterin konumundan çıkararak elde etmiş oluyoruz.

=SAĞDAN(HÜCRE(“dosyaadı”;C1);UZUNLUK(HÜCRE(“dosyaadı”;C1))-BUL(“]”;HÜCRE(“dosyaadı”;C1)))

SAĞDAN Fonksiyonu ile Sayfa Adını Alma Formülü

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#SAĞDAN #PARÇAAL #UZUNLUK #HÜCRE #sayfaadıöğren #metinselfonksiyon #kelimeara #textFunction  #excelFunction #excelFormul  #advancedExcel #ileriExcel  #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

“Excel Sayfa Adını Al” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba ben bu işlemin tam tersini yapmak istiyorum yani sayfa adını sayfadaki bir hücreden almak istiyorum nasıl yaparım

  Yanıtla
  • Merhaba, tam anlayamadım. Sayfa adı sayfadaki bir hücrede kayıtlı. Bundan sonra Sayfa adını formülle yaptığımız sayfadan alabilirsiniz.
   Tam istediğiniz biraz daha detaylı anlatabilir misiniz.
   Teşekkürler.

   Yanıtla
   • Mustafa Bey , 121 hücreli bir sütundan hücre verilerini çekerek her bir hücre için 121 tane yeni sayfa açabilir miyim ?

    Yanıtla
    • Merhaba,
     Bu işlem makrı ile yapılabilir. Ancak bir Excel’de bu şekilde 121 sayfa excel sayfasına çok yük getirecektir. Bunun yerine verileri Excel’de bir kolon açıp kategorileştirerek yapmanız excel veri yapısına daha uygun olacaktır.

     Yanıtla

Yorum yapın