DOKUMANISTAN

Excel Hatalarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Excel Hatalarına Karşı Alınması Gereken Tedbirler

Ben de dahil excel’de en çok korktuğum formülde hiçbir hata vermeyip gizlice yanlış sonuçlar veren, normal görünen formüllerdir. Formülün doğru sonuç verdiğini zannederiz bir de o verilere göre şirketiniz aksiyon alırsa.
Örneğin bütçe hesaplamasını sizin hesapladığınız formüle göre ödeme yaptıklarını düşünün. Ne kadar tehlikeli bir durum değil mi? Benim Excel eğitimime katılanlar iyi bilirler. Eğitimin büyük bir çoğunluğunda bu hatalara karşı alınacak Tedbirler değiniyorum.
Gözünüzü bu kadar korkutmak istemem. Ama çalışırken alışkanlık haline getirmenizi tavsiye ettiğim bu makaledeki maddeler size yaptığınız işte hataları en aza indirmenizi sağlayacaktır.

Devamını oku

Excel Hata Kodları

Excel Hata Kodları

Excelde ilk defa formül yazıp sonuçlarını görmeye başladığınızda ya da yazdığınız formülle şirketiniz aksiyon alıyorsa işe yaradığınızı, yararlı olduğunuzu hissetmek insanı mutlu ediyordur. Eğer çokça formül yazıyorsanız hata ile karşılaşıyorsunuz demektir. Yalnız değilsiniz en gelişmiş Excel kullanıcıları bile bu Hata Kodları ile karşılaşıyor. Ama hatalar aslında Exceli geliştirmek için bir fırsattır. O hatayı çözmek için yaptığınız araştırmalar sizi Excel seviyenizi artırdığından emin olabilirsiniz.

Ben de dahil excel’de en çok korktuğum hiçbir hata vermeyip gizlice yanlış sonuçlar veren, normal görünen formüllerdir. Formülün doğru sonuç verdiğini zannederiz bir de o verilere göre şirketiniz aksiyon alırsa. Örneğin bütçe hesaplamasını sizin hesapladığınız formüle göre ödeme yaptıklarını düşünün. Ne kadar korkutucu değil mi?

Gözünüzü bu kadar korkutmak istemem. Ama bu makalede yazacağım konularda dikkat ettiğiniz, tedbir aldığınız sürece Excel üretken olduğunuzu hissettirecek ve size terfi imkanı sunacak bir programdan yararlanmış olacaksınız. Hadi makalemize başlayalım.

Devamını oku

Excelde #AD? Hatası (#NAME?)

Excel #AD? Hatası

Eğer #AD? Hatası alıyorsanız formülde yazdığınız bir kodu Excel tanımadığı anlamına gelir. Fonksiyonu yanlış yazmış olabilirsiniz PARÇAAL yerine PARAÇAL gibi fonksiyon adını yanlış yazmış olabilirsiniz. Formüldeki hücre aralığı yanlış yazılmış olabilir ve buna benzer örnekleri çoğaltabiliriz. İsterseniz #AD? hatalarının olma sebeplerini aşağıda detaylandıralım.

Devamını oku

Excelde #YOK Hatası (#N/A)

Excelde #YOK Hatası (#N/A)

Yazdığınız formülde herhangi bir değer bulamazsa #YOK Hatası alırsınız. Genellikle bu hatayı boşluk karakterlerinde, yanlış yazımlar sebep oluyor. #YOK hatalarına en çok karşılaştığımız DÜŞEYARA, YATAYARA, ARA, KAÇINCI Fonksiyonlarında karşılaşırız. Dikkat ettiyseniz bu fonksiyonların tamamı bir değer arama işlemi yapar ve değeri bulamadığında ise #YOK sonucu döner.

Devamını oku

PivotTable Veri Gösterim İpuçları

PivotTable Veri Gösterim İpuçları

PivotTable Serisinde bu makalede PivotTable Verilerinde neler yapabiliriz inceleyeceğiz. PivotTable’da verilerin sadece toplanması veya saymasından ibaret değildir. Veriler üzerinde de yapılabilecek çok güzel ve işinize yarayacak işlemler vardır. PivotTable Verilerin üzerinde sağ tuş yapıp Değer Gösterimini incelemenizi tavsiye ederim. Bu makalede Veri Gösterim İpuçları ile ilgili konulardan bahsedeceğim.

Devamını oku

Excel PivotTable Seçenekleri – Düzen ve Biçim

Excel PivotTable Seçenekleri - Düzen ve Biçim

PivotTable hazırladınız ve istediğiniz verilere ulaştığınızda PivotTable’ı ekstra düzenlemek isteyebilirsiniz. PivotTable Tasarım sekmesinden bu ayarları yapabilirsiniz. Ancak bu alanın yetmediği durumda PivotTable Seçenekleri alanındaki Düzen ve Biçim alanını kullanabilirsiniz. Bu makalede Düzen ve Biçim alanlarını ne işe yaradığına bakacağız.

Devamını oku