DOKUMANISTAN

Excel KOD & UNICODE Arasındaki Fark

Metinsel fonksiyonları incelerken KOD, UNICODE ve DAMGA, UNICODEKARAKTERİ fonksiyonlarının birbirleri ile benzerlikleri ne ne işe yarıyor anlamakta başta bende güçlük çektim. Tüm fonksiyonları tek tek inceleyip birazda araştırdıktan sonra formüller yerli yerine oturdu. Bu makalede de bu fonksiyonları arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım.

Karakter Çevirisi yapan Fonksiyonlar

Bu dörtlü fonksiyonu aşağıdaki şekilde kategorize ettim.

KARAKTER Değeri Döndüren Metinsel Fonksiyonlar

DAMGA (CHAR) ve UNICODEKARAKTERİ (UNICHAR) fonksiyonlarına sayısal değer verdiğinizde ilgili karakterini döndürür.

TÜRKÇE İNGİLİZCE DEĞER SONUÇ FORMÜL
DAMGA CHAR 65 A =DAMGA(65)
UNICODEKARAKTERİ UNICHAR 65 A =UNICODEKARAKTERİ(65)

KOD Değeri Döndüren Metinsel Fonksiyonlar

KOD(CODE) ve UNICODE (UNICODE) fonksiyonları ise karakteri verdiğinizde genellikle sayısal türden değer döndürür.

TÜRKÇE İNGİLİZCE DEĞER SONUÇ FORMÜL
KOD CODE A 65 =KOD(“A”)
UNICODE UNICODE A 65 =UNICODE(“A”)
  • DAMGA (CHAR) Fonksiyonu ASCII karakterlerden 256 karakter döndürmektedir. Buna karşılık KOD (CODE) Fonksiyonu da verdiğiniz karakteri ASCII karaktere döndürmektedir.
  • UNICODEKARAKTERİ (UNICHAR) Fonksiyonu ise  UNICODE karakterinden 1.114.112 karakter döndürmektedir. Buna karşılık UNICODE (UNICODE) Fonksiyonu da verdiğiniz karakteri UNICODE  karaktere döndürmektedir.

Excelde ASCII Karakteri Nedir?

ASCII karakterler 256 farklı karakter değeri döndürür. Formülde kullanırken çıkan sonuç yazı tipine göre farklılık gösterir. ASCII  American Standart Code for Information Interchang kelimesinin açılımıdır.

ASCII Basit anlamda özetle;

  • 48 ile 57 arasındaki ASCII Kodlar 0 ile 9 arasında rakamları döndürür.
  • 65 ile 90 arasındaki ASCII Kodlar Büyük Harfle A’dan Z’ye 26 harfi temsil eder. Bunların arasında Türkçe Büyük Harfler olan Ç, Ğ, İ, Ö, Ş, Ü harfleri bulunmamaktadır. Eğer bu karakter döndürmek istiyorsanız UNICODE fonksiyonundan faydalanmak gerekir.
  • 97 ile 122 arasındaki ASCII Kodlar ise Küçük Harfle A’dan Z’ye büyük harfte olduğu gibi küçük harf Türkçe karakterler  (ç, ğ, ı, ö, ş, ü)  hariç tutarak 26 karakteri temsil etmektedir.
  • Diğer değerler ise noktalama işaretleri sekmeler gibi karakterleri listelenmektedir. ASCII Karakter Listesini Bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yukarıdaki açıklamamızdan anlaşılacağı üzere ASCII Kodlar sadece İngilizce karakterler üzerinde  etkilidir.

Excelde UNICODE Karakterleri Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi UNICODE karakterlerinde 1.114.112 kadar karakterlerin kod karşılığı vardır. Unicode Evrensel Kod anlamına gelmektedir. UniCode Konsorsiyum tarafından kar amacı olmayan bir kuruluş tarafından yürütülmektedir. ASCII Kod ASCII’de bulamadığımız Tükçe karakterler, İbranice, Arapça, Çince gibi kompleks ve karmaşık dilleri bilgisayar ortamında kullanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda birçok semboller de Unicode kodlamanın içinde yer almaktadır. Her geçen günde Unicode kuruşulu tarafından geliştirilmektedir. Web sitelerinde, Veri Tabanı kullanımında Unicode’un belirlediği standartlara göre veriler saklanır veya görselleştirilir. Excel de UNICODE karakterlerinin gösterimini için UNICODEKARAKTERİ ve UNICODE Fonksiyonlarını kullanıma sunmuştur.

ASCII Karakterlerinde karşılık bulamadığımız Türkçe Karakterlerin Excelde Unicode Karşılıkları aşağıdaki şekildedir. İsmi ile aynı ifade edilen =UNICODE(“Ç”) fonksiyonu ile bu karakterlerin UNICODE karşılığını bulabilirsiniz.

BÜYÜK HARF UNIKOD KARAKTERI
Ç 199
Ğ 286
İ 304
Ö 214
Ş 350
Ü 220
KÜÇÜK HARF UNIKOD KARAKTERI
ç 231
ğ 287
ı 305
ö 246
ş 351
ü 252

Aynı Sonuç Veren Formüllerdeki Fark

Aşağıdaki tabloda dikkat ettiyseniz iki formül grubu da aynı değerleri veriyor. Örneğin =DAMGA(65) ile =UNICODEKARAKTERİ(65) formülleri sonucu ikisinde de A harfi veriyor.

TÜRKÇE İNGİLİZCE DEĞER SONUÇ FORMÜL
DAMGA CHAR 65 A =DAMGA(65)
UNICODEKARAKTERİ UNICHAR 65 A =UNICODEKARAKTERİ(65)
KOD CODE A 65 =KOD(“A”)
UNICODE UNICODE A 65 =UNICODE(“A”)

Görmek istediğiniz karakterler ASCII karakter setinde varsa her iki formülde aynı değeri verir. Ancak değer Unicode karakter kümesindeyse bazen #DEĞER! hatası verir. Bazen de ASCII kod değerlerinden bir sayısal değer döndürür.  Bu da sonucun doğru olmadığı anlamına gelmektedir.

Durumun böyle olmasının sebebi Unicode karakterleri iki bayt yer kaydetmesi , ASCII karakterleri ise 1 bayt yer kaydetmesindendir. Eğer UNICODE karakterdeki bir değeri DAMGA (CHAR) fonksiyonu ile çağırırsanız 2 bayt olan UNICODE karakterinin ilk baytını okur. Kalan diğer Bayt değerini göz ardı eder.

Hangi karakterler için hangi formülü kullanacağız derseniz bu linkte bulunan ASCII karakteri ile ilgili karakterle işlem yapacaksanız o zaman DAMGA (CHAR) ve KOD (CODE) fonksiyonlarını kullanacağız.

Bu aralığın dışındaki tüm gördüğünüz tüm karakterler içinde UNICODEKARAKTERİ (UNICHAR) ve UNICODE Fonksiyon ikilisini kullanacağız.


#KOD #UNICODE #DAMGA #UNICODEKARAKTERİ #CHAR #UNICHAR #ASCII #metinselfonksiyon #textFunction #excelFunction #excelFormul #advancedExcel #ileriExcel #excel #excelDersi #excelKursu #excelEğitimi

İlgili Aramalar

  • excel kodları ve anlamları
  • excel simgeleri ve anlamları

Yorum yapın