DOKUMANISTAN

Excelde Büyük Harf Girmeye Zorla

Excelde Büyük Harf Girmeye Zorla

Excele veri girerken sadece Büyük Harf girmeye zorlayıp küçük harf girdiği zaman hata vermesini sağlayabiliriz.  Böylece küçük harf ve sayısal değer girildiğinde hata vermesini sağlayacağız. Bu işlem için Veri Doğrulama‘da VE, ÖZDEŞ, BÜYÜKHARF ve EMETİNSE Fonksiyonlarını kullanacağız.

Devamını oku

Excelde Aranan değerleri renklendirme

Excelde Aranan değerleri renklendirme

Koşullu Biçimlendir ile aradığınız değerin renklendirme yapmak ister misiniz. Bu örneğimizde F4 hücresinde girdiğimiz değeri Soyadı alanındaki arayacak ve bulduğu diğer bir ifade ile eşit olan değerlere göre alanlar renklendirecek. Bu işlem için ÖZDEŞ Fonksiyonunu kullanacağız.

Devamını oku

Başlangıç Değeri Veri Doğrulama ile Belirle

Excelde ürün kodu girerken Başlangıç Değeri ilk 3 karakteri istediğimiz kriterde olmasını ister misiniz. Bu örneğimizde hücreye girilen değer PR- şeklinde başlama şartını sağlayacağız. Eğer başlangıç PR- ile başlamazsa Veri Doğrulama hata verecek.

Devamını oku

Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır

Excelde Satır Sonu Karakterini Kaldır

Excel’de bir hücre içinde alt tuşuna basıp Enter ‘a bastığımızda hücrende alt Satıra geçer. Böyle hücreler gördünüz mü? Bazen hücredeki alt alta yazılmış hücrelerden kurtulmak istersiniz. Her satır sonunda görülmeyen bir Enter karakteri vardır. Amacımız satır sonu karakterlerini kaldırmaya çalışacağız. Böylelikle hücrede alt alta olan durumda kalkmış olacak.

Devamını oku

Excelde cümleleri tersten yazmak

Excelde cümleleri tersten yazmak

Gün gelir verilerinizi tersten yazmak isterseniz bu formül tam size göre. Bu işlemi yapmak için METİNBİRLEŞTİR ve PARÇAAL Fonksiyonlarını kullanacağız.

Excel Hücredeki Değeri Tersten Yaz

= METİNBİRLEŞTİR (“”;1;PARÇAAL(“ABCD”;{10;9;8;7;6;5;4;3;2;1};1))

 

tersten yazmak için Formülün İşlem Adımları

=METİNBİRLEŞTİR(“”;1;PARÇAAL(“ABCD”;{10;9;8;7;6;5;4;3;2;1};1))

{10;9;8;7;6;5;4;3;2;1} işlem bir dizi işlemidir. Dikkat ettiyseniz dizi formülünü 10’dan geriye doğru yazdım. Böylece 1. dizi konumuna hedef hücredeki ilk değer, 2. dizi konumuna hücredeki 2. değer gelecek.

En fazla kaç karakteri tersten işlem uygulanacaksa sayıyı o kadar belirlemeliyiz. Örneğimizde 10 karakterlik belirledim. Eğer hedef eri 10 karakterden fazla ise ters işlemi yapmayacaktır.

=METİNBİRLEŞTİR(“”;1;PARÇAAL(“ABCD”;{“”;””;””;””;””;””;”D”;”C”;”B”;”A”};1))

PARÇAAL İşleminden önce Dizi formülüne veriler konumuna göre yukarıdaki gibi yerleşir. Gördüğünüz gibi A en sondadır. ABCD 4 karakter olduğu için kalan değerler boş dönmektedir.

=METİNBİRLEŞTİR(“”;1;{“”;””;””;””;””;””;”D”;”C”;”B”;”A”})

PARÇAAL formülünde çıkan değer sayının yerine değerlerin yerleştiği durumdur. Şimdi yapmamız gereken DCBA olabilmesi için boşluk olan değerlerden kurtulmamız gerekiyor. METİNBİRLEŞTİR formülünün ilk parametresi

“”;

parametesi ile Çift Tırnak yaparak boşlukları sil demiş oluyoruz.

1;

1 seçerek DOĞRU parametesini yazmış oluyoruz. Boşlukları yoksay işlemi yapmış oluyoruz.

{“”;””;””;””;””;””;”D”;”C”;”B”;”A”}

Boşlukları silince bu dizi değerinden DCBA değeri çıkmış olacak.

=DCBA

Sonuç olarak tersten yazmak için Dizi Formülü, METİNBİRLEŞTİR ve PARÇAAL formülü ile metni formülü gerçekleştirmiş olduk.

Tersten Yazmanın Sonuçları

Uygulama dosyasından diğer örneklerle metni tersten yazmayı sağlayabilirsiniz.

Metni Tersten Al Listesi

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#METİNBİRLEŞTİR #PARÇAAL #metniterstenyaz #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel metni ters çevirme
  • excel hücredeki yazıyı ters çevirme
  • harfleri ters çevirme
  • excel sayıları ters çevirme
  • excel tersten yazma
  • excel hücredeki yazıyı ters çevirme