DOKUMANISTAN

Excel BİLGİ Fonksiyonu

Adından da anlaşılacağı üzere Excel BİLGİ Fonksiyonu (Excel INFO Function) çalıştığınız ortamdaki excel dosyası hakkında birtakım bilgiler verir. Çalışma Sayfa, Excel Sürümü, İşletim Sistemi Sürümü gibi bilgileri verir.

BİLGİ Fonksiyonu Nerede?

BİLGİ fonksiyonu BİLGİ fonksiyonları altında kategorize edilir. Formüller Sekmesinde Tüm İşlevler altındaki BİLGİ grubundadır.

Bilgi Fonksiyonu Nerede

BİLGİ Fonksiyon Parametreler

BİLGİ Fonksiyon Parametreleri

Excel hakkında hangi bilgiyi almak istiyorsanız Metin Türü kısmına o değeri yazın. Size sonuç olarak o değeri verecektir.

Değerleri aşağıdaki şekilde inceleyelim.

DİZİN

Excel dosyasının kaydedildiği klasörün konumunu verir. Eğer excel’i kaydetmeden =BİLGİ(“DİZİN”) formülünü yazarsanız Belgelerin konumunu (c:\Users\xxx\Documents) verecektir.

Bu örnekte C:\AA klasörüne kaydettiğimde aşağıdaki gibi kaydedilen konumu verecektir.

Bilgi Fonksiyonu Dizin

DOSYASAYISI

Bir veya birden fazla excel dosyasındaki açıkken açılan sayfaların sayısını verir. Örneğin aşağıdaki gibi 4 sayfa açıksa sonuç 4 verir.

Bilgi Fonksiyonu DOSYASAYISI

MERKEZ

Açık olan excel sayfasının sol üst kısımda görünen hücrenin konumunu verir. Excel’i ilk açıpta =BİLGİ(“MERKEZ”) formülünü yazarsanız $A:$A$1 değerini verir. Yani Sol üst köşede görülen hücrenin konumunu başta A: ile başlayarak gösterir. İlaveten hücre sabitleme şeklinde hücreleri göstermektedir. Aşağıda görünen sol üst hücre konumu E40’dır. Buna göre herhangi bir hücreye =BİLGİ(“MERKEZ”) formülünü yazarsanız size $A:$E$40 değerini verir.

Bilgi Fonksiyonu Merkez

İŞSİSTSÜRÜMÜ

=BİLGİ(“İŞSİSTSÜRÜMÜ”) formülü ile bilgisayarınızın yüklü olduğu İşlemin Sistemini adını verir.

Bilgi Fonksiyonu İşletim Sistemi Sürümü İŞSİSTSÜRÜMÜ

HESAPKİPİ

Bilgi Fonksiyonunda =BİLGİ(“HESAPKİPİ”) formülü ile Formülleri yeniden hesaplama modu Otomatik veya Manuel olduğunu gösterir.

SÜRÜM

Kullandığınız excel sürümünü verir.

Bilgi Fonksiyonu Sürüm

SİSTEM

Hangi işletim sistemini kullandığınızın bilgisini verir.

Bilgi Fonksiyonu Sistem

 

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#bilgi #info #bilgifonksiyon #infoFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel bilgi formülü
  • excel dosya yolu bulma
  • excel dosya konumu bulma
  • excel sürümü öğrenme
  • office sürümüm ne

Yorum yapın