DOKUMANISTAN

Tablodaki Eksik Verileri Formülle Doldur

Tablodaki Eksik Verileri Formülle Doldur

Elinizde bir tablo geldi. Tablodaki kolonlardan bir tanesi Hücre Birleştir ile satırlar birleştirilerek değerler yazılmış. Bu kolonda filtreleme yaparsanız yanlış sonuç alırsınız. Çünkü değer tek bir hücrededir diğer hücrelere genişletilmiştir. Yani birleştirilen hücreler boş demektir. Böyle hazırlanmış tablolar Tablo yapısına uygun değildir. Bu tablo ile hiçbir formül tüm tablo için yapamazsınız, özet tablo, grafik vs. aklınıza tabloda toplu ne işlem yapılacaksa bu tabloda yapamazsınız. Size böyle bir veri geldiğinde nasıl doğru tablo yapısına dönüştüreceğiz anlatmaya çalışacağım.

Devamını oku

Excel PivotTable Alanlar, Öğeler ve Kümeler

Excel PivotTable Alanlar, Öğeler ve Kümeler

Oluşturacağınız PivotTable verileri şekillendirmek ham verilerden yeni veriler türetmek isterseniz Hesaplanmış Alanlar, Öğeler, Kümeler alanını kullanırız. Bazen tablonuzda istediğiniz değerler olmaz. Örneğin Tarih verisi var ama sadece Ay değerini almak istiyoruz. İşte bunun gibi tablonuzdan hesaplama ile yeni veriler kullanmak isterseniz Hesaplanmış Alanlar, Öğeler, Kümeler alanını kullananırız. Bu makalede bu menüdeki araçlardan bahsedeceğiz.

Devamını oku

PivotTable Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme

PivotTable Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme

Oluşturduğunuz Özet Tabloda Koşullu Biçimlendirme (PivotTable Conditional Formatting) nasıl yapacağınızı anlatacağım. Normal Koşullu Biçimlendirme işlemini Özet Tabloda da uygulayabilirsiniz. Ancak Özet Tablo verilere göre genişleyip daraldığı için Koşullu Biçimlendirme işleminiz doğru çalışmaz. Bundan dolayı bilmemiz gereken birkaç kurallar var. Bu kuralları size aktarmaya çalışacağım.

Devamını oku

Excelde Tarihten Saat Ayırma

Excelde Tarihten Saat Ayırma

Excelde tarih formatında farklı görseller kullanılmaktadır. Bunlardan bazıları da “15.08.2019 12:00:00” formatı Uzun Tarih verisi olan türlerdir. Elinizde böyle bir veride tarih ve saat verilerini ayırmak isteyebilirsiniz. Ancak bunu metinsel formüllerle yapamazsınız. Çünkü tarihler excelde sayı olarak saklanır. Bu işlemi formül ve basit hesaplama ile kolayca yapabilirsiniz.

Devamını oku