DOKUMANISTAN

Excel IS Fonksiyonları

Excelde toplu olarak adlandırılan Fonksiyon grubudur. IS Fonksiyonları verdiğiniz referans değeri denetler ve DOĞRU ya da YANLIŞ değeri döner. Örneğin bir bir hücrenin boş olup olmadığını kontrol etmek için EBOŞSA (ISBLANK) Fonksiyonunu kullanırız. Hücre boşsa DOĞRU hücre dolu ise YANLIŞ değeri döner. Mantıksal üretilen bu değerleri başka fonksiyonlarda kullanabilirsiniz.

Mesela EĞER (IF) fonksiyonu ile EBOŞSA (ISBLANK) beraber kullanarak hücre boş olduğunda ne yapılacağını, dolu olduğunda ne yapılacağını belirleyebilirsiniz.

= EĞER ( EBOŞSA(A1);”Hücre Boş”;”Hücre Dolu”)

IS Fonksiyonları Formül Genel Açıklamaları

İNGİLİZCE TÜRKÇE AÇIKLAMA
ISERR EHATA #YOK (#N/A )  hariç hata değerlerini test eder.
ISERROR EHATALIYSA Tüm Hata değerlerini test eder.

(#YOK, # DEĞER !, #REF !, # SAYI/0!, #SAYI!, #AD?, veya #NULL!)

ISNA EYOKSA Özellikle #YOK hata değerini test edecek
ISBLANK EBOŞSA Boş hücreleri test eder
ISLOGICAL EMANTIKSALSA Hücre içinde Mantıksal (DOĞRU, YANLIŞ) değeri test eder
ISTEXT EMETİNSE Metin olan herhangi bir öğeyi test eder
ISNONTEXT EMETİNDEĞİLSE Metin olmayan herhangi bir öğeyi test eder.
ISNUMBER ESAYIYSA Sayıları test etmek için kullanılır.
ISODD TEKMİ Tek ​​sayıları test eder
ISEVEN ÇİFTMİ Çift ​​sayıları test eder
ISFORMULA EFORMÜLSE Hücre içinde Formül yazıldığını test eder.


EHATALIYSA (ISERROR), EHATA (ISERR),  EYOKSA (ISNA) Arasındaki Fark

EHATALIYSA Tüm hata değerlerini yakalar.

EHATA #YOK hariç tüm hata değerlerini yakalar.

EYOKSA ise yanlızca #YOK değerini yakalayacaktır.

Eğer tüm hata değerlerini yakalamak istiyorsanız EHATALIYSA  Fonksiyonunu kullanmalısınız.

IS Fonksiyonları Hangi Referans Değerlerde kullanabilirim

Tür Formül Açıklama
Hücre Referansında =ESAYIYSA(A1) A1 hücresindeki değerin sayı olup olmadığını belirler.
Aralık Referansında =EMETİNSE(A1:A10) A1:A10 hücresindeki değerin metin olup olmadığını belirler.
İç İçe Fonksiyonda =EĞER(EHATALIYSA(A1/A2);0;A1/A2) EHATALIYSA EĞER Fonksiyonu içinde kullanılabilir. Böylece fonksiyonları iç içe kullanmış oluyoruz. A1 / A2 hesaplamasında bir hata oluşup oluşmadığını belirler. Eğer hata alırsa DOĞRU YANLIŞ değeri yerine EĞER kullandığımız için hata olduğunda 0 hata yoksa hesaplamayı yapmasını sağlıyoruz.
Hücre ve Aralık İsimleri =EBOŞSA(Müşteri_Listesi) Müşteri_Listesi adlı hücrenin boş olup olmadığını belirler. Müşteri_Listesi bir hücre olabileceği gibi bir aralıkta olabilir. Yani EBOŞSA fonksiyonu aralık içinde kontrol edebilir. Bu konuda daha detay için Ad Tanımlama Name Manager Nedir? makalemize bakın.

IS Fonksiyonlarında Diğer Kullanım Notları

  • Örneğin, bir verinizdeki alanların sayı olup olmadığını bilmek istediğinizi varsayalım. Bu durumu değerlendirmek ve DOĞRU / YANLIŞ döndürmek için ISNUMBER Fonksiyonunu kullanabilirsiniz. Ardından, dönen DOĞRU / YANLIŞ değerlerini YANLIŞ değerlerini filtreleyerek sayı olmayan değerleri bulabilirsiniz.
  • IS Fonksiyonları çalışma sayfanızda hataları bulmak içim son derece kullanışlıdır, etkin kullanıldığında yazdığınız karmaşık formüllerde çıkabilecek hataların oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • IS Fonksiyonları ile Koşullu Biçimlendirme içinde kullanarak Hatalı mı? Sayı mı? Metin mi? gibi değerleri DOĞRU – YANLIŞ olarak görmek yerine renklendirerek görebilirsiniz.
  • IS Fonksiyonlarını Veri Doğrulama ile kullanarak Veri girişi yapılmadan SAyı girmeye, Metin girmeye, Mantıksal Değer girmeye gibi kontroller yaparak daha doğru veri girilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çift tırnak içine alınmış sayısal değerler metin olarak kabul edilir.
  • IS Fonksiyonlarının (TEKMİ-ISODD ve ÇİFTMİ-ISSEVEN) fonksiyonları hariç bir hücreyi verebileceğiniz gibi örneğin A1:A8 gibi bir aralıkta verebilirsiniz. Listeyi toplu olarak algılar ve tüm satırlara uygular.

İs Fonksiyonlarında Aralık örnekleri

“Excel IS Fonksiyonları” üzerine 2 yorum

  1. merhaba nasıl oluyor da bu kadar birikim ve bilgiyi ucretsiz paylaşıyorsunz ? gerçekten arayıp bulamadığım ve bulduğumda da çok mutlu olduğum bir sayfa emeklerinize sağlık ben de excel konusunda mümkün olduğunca kendimi geliştirmek istiyorum şimdiden Allah razı olsun…

    Yanıtla

Yorum yapın