DOKUMANISTAN

Excel Kısayollar ve İpuçları

Bir excel kullanıcısı tecrübe kazandıkça Excel Kısayollar veya kendi tarzında yöntemler öğrenmeye ve kullanmaya başlar. Hatta öyle bir hal alır ki artık o işlemi yapmaya düşündüğü anda parmaklarımız otomatik olarak o işi yapmaya başlar. Bu Excel Kısayoları marifetiyle Office programını çok hızlı kullanmaya başlıyorsunuz. İşte bu makalemde kendi tecrübelerimi sizlere aktarmaya çalışacağım.

F Tuşları ile Kısayollar

Hücre İçerisinde F4 Tuşu

Dolar İşareti kullanımında bahsettiğimiz Hücre sabitleme işlemi yaparken klavye ile tek tek yazmak yerine F4 tuşu ile $C$2 şeklinde daha kısa şekilde yapmamızı sağlar. Yine hücre içerisindeyken F4 tuşuna tekrar basarsak C$2, yine F4’e tekrar basarsak ta $C2 gibi hücre sabitlemenin farklı kombinasyonlarını size sunmaktadır.

Excel İçerisinde F4 Tuşu

Excel içerisinde ise (hücre içerisinde değilken) bir menüden örneğin hücreyi renklendirdik. Başka bir hücreye geldiğimizde F4 tuşuna basarsak en son hücre renklendirme işini tekrar uygular. Sık kullandığım kısayoldur.

F9 Tuşu – Anlık Formül Sonucunu görme

Yazdığınız formülün hangi değer aldığını hücre içerisinde formülü seçerek anlık aldığı değeri görebilirsiniz.

F9 Tuşu

Alt Tuşları ile Kısayollar

Alt Enter

Hücre içerisinde bir alt satıra geçmenizi sağlar.

Diğer Tür Kısayollar

Biçim Boyacısına Çift Tıklama

Biçim boyacısı ilgili hücredeki biçimleri başka bir hücreye kopyalamak için kullanılır. Normal yolla biçim boyacısına tıklanır. İlgili hücreye yapıştırdığınızda Biçim Boyacısı seçimi iptal olur. Biçimleri birden çok hücreye kopyalamak istiyorsak biçim boyacısının üzerine gelip çift tıklayın sonra klavyeden ESC’ye basana kadar biçim boyacısı iptal olmaz ve aktif kalır.

Biçim Boyacısına Çift Tıklama

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Ancak bu bölüme aklıma gelen başka bir kısayol olduğunda buraya ilave etmeye çalışacağım. Eğer sizlerinde buraya ilave etmek istediğiniz kısayol tuşu varsa memnuniyetle ilave etmek isterim. Güle Güle süper hızlı Office kullanmanız dileğiyle.

Excel Dosya Download Makalede kullandığımız çalışma kitabını buradan indirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Kısayol Makaleleri

İlgili Aramalar

 • excel kısayolları
 • excel kısayol atama
 • excel bilinmeyen kısayollar
 • excelde hücre seçme kısayol
 • ctrl kısayolları
 • excel satır ekleme kısayol tuşu
 • excel sayfalar arası geçiş kısayol
 • excel sütun ekleme kısayol

“Excel Kısayollar ve İpuçları” üzerine 14 yorum

 1. ELİNİZE VE EMEĞİNİZE SAĞLIK
  BEN DE BİR KISAYOL SORMAK İSTİYORUM MÜMKÜNSE
  EXCELDE BİR HÜCREYİ TARİH FORMATINA ÇEVİRME KISAYOLU VARSA ÖĞRENMEK İSTİYORUM.
  TEŞEKKÜR EDERİM KOLAY GELSİN.

  Yanıtla
  • Merhaba; İlginize teşekkür ederim.
   Biraz araştırdım. Aşağıdaki kısayolları buldum.

   Ctrl + Shift + 1 = Hücreyi Sayı biçimine Çevirir
   Ctrl + Shift + 4 = Hücreyi Para biçimine Çevirir
   Ctrl + Shift + 3 = Hücreyi Tarih biçimine Çevirir.

   Kısayollar benim kullandığım Office 2016’da çalıştı. Ancak Ctrl + Shift + 3 kısayolu bende Bilimsel Biçime dönüşüyor. Sizde dener misiniz. Genelde tüm kaynaklarda Tarih biçimine dönüştüğü söyleniyor. Eğer olmazsa daha detaylı araştıralım.
   Teşekkürler.

   Yanıtla
   • (Ctrl + Shift + 3 = Hücreyi Tarih biçimine Çevirir.)
    sayın mustafa çetin
    Ctrl + Shift + 3 = Hücreyi bilimsel biçimine çeviriyor tarih biçimine değil. iyigünler

    Yanıtla
 2. Merabalar bende birşey soracaktım excel de dışarıdan veri girişi yaparken bir hücreye veri işledikten sonra enter tuşuna basmadan otomatik olarak sıradaki hücreye geçiş sağlanabilir mi?

  Yanıtla
  • Merhaba; Bir hücreye veri girişi yaptıktan sonra bir şekilde başka hücreye geçeceğimizi söyleyeceğimiz komut vermemiz gerekiyor. Ayarlar bölümünden Enter yerine başka tuşta atayabiliriz. Yani hücreden çıkmak için bir tuşa basmak gerekiyor.
   Ancak bana nasıl bir işlem yaptığınızı ve oradaki istediğiniz kolaylığı anlatabilirseniz yeniden değerlendirme yapabilirim.

   Yanıtla
   • Mesela tuş kullanmadan direk olarak hücreye veri girildiğinde sıradaki hücreye otomatik geçiş yaptırılabilir mi ?

    Yanıtla
 3. MERHABALAR; İŞLEV EKLE ( FX ) ÜST KISIMDA FİLTRE BULUNMAKTAYDI BELİRLİ YERLERE AD VERME GİBİ 10 SATIRLIK ALANA ÖRN: X ŞUBELERİ GİBİ …. KOLAYÇA YAZIM HATASI VEYA FORMĞL DEĞİŞTİRMEYİ ÜST KISIMDA YAPABİLİYORDUM, AMA ŞU ANDA İŞLEV GÖRÜNMÜYOR .
  TEKRAR ESKİ HALE NASIL GETİREBİLİRİM

  Yanıtla
  • Merhabalar;
   Formül Çubuğunda olan Fx kısmının sol tarafında hücre adı yazan yerde Ad Tanımlayabiliyorsunuz. Fx kısmının üstünde değilde solunda bu alan. Onun üstünde Sekmeler var.
   Eğer Formül Çubuğu kaybolduysa (Ad değiştirme alanını içeren) Görünüm Sekmesinden Göster alanında Formül Çubuğu kısmı alanını seçerseniz Formül Çubuğu geri gelecektir.
   Selamlar.

   Yanıtla
 4. Merhaba,
  Ben excelde hücre geçişlerinde soldan sağa veya yukarıdan aşağıya doğru otomatik geçiş sağlamak istiyorum.,
  Tıpkı bulmaca çözümlerinde kelimeyi yazdığımda otomatik olarak her harf yanyana bir hücreye yazılsın istiyorum, ama bir türlü beceremedim. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler..

  Yanıtla
  • Anladığım kadarıyla hücrede veri girişi yaptıktan sonra Enter tuşuna bastığınızda normalde aşağıya gider. İsterseniz Enter’a basında aşağıya yerine sola veya yukarı gitsin diyebilirsiniz.
   Bunun için Dosya- Seçenekler -Gelişmiş – Düzeltme Seçenekleri alanında Yön kısmını değiştiriyoruz. Varsayılan olarak Aşağı seçilidir. İstediğiniz yöne çevirebilirsiniz.
   Umarım sorunuzun cevabını vermişşimdir.

   Yanıtla
 5. selamun aleyküm hacam
  normalde excell de ctrl+a yaptığımda tümünü seçme yapardı bu benim çok işime yarıyordu formattan sonra olmamaya başladı lisanslı office 365 kullanıyorum ctrl+a yaptığımda tümünü seçmiyor hücre de yazma modunda yada arama yaparken tümünü seçemiyorum çok acil çözüm bulmam gerek bakmadığım sormadığım yer kalmadı yapamadım

  Yanıtla
  • Merhaba,
   Bende Office 365 kullanıyorum. Bende CTRL + A çalışıyor. Dolu hücre içerisinde iken çalışıyor olması gerek. Yerine dolu hücre içerisindeyken Ctrl + Shift + Boşluk’da deneyebilir misiniz. Aynı işlemi görür.
   Ama Ctrl + A tuşunun çalışmaması Windows veya Office Türkçe İngilizce farklılığı olabilr o kısımları kontrol edin. Bir de Excel Dosya – Seçenekler kısmındaki ayarlara bir göz atın. Ctrl + A başka bir işleve atanmış olabilir veya devre dışı kalmış olabilir.

   Yanıtla

Yorum yapın