DOKUMANISTAN

Excel ESAYIYSA Fonksiyonu

Excel ESAYIYSA Fonksiyonu (Excel ISNUMBER Function) sayısal değerleri tespit etmek için kullanılır. Eğer hedef hücre sayı ise DOĞRU, sayı değilse YANLIŞ değeri döner.


ESAYIYSA Fonksiyonu Nerede?

ESAYIYSA fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler Altındaki BİLGİ grubundadır. ESAYIYSA Fonksiyonu Nerede?

ESAYIYSA Fonksiyon Parametreleri

ESAYIYSA Fonksiyon Parametreleri

Kullanım Notları

    • Bazı durumlarda metin tipinde olan sayısal değerler olabilir. Özellikle veri tipinin önemli olduğu durumlarda sayısal değeri kontrol etmek için kullanabilirsiniz.
 
    • DÜŞEYARA Fonksiyonunda iki ayrı tabloyu eşleştirmek için veri tipleri aynı olmalıdır. Eşleşen alanların sayı ise ESAYIYSA formülü ile kontrol etmek gerekir.
 
    • Metinsel kontrollerde EMETİNSE fonksiyonunu kullanabilirsiniz.
 
  • Tarihsel değerler de temelinde sayısaldır. ESAYIYSA fonksiyonu ile tarihi, zamanı ve sayısalı birbirinden ayırt edemez. Sayı, Tarih ve Saat değerlerinin sayısal olduğunu ifade eder. Bunun için ayrı bir formül yazılmalıdır.


Tarih Tipi Örneği

=EĞER(DEĞİL(EHATALIYSA(TARİHSAYISI(METNEÇEVİR(B16;”gg.aa.yyy”))));”Veri Tarih Tipindedir”;”Veri Tarih Değildir”)


Saat Tipi Örneği

=EĞER(DEĞİL(EHATALIYSA(TARİHSAYISI(METNEÇEVİR(B19;”ss:dd”))));”Veri Saat Tipindedir”;”Veri Saat Tipinde Değildir”)Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.
 

ESAYIYSA Fonksiyon Örnekleri

Excelde Kelime Arama Yapmak
Excelde Kelime Arama Yapmak
Veri Doğrulama Tarih Fonksiyonu
Veri Doğrulamada Tarih İşlemleri
#ISNUMBER #ESAYIYSA #ISNUMBERFunction #ESAYIYSAFonksiyonu #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

Yorum yapın