DOKUMANISTAN

İki Tabloyu DÜŞEYARA ile Birleştirme

Bir önceki makalemizde DÜŞEYARA Fonksiyonunun Temel bilgisini anlatmaya çalıştım. Ancak iş hayatında herkes bilir ki DÜŞEYARA Fonksiyonun en çok işe yaradığı şey iki tabloyu birbiri ile Birleştirme veya eşleştirme işlemidir. Ne işe yarandığını bilinse de nasıl kullanıldığını genelde unutuluyor. Çünkü açıklaması olmayan bazı kuralları var.  Bir önceki makalede temel bilgileri öğrendikten sonra bu makalemizde iki farklı tabloyu birleştirmeden bahsedeceğim.


Konumuza dönecek olursak DÜŞEYARA kullanabilmemiz için en önemli nokta her iki tabloda da aynı veri tipinde olması gerekiyor. Aşağıda Sipariş ve Personel Tablosu üzerinden bu anlatımı yapmaya çalışacağım. Tabloda görüldüğü üzere iki tabloda da ortak alanlar Sicil alanıdır. Veri tipleri sayısal olduğunu görüyorum. Yani veri tipleri aynı. İşte birleştirme işlemi bu alanlar marifeti ile yapacağız.
Bu işleme başladan Önce mutlaka DÜŞEYARA Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler  makalesini okumanızı tavsiye ederim. Bu kuralları uygulamazsanız DÜŞEYARA Formülünüz risk altındadır.

Yapmak istediğimiz ise, Sipariş Tablosunda sicil yazılan kişilerin Personel tablosundan Ad Soyad ve Mail adreslerini Sipariş Tablosundaki sicil alanının yanına yazdırmak istiyoruz.

İki Tabloyu Aranan değer ile Tablo İlk sütunu Aynı veri Tipi olmalı

Aşağıdaki linkten Excel dosyasında indirirseniz Sipariş Tablosunda 2000 satırlık bir veri vardır. Bu işlemi tek tek yapmak imkansızdır

Tablodaki verilere dikkat ederseniz Personel Tablosunda her sicilden 1 tane kayıt var. Ama Sipariş Tablosunda bir kişi birden fazla sipariş verebileceği için aynı sicil birden fazla var.

Amacımız Sipariş Tablosuna Personel tablosundaki tek bir veriyi getirmek olduğundan sorun yok. Ama tam tersi olsaydı yani Personel Tablosuna Siparişleri getiriyor olsaydık DÜŞEYARA ilk bulduğu kaydı getireceğinden doğru bir işlem olmayacaktı. Bu sebeple DÜŞEYARA işlemlerinde mantık çerçevesinde Tablo Birleştirme işlemi işlemi yapılabilir.

DÜŞEYARA İle Eşleşen Alanları Bulmak

İki Tabloda DÜŞEYARA İşlemi

Sipariş Tablosundaki Ad Soyad alanının ilk satırına gelip DÜŞEYARA Formülünü yazıyoruz.

Aranan Değer

Personel Tablosundan aradığımız Değer yani o satırdaki sicili seçiyoruz.

Tablo Dizisi

Amacımız Ad Soyad verisini getirmek bu da Personel tablosunda. İlk kolon aradığımız yani Sicil olma kuralına göre tabloyu seçiyoruz.

Tabloyu Sabitleme

İki Tablo eşleştirme işlemlerinde asla unutmamamız gereken Tabloyu seçtikten sonra F4 tuşuna yani seçtiğimiz alanı ile hücreleri sabitlememiz gerekiyor. Çünkü formülü biz Sipariş tablosunda ilk satıra yaptık. sonra kalan 2000 satıra yapıştırma işlemi yapacağız. Eğer ilk satırda Tablomuzu sabitlemezsek verilerde bulamamaya başlayacaktır. Bunu test etmek için alt verilerde F2 ile verinin içine girin tablo dizisi olarak nerelerde aradığını görebilirsiniz.

DÜŞEYARA Formülünde Hücre Sabitleme

Hücre Sabitleme yerine daha pratik bir yöntem Ad Yöneticisi ( Name Manager ) tekniğini de kullanabilirsiniz.

Sütun İndis

Aradığımız sicili Personel tablosunda bulunca seçtiğimiz tabloda hangi kolonu getireceğimiz belirtiyoruz. Sicil 1. Kolon Ad Soyad 2. Kolon Biz Ad Soyad aradığımız için 2 seçiyoruz.

Aralık Bak

Veri işlemlerinde birebir eşleşme ararız. Benzer olması veri işlemlerde bir anlam ifade etmez. O yüzden her zaman YANLIŞ yazıyoruz. Daha pratik kullanmak için 0 (Sıfır) yazmak daha kolaydır.

Eğer DOĞRU yazsaydık veya 1 verilerde benzerliklere göre veri getirirdi. Biz bunu istemediğimizden her zaman 0 (Sıfır) yazarız.

DÜŞEYARA ile olmayan değerleri bulmak

Yukarıda yaptığımız formülle Personel Tablosunda olmayan sicilleride tespit edebilirsiniz. Bunun için Listede #YOK değerlerini filtrelemeniz yeterli.

Sipariş Tablosu Yok Değerler Listesi

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

Yorum yapın