DOKUMANISTAN

Excel METİNBİRLEŞTİR Fonksiyonu

METİNBİRLEŞTİR Fonksiyonu ( TEXTJOIN Function ) birleştirme fonksiyonudur. Hücreleri birbirleri ile birleştirmeye yarar. Mevcutta BİRLEŞTİR fonksiyonu bu işi yapıyor. BİRLEŞTİR Fonksiyonundan farkı birleştirirken isterseniz ayırıcı olarak bir karakteri belirleyebilirsiniz. BİRLEŞTİR Fonksiyonundan artı ilave özelliği ise arada boşluklar varsa isterseniz yok sayıp ilave bir fonksiyon kullanmadan boşlukları temizlemiş olursunuz.

METİNBİRLEŞTİR Fonksiyonu Nerede?

METİNBİRLEŞTİR fonksiyonu METİN fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Metin grubundadır. Excel METİNBİRLEŞTİR Fonksiyonu Nerede

METNEÇEVİR Fonksiyon Formatı

= METİNBİRLEŞTİR ( sınırlayıcı ; boşları_yoksay ; metin1 ; metin2 ;  …)
 
= TEXTJOIN ( delimiter ; ignore_empty ; text1 ; text2 ; …)
 

METİNBİRLEŞTİR Fonksiyon Parametreleri

sınırlayıcı – delimiter

Birleştirmek istediğiniz karakterlerin arasına eklemek istediğiniz karakteri yazacağınız bölümdür. Zorunlu parametre olduğundan ayırıcı kullanmak istemiyorsanız “” yapabilirsiniz. En çok kullanılan ayıtıcı boşluktur. Örneğin Ad ve Soyad birleştirirken arada boşluk olmasını istersiniz. Sınırlayıcı bölümünde ” ”  karakteri ile boşluk belirleyebilirsiniz. İsterseniz , (virgül) gibi başka karakterler de belirleyebilirsiniz.

boşları_yoksay – ignore_empty

Birleştirmek için seri hücreleri örneğin tablodaki tüm kolonları kullanmak isteyebilirsiniz. Bu alanda tek tek boşlukları var mı varsa dahil etmemek için uğraşmak yerine bu parametre ile boşluk ile karşılaştığı hücreleri görmezden gelmesi için DOĞRU veya 1 değerini kullanın. Böyle toplu işlemlerde daha kolay işlem yapmış olursunuz.
  • Metnin içindeki boşluğu temizlemek için kullanılmaz. Bunun için ilave KIRP fonksiyonu kullanılır.

metin1; … – text1; …

Birleştirmek istediğiniz bir veya birden fazla hücreleri belirleyeceğiniz alandır. İster parça parça hücreleri kullanın, isterseniz bir kolonun tamamını seçin farketmez. Belirleyeceğiz aralık için bu fonksiyon işlevini yapacaktır. Ancak birleştirebilmenin sınırı vardır. En fazla 283 hücreyi birleştirebilmektedir. Daha fazla seçili ise birleştirmeyecek o hücreleri göz ardı edecektir.


Kullanım Notları

  • METNEÇEVİR en fazla 283 hücre birleştirebilir.
  • BİRLEŞTİR Fonksiyonuna benzer. Arasındaki fark birleştirilen alanların arasına istediğiniz ayıraç kullanılır. BİRLEŞTİR Fonksiyonunda bu özellik yoktur.
  • Microsoft Excel 2016 ile birlikte gelmiştir. Eski sürümlerde bu fonksiyon yoktur.
  • #AD? Hatası ile karşılaşırsanız Excel eski sürüm kullanıyorsunuz demektir.

METİNBİRLEŞTİR Fonksiyon Örnekleri

Kısa Örnekler

Örnek1

Bu örnekte iki ayrı hücredeki Ad Soyad alanına sınırlayıcı olarak boşluk belirledik.
VERİ-1 VERİ-2 FORMÜL SONUÇ
Ahmet ÇETİN =METİNBİRLEŞTİR(” “;DOĞRU;”Ahmet”;”ÇETİN”) Ahmet ÇETİN

Örnek2

İki veya daha fazla boşluğu aralarında virgül (,) kullanarak nasıl birleştirebileceğimizi görelim. Dikkat ettiyseniz tek tek hücreleri yazmak yerine B2:B11 şekilde bir aralık verdim.

Örnek3

Bu örneğimizde Ad, Soyad ve Doğum Tarihini aralarında boşluk koyarak birleştirmek istiyorum. Ancak Sonuçta görüldüğü gibi tarih alanlarının temeli sayısal değer olduğu için sayısal alan olduğu için tarih alanları bu fonksiyon ile birleştirilemez. Sonuç olarak sayısal değer döndürür. Metin ile Tarih değerlerini METİNBİRLEŞTİRME ve METNEÇEVİR Fonksiyonu ile Birleştirme Tarih alanını metnin içinde göstermeniz gerekiyorsa METNEÇEVİR Fonksiyonunu ilave ederek tarih değerinin istenilen şekilde gösterebilirsiniz. Formülde tarih formatının şablonunu gg.aa.yyyy olarak belirtmeniz yeterli.
Metin ile Tarih değerlerini METİNBİRLEŞTİRME ve METNEÇEVİR Fonksiyonu ile Birleştirme Çözüm

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.
 

Örnek Makaleler

Excelde cümleleri tersten yazmak
Excelde cümleleri tersten yazmak

Yorum yapın