DOKUMANISTAN

PivotTable Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme

Oluşturduğunuz Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme (PivotTable Conditional Formatting) nasıl yapacağınızı anlatacağım. Normal Koşullu Biçimlendirme işlemini Özet Tabloda da uygulayabilirsiniz. Ancak Özet Tablo verilere göre genişleyip daraldığı için Koşullu Biçimlendirme işleminiz doğru çalışmaz. Bundan dolayı bilmemiz gereken birkaç kurallar var. Bu kuralları size aktarmaya çalışacağım.

Özet Tabloda Yanlış Yöntemle Koşullu Biçimlendirme Yapma

Aylara göre Cinsiyet Dağılımı sayılarını veren bir Özet Tablomuz olsun. Verileri yukarıdaki ekten indirebilirsiniz. Bu örnekte Satış Elemanlarının İllere Göre Yaş Ortalamaları 40’nin üzerinde ise Kırmızı ile renklendirmek istiyorum.

Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme Örnek Veri

Normal yolla Koşullu Biçimlendirme yapmak istersek B5:C15 arasını seçip

Giriş Sekmesi – Koşullu Biçimlendirme – Hücre Vurgulama Kuralları – Büyüktür Seçiyoruz.

Koşullu Biçimlendirme Büyüktür

Çıkan ekrandan 40 yazıyoruz ve Yaşı Ortalaması 40’ın üzerinde olan değerler renklenmiş olacak.

Özet Tablo verisine ERZURUM ve SİVAS ili için 2 kayıt daha ilave edip Özet Tablo verilerini Yinele dediğimizde görüldüğü gibi veriler 40’ın üzerinde olmasına rağmen renklenmiyor.

Özet Tablo Koşullu Biçimlendirme Hatalı İşlem

Burada sorun yaptığımız Koşullu Biçimlendirme Özet Tablo için yapılmadı. B5:C15 arası değerler için yaptık. Bu sebeple Özet Tablo bu işlemde devreye alınmadı.

Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme Yapmanın Doğru Yolu

Yukarıdaki işlem bir yere kadar doğru ancak eksik bir işlem yaptık. Verileri B5:C15 arası değil Tablo Nesnesine ait olduğunu belirtmemiz gerekiyordu. Seçim yapmanıza da gerek kalmadan verinin herhangi bir yerinde Giriş Sekmesi – Koşullu Biçimlendirme – Hücre Vurgulama Kuralları – Büyüktür işlemini yaptıktan hemen sonra Sağ alt köşede aşağıdaki görüldüğü gibi bir ikon çıkacaktır.

Özet Tabloyu Koşullu Biçimlendirmeye Bağlama

Bu ikonu kullanarak ilgili hücreleri değil Özet Tablo için işlem yapacağımızı belirtmiş olacağız.  Bu ikona tıkladığımızda karşımıza 3 seçenek çıkacaktır.

Özet Tablo Koşullu Biçimlendirme Kuralları

Seçili Servisler

Dikkat ettiyseniz bu alan seçili geliyor. Yani B5:C15 arasındaki seçili olan değerler için uygulanmış oluyor.

“Ortalama YAŞ” değerlerini gösteren tüm hücreler

Eğer bu alanı seçersek Özet Tablodaki yaş ile ilgili tüm değerler (Altındaki ve Sağındaki Toplam Alanlar da dahil) olan veriler için Koşullu Biçimlendirme işlemi uygulanacak. Toplam alanlarını da renklendireceği ve yanlış algı oluşacağından tercih etmiyoruz.

“ŞEHİR” ve “CİNSİYET” için “Ortalama YAŞ” değerlerini gösteren tüm hücreler

Bu alanı seçersek ŞEHİR, CİNSİYET kesişimindeki Yaş Ortalaması olan değerler yani (Toplam değerler hariç) sadece Özet Tablodaki verileri seçmiş oluyoruz. Bu sebeple Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme işlemi yapmak için her zaman son görülen bu seçeneği kullanın.

Son seçeneği seçerek sonradan ilave edilen değerler de Koşullu Biçimlendirme kapsamına girmiş oldu.

Özet Tabloyu Koşullu Biçimlendirmeyi Bağlama Kontrolü

Koşullu Biçimlendirmeyi Özet Tabloya Uygulamanın İkinci Yöntemi – Detayı

Ancak bu ikon Koşullu Biçimlendirmeyi seçip değerler seçtikten sonra görünür. İşlem yapmazsanız ikon kaybolur. Bu seçeneklere ulaşmanın İkinci Yolu diğer bir ifade ile seçtiğimiz işlemin detayını gösteren kısımdan da bu ayarları sonradan değiştirebiliriz.

Verileri seçip Giriş – Koşullu Biçimlendirme – Kuralları Yönet Seçiyoruz.

Özet Tablo Koşullu Biçimlendirme Kuralları Yönet

Çıkan ekranda seçtiğimiz hücreler için uygulanan kuralları göreceksiniz. bir tane olduğu için o alanı seçip Kuralları Düzenle seçiyoruz.

Koşullu Biçimlendirme Kuralları Düzenle

Karşımıza gelen Kuralları düzenle ekranı aynısı çıkacaktır. Tek farkı üst kısımda beliren Kuralları Uygula kısmıdır.

Özet Tablo Koşullu Biçimlendirme Detayı

Daha önce ikondan yaptığımız 3 seçeneği buradan da görebilirsiniz.

Özet Tabloda İleri Koşullu Biçimlendirme İşlemleri yapmak içinde bu ekrandan yapabilirsiniz. Örneğin hücre sabitleme veya Formül kullanarak daha önce makalesini yazdığımız örnekleri Özet Tablolar içinde uygulayabilirsiniz.

Önemli Not

Özet Tablo işleminde Satırda veya Sütunda değişiklik yaparsanız uyguladığınız Koşullu Biçimlendirme İptal olur. Satırı kaldırıp yeniden ekleseniz dahi Koşullu Biçimlendirme İşleminiz silinir.

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

#ConditionalFormatting #KoşulluBiçimlendirme #ÖzetTablo #PivotTable  #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

 • pivot tablo koşullu biçimlendirme
 • pivot tablo koşullu biçimlendirme kayboldu
 • pivot table conditional formatting formula
 • pivot table conditional formatting disappears

“PivotTable Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme” üzerine 2 yorum

 1. hocam merhabalar , cok acil bilginize ihtiyacım oldugunu bildirmek istiyorum. Hocam veriler ile şehir adlı bir sonsuz sütun olusturdum. kişinin bilgileri girildikten sonra hangi sehirde oldugunu girilen veri degerlerine göre sekmeden giriyorum . ve sehir bilgilerine göre farklı renkler alsın istiyorum bir türlü beceremedim. yani 81 il de 81 farklı renk olsun sadece o hücre yani , antalya = kırmızı , istanbul = yeşil, vsvsvs, sadece şehrin ismi yazan hücre renklensin istiyorum nasıl yapabilirim.

  Yanıtla
  • MErhaba
   Makalede anlattığım PivotTable ile mi yapıyorsunuz. Sonsuz sütun kısmını anlamadım. Hangi şehirde olduğunu girilen veri değerine göre sekmeden girme kısmını da anlamadım.
   Muhtemelen başka bir yöntemle veri girişi yapıyorsunuz.
   Geç cevap verdim kusura bakmayın. Hala sorununuz geçerli ise biaz daha detay verirseniz yardımcı olabilirim.
   Selamlar.

   Yanıtla

Yorum yapın