DOKUMANISTAN

DÜŞEYARA Kullanmadan Önce Yapılması Gerekenler

DÜŞEYARA Fonksiyonunu direk kullanabilirsiniz. Ancak aşağıdaki kuralları uygulamadan formülü uygularsanız bazı verileriniz istediğiniz doğrultuda eşleşme sağlanamayabilir. Olmaz demiyorum ama veri getirmede riskler oluşabilir. Formül çalıştığı için doğru kabul edersiniz veri analizinde en tehlikeli durumdur bu. İşte bu sebepleri-şüpheleri  ortadan kaldırmak için DÜŞEYARA Kullanmadan Önce aşağıdaki işlemleri uygulamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Aranan Veri Her Zaman İlk İndis (Kolon) Olmalı

Hedef gösterilecek tablo yani Personel Tablosunda aradığımız yani sicil alanı ilk kolonda olmalı. İlk kolonda olmazsa DÜŞEYARA çalışmayacaktır. Bu sebeple hedef tablonuzda arayacağınız alan ilk kolonda değilse ilk kolona getirin. DÜŞEYARA Kullanmadan Önce bu kontrolü yapıp formülünü öyle kullanın.

Kullanmadan Önce Her Zaman İlk İndis (Kolon) Olmalı

Aynı Veri Tipinde olmalı

Aranan Değer ile Tablo Dizisindeki eşleşecek alan Sayı ise ilk kolonda sayı olmalı. Ya da Metinse aynı Metin olmalı. Sayısal değerlerde eşleşme daha garanti olabilir. Ama kararlı bir metinse yani düzgün bir metinsel, tarihsel veri tipleri ile de DÜŞEYARA çalışabilir.

Biçimlerini Temizle

Verileri birleştirmeden önce eşleşecek iki alanın Biçimlerini temizleyin. Bu tavsiyedir. Yapmasanız da olur. Eğer verileriniz bir sistemden değilde kullanıcı tarafından oluşturulduysa Veri göründüğü gibi olmayabilir. Biçimle veri tipi farklı gösterilebilir. Bu sebeple Biçimlerini temizlediğinizde Verinin ham hali ortaya çıkacak ve veride sorun varsa açıkça görebileceksiniz.

Biçimleri temizlemek için DÜŞEYARA’da işlem görecek aranan değer ve tablo dizisindeki ilk kolon ayrı olarak seçilir ve Giriş Sekmesinden Temizle – Biçimleri Temizleme seçin ve biçimlerinden arındırın.

Aşağıdaki örnekte biçimlendirme nasıl temizlenir gösterdim. Dikkat ettiyseniz bir örnekte alt çizgi var ve bu değer bu karakterden dolayı sayı değil metinsel ifade olur. Ama rengi beyaz olduğu için sayısal gibi görünüyordu. Biçimlendirme temizlediğimizde Metinsel ifadeler sola sayısal ifadeler sağa yaslaması kuralı gereği hatalı veri tipini bu yöntemle bertaraf etmiş  oluruz.

Veriyi Biçimlerinden Arındırma

Eşleşecek Alanları KIRP Fonksiyonu Kullan

Her ne kadar Veride Biçimlendirmeleri temizlesekte boşluk karakterleri de bir karakter olduğu için o veriler silinmez. Eğer verinin başında sonunda boşluk karakterleri varsa eşleştirme yapmadan önce tespit etmek gerekiyor. Çünkü eşleştireceğiniz tabloda boşluklu olmayabilir. Bunun için aranan veriye ve Tablo dizisindeki ilk kolona tıpkı biçimlendirmeyi temizlediğimiz gibi KIPP fonksiyonu ile olası boşlukları temizlememiz gerekiyor. Bu işlemi de yan bir yan hücrede KIRP Fonksiyonunu uygulayıp  daha sonra formüllü kolonu kopyala yaptıktan sonra gerçek değerin üzerine gelip Özel Yapıştır – Değerleri diyoruz. Böylece formülü kullanıp işimiz bittikten sonra boşluksuz olan (içinde varsa) verileri temiz olanını gerçek verilerin üzerine yapıştırıyoruz.

DÜŞEYARA'da Kullanmadan önce Kırp İşlemi

Yorum yapın