DOKUMANISTAN

Excel SAYFALAR Fonksiyonu

Bilgi Fonksiyonları Grubundaki Fonksiyondur. Excel SAYFALAR Fonksiyonu (Excel SHEETS Function) açılmış tüm excel sayfalarının toplam sayısını verir. Eğer sayfalar arasında bir aralık verirseniz Örneğin Sayfa5 ile Sayfa8 arası gibi belirtilen sayfaları da dahil ederek 4 sayısını verir.

  • SAYFA Fonksiyonu Hedef hücresinin Sayfa numarasını döndürür.
  • SAYFALAR Fonksiyonu Excel dosyasındaki toplam açılan sayfa sayısını verir.

SAYFALAR Fonksiyonları Nerede?

Sayfalar fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler Altındaki BİLGİ grubundadır.

SAYFALAR Fonksiyonu Genel Görünüşü

SAYFALAR Fonksiyon Parametreleri

SAYFALAR Fonksiyonu Parametreleri

Kullanım Notları

  • Bir Excel dosyasında Solda 1 ile başlayarak açılan tüm sayfaları birer artırarak sayar. Bunun sayısını vermek içinde SAYFA Fonksiyonu kullanılır.
  • Sayfa numarası verirken gizli (Excel Ekranından gizlenmiş), çok gizli (Makro kodu ile gizlenmiş), Grafik gibi tüm sayfaları dahil ederek sayfa numarası gösterir.
  • Excel sayfaları yönetmek ve oluşan sorunları gidermek için toplam sayfa sayısı veya sayfa numarasını tespit ederek sorunları çözebilirsiniz.

SAYFALAR Fonksiyon Örnekleri

Toplam Sayfa Sayısını bulmak için

Sayfalar Fonksiyonununa parametre girmeden yazdığımızda toplam kaç sayfa açılmışsa toplam değerini verir. İçinde gizli dosyalarda dahildir.
Sayfalar Fonksiyonu Örneği

Aralık belirterek Sayfa Sayısını öğren

İsterseniz aralık belirlediğiniz sayfalardaki sayıları saydırabilirsiniz. İki sayfa aralığı belirleyin, arasındaki sayfaları SAYFALAR Fonksiyonu saysın. Belirlenen sayfaları da sayacaktır. Örneğimizde Ankara ve İzmir arasını bulmak için Ankara:İzmir!A1 şekilde sayfa isimlerini yazarak arasında olan İstanbul sayfasını da sayarak 3 değeri elde ediyoruz.

SAYFALAR Fonksiyonu Örnek Sonuçları

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#SHEETS #SAYFALAR #SHEETSFunction #SAYFALARFonksiyonu #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

Yorum yapın